Kto za to odpowiada?

  

Bez rozgłosu przeszedł wyrok Sądu Unii Europejskiej w sporze ze spółką Autostrada Wielkopolski ws. zawyżonych rekompensat za przejazd ciężarówek autostradą A2 Nowy Tomyśl–Konin. Nakazano zwrócić do Skarbu Państwa łącznie 1,367 mld zł.

O sprawie pisałem ponad dwa lata temu, ale warto przypomnieć genezę sporu. Decyzję o wypłacie rekompensat, które kolejni ministrowie przelewali na konto firmy związanej z Janem Kulczykiem, podjął w 2005 r. rząd Marka Belki, a zatwierdził Sejm zdominowany przez SLD. Zaczęło się to w 1997 r., gdy tuż przed przegranymi wyborami do Sejmu minister transportu w rządzie SLD-PSL Bogusław Liberadzki podpisał koncesję dla spółki Jana Kulczyka na budowę autostrady A2. Budowa ruszyła dopiero w 2001 r., gdy rząd Jerzego Buzka udzielił gwarancji państwa na pożyczkę w wysokości 267 mln euro. Już w 2010 r. raport Najwyższej Izby Kontroli wskazywał, że prywatni operatorzy otrzymują zawyżone rekompensaty z tytułu utraconego przychodu z opłat. Jednak przez pięć lat nikt z rządu Donalda Tuska nie był zainteresowany opinią NIK. Warto sprawdzić, jak doszło do podpisania tak skandalicznych umów, i to na 40 lat.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts