Przekop Mierzei Wiślanej się opłaca

  

W dyskusjach i awanturach o przekop Mierzei Wiślanej podnosi się głównie wątek polityczny i geostrategiczny z jednej strony oraz ekologiczny z drugiej (przeciwnicy). Mało się mówi o aspektach ekonomicznych, poza tym, że przeciwnicy twierdzą, że przekop absolutnie nie przyniesie korzyści gospodarczych.

Obawiam się, że w takim podejściu kryje się pewien warszawocentryzm. Dotknięci nim niektórzy warszawiacy nie widzą Polski dalej niż Białołęka i Kabaty. Z punktu widzenia Elbląga i Warmii, jednego z najbardziej peryferyjnych regionów Polski, sprawa jest bezdyskusyjna. Przekop oznacza ożywienie gospodarcze, najpierw dzięki turystyce (szlak z Bałtyku na Warmię z pewnością będzie hitem wśród polskich i zagranicznych żeglarzy i organizatorów wycieczek), a z czasem za sprawą przewozu towarów. Elbląg leży przy drodze krajowej nr 7, ma infrastrukturę (choć wymagającą inwestycji po latach zastoju) i jest świetnie skomunikowany z resztą Polski. Porty w Gdańsku i Gdyni bijące kolejne rekordy przeładunków nie są z gumy i dla Elbląga też wystarczy zleceń. Pieniądze, nie tak zresztą duże, wydane na przekop Mierzei zwrócą się więc z nawiązką.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts