Sąd zmienił decyzję pierwszej instancji. Rozwiązanie Marszu Polski Niepodległej zgodne z prawem!

Zdjęcie ilustracyjne / Pawel Dudzicki/Gazeta Polska

  

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uznał dziś, że decyzja wrocławskiego magistratu o rozwiązaniu Marszu Polski Niepodległej 11 listopada ub.r. została podjęta zgodnie z prawem. Sąd zmienił tym samym postanowienie sądu pierwszej instancji, który uchylił decyzję urzędników o rozwiązaniu tego zgromadzenia.

Organizatorami marszu, który odbył się 11 listopada 2018 r. we Wrocławiu byli m.in. Piotr Rybak i były ksiądz Jacek Międlar. Gdy ubiegłoroczny marsz doszedł do ulicy Świdnickiej, prowadzącej do Rynku, odpalono race i doszło do przepychanek z uczestnikami kontrmanifestacji. Rzucane były m.in. butelki.

Marsz został rozwiązany przez wrocławskich urzędników na samym jego końcu - podczas przemówień m.in. Międlara i Rybaka na wrocławskim Rynku.

Zażalenie na decyzję o rozwiązaniu marszu złożył do sądu Rybak. Pod koniec października Sąd Okręgowy we Wrocławiu uchylił postanowienie magistratu, uznając, że nie zostały zachowane podstawy prawne.

Miasto odwołało się do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Rzeczniczka Sądu Apelacyjnego, sędzia Małgorzata Lamparska powiedziała, że sąd uchylił postanowienie z pierwszej instancji.

"Sąd apelacyjny uznał, że rozwiązanie marszu było zgodne z prawem; inaczej niż sąd pierwszej instancji ocenił też przebieg tego zgromadzenia"

- powiedziała sędzia.

Według sądu apelacyjnego zachowanie uczestników marszu zagrażało zdrowiu i życiu osób uczestniczących w kontrmanifestacji. Sędzia powiedział, że inną z przesłanek do rozwiązania marszu było użycie przez uczestników tego zgromadzenia materiałów pirotechnicznych.

Poniedziałkowe postanowienie sądu jest prawomocne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Papież zwiedził wystawę szopek

/ Obraz Annett_Klingner z

  

Papież Franciszek zwiedził w poniedziałek wystawę „Sto szopek” koło Watykanu. Ekspozycję żłóbków z całego świata zorganizowała Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji we współpracy z ambasadą Węgier przy Stolicy Apostolskiej.

Informując o tej niezapowiadanej wizycie, Watykan podkreślił, że papież po podpisaniu 1 grudnia w Greccio listu apostolskiego na temat znaczenia i wartości żłóbka postanowił „dać w ten sposób kolejny znak swej troski o tę tradycję wiary”.

Zarówno w liście tym, jak i podczas spotkania z ofiarodawcami szopki, ustawionej na placu Świętego, Piotra Franciszek wskazał na potrzebę kontynuowania tego zwyczaju.

W czasie wizyty Franciszka na wystawie świąteczne pieśni śpiewał chór kameralny z Budapesztu.

Ambasada Węgier wyjaśniła wcześniej, że postanowiła uczestniczyć w przygotowaniu wystawy, ponieważ w kraju tym tradycja budowy szopek jest bardzo silna. Poza tym, jak podkreślono, w przyszłym roku w Budapeszcie odbędzie się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl