Przedsiębiorca zatrzymany. W tle unijne dotacje

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Policja zatrzymała 42-letniego Rafała M., prezesa warszawskiej firmy, który miał wyłudzić 2,5 mln zł unijnej dotacji z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości pod pozorem realizacji innowacyjnych projektów dotyczących recyklingu.

Postępowanie w tej sprawie wszczęte zostało na podstawie ustaleń operacyjnych policjantów z Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie, prowadzi je Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Poinformowały o nim w poniedziałek w komunikatach lubelska policja i prokuratura.

Według ustaleń śledczych, firma działająca na terenie województwa lubelskiego, zawarła dwie umowy z Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości. Dotyczyły one dofinansowania projektów polegających na opracowaniu systemu zbiórki starych telefonów komórkowych i innych surowców wtórnych oraz skonstruowaniu prototypów służących do tego urządzeń. Łącznie dotacje miały sięgnąć kwoty 3,2 mln zł.

Część dofinansowania - w wysokości 2,5 mln zł - została wypłacona. Resztę wypłat Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości zablokowała po wykryciu nieprawidłowości. Okazało się, że firma dostarczała fałszywe dokumenty dotyczące kolejnych etapów realizacji projektów. Urządzenia, które miały być innowacyjne, nie spełniały założeń, a w jednym wypadku okazały się seryjnymi maszynami pochodzącymi z Niemiec, zakupionymi za niewiele ponad 30 tys. zł.

Rafałowi M. postawiono zarzuty wyłudzenia 2,5 mln zł oraz usiłowania wyłudzenia dalszych 700 tys. zł. "Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów i składał wyjaśnienia, których treści nie ujawniamy" – podała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

Prokurator skierował do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Rafała M. Sąd nie uwzględnił tego wniosku, zastosował wobec niego dozór policji.

Zarzucane podejrzanemu przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat więzienia. Zabezpieczono jego mienie o wartości 3,1 mln zł na poczet grożących mu kar finansowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Algeria: Byli premierzy skazani za korupcję i nadużycie władzy

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Sąd w Algierii skazał dziś dwóch byłych premierów tego kraju Ahmeda Ujahię i Abdelmaleka Sellala odpowiednio na 15 i 12 lat więzienia za korupcję i nadużycie władzy - podała oficjalna algierska agencja APS. Ponadto Ujahia dostał karę grzywny o równowartości 16 tys., a Sellal - 8 tys. dolarów.

Dwóch najwyższych urzędników państwowych z bliskiego kręgu byłego prezydenta Abdelaziza Butefliki - zmuszonego do rezygnacji w kwietniu br. pod presją protestów - zostało osądzonych wraz z innymi politykami i przedsiębiorcami.

Według APS były minister przemysłu Abdeslam Buszuareb, który uciekł za granicę, został skazany zaocznie na 20 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl