Francja: Ludzie czwarty dzień bez prądu

Po obfitych opadach śniegu ok. 33 tys. gospodarstw w departamentach Drome, Isere i Ardeche w regionie Owernia-Rodan-Alpy w południowo-wschodniej Francji pozostaje bez prądu w poniedziałek, czwarty dzień z rzędu. Dwie osoby zmarły wskutek zaczadzenia.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/StockSnap/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Od czwartku wieczór służby naprawiają szkody wyrządzone przez śnieg, pod którego ciężarem łamały się drzewa, uszkadzając linie energetyczne. Dwa kable wysokiego napięcia spadły na domy w departamencie Ardeche. Mieszkańców ewakuowali strażacy.

Tuż po pierwszym w tym roku ataku zimy liczba gospodarstw domowych odciętych od elektryczności wynosiła 330 tys. Obecnie "ponad 90 proc. gospodarstw odzyskało energię elektryczną"

- poinformował w komunikacie operator sieci energetycznej Enedis.

Mieszkańcom odciętym od elektryczności służby dostarczyły kilkadziesiąt generatorów prądu.

Tak poważne problemy spowodowane przez pogodę wystąpiły ostatnio w tym regionie w 1999 roku, gdy w wyniku burz zniszczeniu uległy instalacje elektryczne.

Zespół kryzysowy złożony z ponad 2 tys. specjalistów nadal ma trudności z dostępem do instalacji elektrycznych z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

W niedzielę rano dwoje zatrutych tlenkiem węgla 70-latków znaleziono w ich domu w Beauvoir-de-Marc w departamencie Isere. Zatrucie zostało spowodowane przez generator prądu znajdujący się w garażu ich domu – podaje agencja AFP, powołując się na źródła w prefekturze.

W sobotę ratownikom udało się uratować kilka starszych osób, które podtruły się czadem z pracujących bez przerwy generatorów prądu. W departamentach Ardeche i Drome ponad 20 osób, w tym dzieci, hospitalizowano z powodu bólu głowy i wymiotów.

Alarm ostrzegawczy wciąż obowiązuje w innych rejonach Francji, m.in. w departamencie Ain w regionie Owernia-Rodan-Alpy oraz w regionie Burgundia-Franche-Comte.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Francja #brak prądu #śnieg

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo