"Chronić każde życie" - motto pielgrzymki papieża do Japonii. W orędziu Franciszek mówi o broni atomowej

/ youtube.com/Vatican News [screenshot]

  

- Wykorzystywanie broni nuklearnej jest niemoralne - powiedział papież Franciszek w orędziu do mieszkańców Japonii, którą odwiedzi w dniach 23-26 listopada. Podkreślił, że w czasie wizyty w tym kraju będzie apelował o ochronę życia i środowiska naturalnego.

W orędziu wideo rozpowszechnionym w poniedziałek przez Watykan papież przypomniał hasło swej podróży do Tokio, Hiroszimy i Nagasaki - "Chronić każde życie”.

- Ten silny instynkt, który rozbrzmiewa w naszym sercu, by bronić wartości i godności każdej osoby, nabiera szczególnego znaczenia w obliczu zagrożeń dla pokojowej koegzystencji, z jakimi świat musi się zmierzyć, zwłaszcza w konfliktach zbrojnych

 - dodał.

"Wasz kraj - mówił Franciszek, zwracając się do Japończyków - jest bardzo świadom cierpień spowodowanych przez wojnę. Razem z wami modlę się o to, aby niszczycielska moc broni nuklearnej nigdy więcej nie została rozpętana w historii ludzkości".

- Wykorzystywanie broni nuklearnej jest niemoralne

 - oświadczył papież.

Następnie zaznaczył: - Wiecie również, jak ważna jest kultura dialogu, braterstwa, zwłaszcza między różnymi tradycjami religijnymi, która może pomóc w przezwyciężeniu podziałów, promować szacunek dla ludzkiej godności i wspierać integralny rozwój wszystkich narodów.

 -Ufam, że moja wizyta będzie dla was wsparciem na drodze wzajemnego szacunku i spotkania, która prowadzi do bezpiecznego i trwałego pokoju

- powiedział papież.

- Kiedy pokój jest realny, nie ustępuje; broni się go zębami

 - wskazał.

Mówił również, że zobaczy piękno natury Japonii, i wyraził pragnienie krzewienia i umacniania ochrony życia na Ziemi, "pięknie symbolizowanych" - jak ocenił - w tamtejszej kulturze przez kwiaty wiśni.

Wśród 127-milionowej ludności Japonii jest 540 tysięcy katolików.

Papież przybędzie do Tokio w sobotę, po zakończeniu trzydniowej wizyty w Tajlandii.

W niedzielę rano miejscowego czasu poleci do Nagasaki, gdzie z Parku Pokoju w miejscu, w którym wybuchła bomba atomowa, wystosuje orędzie na temat broni nuklearnej. Ma w nim apelować o całkowitą likwidację jej arsenałów.

Następnie papież odda hołd 26 świętym męczennikom na wzgórzu Nishizaka, gdzie zostali ukrzyżowani w 1597 roku w okresie prześladowań chrześcijan.

Po południu Franciszek odprawi mszę na miejscowym stadionie baseballowym, po której odleci do Hiroszimy. Tam weźmie udział w spotkaniu na rzecz pokoju i wygłosi przesłanie przy Pomniku Pokoju.

W poniedziałek 25 listopada w Tokio papież spotka się z ofiarami potrójnej katastrofy z 2011 roku: trzęsienia ziemi, tsunami i poważnej awarii w elektrowni atomowej Fukushima. Ponadto złoży prywatną wizytę cesarzowi Naruhito w Pałacu Cesarskim, spotka się z młodzieżą w tokijskiej katedrze Najświętszej Maryi Panny i odprawi mszę na stadionie. Spotka się także z premierem Shinzo Abem i wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz państwa.

W ostatnim dniu pobytu, we wtorek, Franciszek odwiedzi założony przez jezuitów Uniwersytet Sophia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Groźny wypadek na autostradzie

/ policja.gov.pl

  

Pięć osób zostało rannych po zderzeniu dwóch samochodów i busa, do którego doszło w sobotę o świcie na autostradzie A4 między węzłami Brzesko i Tarnów. Jedna osoba, najciężej ranna, została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do krakowskiego szpitala – podała policja.

Droga w kierunku Rzeszowa jest jeszcze zablokowana. Kierowcy są kierowani na objazd przez Brzesko i dalej drogą 94. Do wypadku doszło tuż przed godz. 6 rano.

Samochód osobowy najechał na tył busa. Bus zjechał na lewy pas drogi, uderzył w bariery energochłonne i przewrócił się na bok. Podróżujący samochodem osobowym próbowali pomagać osobom z busa, wtedy w busa uderzył jeszcze jeden samochód jadący lewym pasem

– relacjonował rzecznik tarnowskiej policji Paweł Klimek.

Poszkodowanych zostało pięć osób. Ranni trafili do szpitali w Brzesku i Tarnowie, a jedna osoba w najcięższym stanie do szpitala w Krakowie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl