W czwartek dokończenie zebrania Episkopatu. Wśród tematów - beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Na Jasnej Górze rozpoczęło się w poniedziałek 385. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski – przed dorocznymi rekolekcjami biskupów w częstochowskim sanktuarium. Podczas obrad zdecydowano, aby zebranie dokończyć w czwartek, po rekolekcjach.

twitter.com/@EpiskopatNews

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował w poniedziałek wieczorem, że dzisiaj biskupi uczestniczyli w pierwszej sesji 385. zebrania KEP. Druga sesja odbędzie się w czwartek. Po zakończeniu obrad wystosowany zostanie komunikat.

Wcześniej ks. Paweł Rytel zapowiadał, że głównymi tematami zebrania będą: działalność Fundacji Świętego Józefa, przygotowania do zaplanowanej na czerwiec 2020 r. beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i obchody przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Fundacja Świętego Józefa ma być dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub w młodości we wspólnocie Kościoła. Biskupi podjęli decyzję o powołaniu fundacji zajmującej się pomocą skrzywdzonym podczas poprzedniego zebrania plenarnego 8 i 9 października w Warszawie.

Zaplanowano również omówienie kwestii związanych z organizacją ogólnopolskich uroczystości beatyfikacji prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, której datę wyznaczono na 7 czerwca 2020 r. Uroczystość odbędzie się na placu Piłsudskiego w Warszawie. Na początku października papież Franciszek zatwierdził dekret uznający cud za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego, przypieczętowując tym samym decyzję o beatyfikacji wieloletniego prymasa Polski.

Biskupi mają ponadto omówić przygotowania do obchodów setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, w ramach których realizowany jest projekt "Dar na stulecie" czy wiele wydarzeń jubileuszowych na poziomie diecezji i parafii. Wśród tematów obrad hierarchów na Jasnej Górze miały znaleźć się także sprawy Caritasu Polska i bieżące problemy Kościoła.

W poniedziałek wieczorem biskupi rozpoczęli coroczne jasnogórskie rekolekcje. Według zapowiedzi ks. Rytla-Andrianika tegorocznym rekolekcjonistą jest o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego, profesor teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie "Angelicum" w Rzymie.

W cztery dni biskupi mają wysłuchać ośmiu konferencji poświęconych Eucharystii. W programie jest m.in. codzienna msza święta, wspólna modlitwa brewiarzowa, adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#385. Zebranie Plenarne KEP #episkopat

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo