Korupcja na przejściu granicznym w Połowcach. Funkcjonariusze KAS z zarzutami

Przejście graniczne w Połowcach / By Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy) - Ten plik powstał przy wsparciu finansowym Wikimedia Polska, w ramach realizacji Uchwały Zarządu nr UZ 2009-23. (Zgłoś swój projekt!), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7301250

  

Administracja skarbowa wszczęła procedurę zawieszenia czterech funkcjonariuszy KAS, którym prokuratura w Białymstoku postawiła zarzuty związane z działalnością grupy przestępczej zajmującej się przemytem przez granicę z Białorusią. W śledztwie były składane wnioski o areszt, których jednak sąd nie uwzględnił.

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku dotyczy obecnie sześciu osób, w tym czterech czynnych funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Zatrzymań podejrzanych dokonali funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów oraz wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, po kilku miesiącach pracy operacyjnej i zbierania dowodów.

Jak poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej Łukasz Janyst, zarzuty dotyczą okresu od sierpnia 2017 do maja 2018 roku. Po ich postawieniu śledczy wystąpili do sądu o areszt podejrzanych, ale sąd tych wniosków nie uwzględnił. Ocenił co prawda, że uprawdopodobnione jest popełnienie przestępstwa, ale jednocześnie uznał, że materiał dowodowy jest na tyle zebrany i zabezpieczony, iż nie ma obawy ewentualnego matactwa.

Żadnych innych, tzw. wolnościowych środków zapobiegawczych śledczy na razie nie zastosowali; prokurator Janyst poinformował PAP, że od postanowień sądu pierwszej instancji w tej sprawie zostaną złożone zażalenia, bo prokuratura nadal uważa, iż są podstawy do zastosowania aresztu.

- Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku wszczął procedurę zawieszenia zatrzymanych w tej sprawie funkcjonariuszy

 - poinformował PAP rzecznik białostockiej IAS Radosław Hancewicz.

Zgodnie z ustawą o KAS, funkcjonariusza zawiesza się w pełnieniu obowiązków służbowych - na okres nie dłuższy niż 3 miesiące - w przypadku wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub w sprawie o umyślne przestępstwo skarbowe. W uzasadnionych przypadkach okres zawieszenia można przedłużyć do czasu zakończenia postępowania karnego lub postępowania karnego skarbowego.

Według ustaleń śledztwa, grupa przestępcza działała na drogowym przejściu granicznym w Połowcach. Wcześniej policja podawała w komunikacie, że sześciu zatrzymanym osobom prokuratura postawiła w sumie 26 zarzutów.

Obejmują one m.in. działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, w skład której wchodzili także obywatele innego państwa, wręczanie i przyjmowanie łapówek w zamian za naruszenie przepisów prawa oraz niedopełnianie obowiązków służbowych, polegające na odstępowaniu - za korzyści majątkowe - od kontroli celno-skarbowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Strzelanina w amerykańskim supermarkecie! Sześć ofiar śmiertelnych, w tym policjant

/ twitter.com

  

W jednym ze sklepów w Jersey City w USA doszło we wtorek do strzelaniny; zginęło kilka osób - informuje CNN, powołując się na burmistrza Stevena Fulopa. Według lokalnej stacji WABC chodzi o sklep z produktami koszernymi, JC Kosher Supermarket.

Burmistrz Fulop dodał, że w strzelaninie zginął jeden policjant, a trzech innych jest rannych. Wcześniej CNN podawał, że co najmniej jeden z napastników został "zneutralizowany".

Prezydent USA Donald Trump został poinformowany o strzelaninie - poinformowały służby prasowe Białego Domu.

Aktualizacja: Policja z Jersey City poinformowała, że zginęło przynajmniej sześć osób. Postrzelono trzech policjantów, w tym jednego śmiertelnie, zastrzelono także podejrzanych.

Do wydarzenia doszło o 12:40 czasu lokalnego. Dwóch napastników posiadających broń strzelało do policjantów i przechodniów. Wymiana ognia rozpoczęła się na cmentarzu, po czym podejrzani uciekli do sklepu z koszernymi pokarmami. 

W akcji policyjnej wzięły udział opancerzone furgonetki, jednostka SWAT oraz snajperzy. Po wejściu na miejsce wydarzenia odnaleziono kilka ciał.

Aktualizacja 22:50
Policja poinformowała, że policjant, który został zastrzelony padł ofiarą zasadzki. Sprawa nie ma związku z terroryzmem.

Aktualizacja 22:56
Poinformowano, że zginęło sześć osób: policjant, dwóch napastników i trzech cywili. Prawdopodobnie strzelanina miała związek z nieudaną próbą sprzedaży narkotyków.

 

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl