Makabryczne znalezisko w lesie na Pomorzu. Dwie osoby zobaczyły truchło żubra z odciętą głową

/ pixabay.com/Capri23auto

  

Żubra z postrzelinami i odciętą głową znalazły dwie osoby w lesie w okolicach Dąbrówna (Pomorskie). Słupska policja prowadzi czynności, by ustalić sprawcę. Jesteśmy wstrząśnięci tą sprawą – powiedział rzecznik prasowy zarządu okręgowego w Słupsku Polskiego Związku Łowieckiego Zbigniew Zubel.

Żubra z postrzelinami i odciętą głową znalazły późnym popołudniem w niedzielę dwie osoby w lesie w okolicach Dąbrówna (Pomorskie). Sprawę prowadzi słupska policja. Jak poinformowała oficer prasowa Monika Sadurska, na tym terenie prowadzone było zbiorowe polowanie.

"Sami jesteśmy wstrząśnięci tą sprawą. Polska przecież na całym świecie przyrodniczym, zoologicznym jest znana z wielkiego wysiłku, jaki włożyła w odtworzenie gatunku żubra. (…) Jeżeli dojdzie do ustalenia winnego czy winnych i będzie to myśliwy, to my, poza postępowaniem karnym, prowadzić będziemy odrębne postępowanie dyscyplinarne. Kara, zapewniam, będzie tylko jedna"

- powiedział Zubel, mając na uwadze karę wykluczenia z Polskiego Związku Łowieckiego.

Poinformował, że ze względu na autonomiczny charakter kół łowieckich, które działają na poszczególnych obwodach łowieckich, zarząd okręgowy nie ma jednolitej informacji dotyczącej polowań. Te wprowadzane są do książek poszczególnych kół. Jednocześnie wskazał, że policja już je zabezpieczyła. On natomiast nie ma wglądu do elektronicznych kopii tych dokumentów, bo takowe nie istnieją.

Zubel zaznaczył, że żubra mogli zabić kłusownicy. "Wariantów jest dużo. (…) Czekamy na ustalenia organów ścigania, na ustalenie sprawcy przestępstwa" – powiedział. Dodał, że za zabicie żubra, który jest pod ścisłą ochroną, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a jeśli w tym celu użyta była nielegalna broń – to nawet do 8 lat więzienia.

W jego ocenie pozostawienie tuszy i odciętej głowy żubra na miejscu zdarzenia może świadczyć o tym, że sprawca bądź sprawcy zostali spłoszeni.

"Ktoś, kto to zrobił, liczył się z konsekwencjami. Nie wchodzi w rachubę jakakolwiek pomyłka. Żubr jest zwierzęciem niepodobnym do żadnego innego. Każdy myśliwy, mając precyzyjną broń, widzi i musi wiedzieć, do czego strzela. A żubrowi, pomijając ubarwienie, daleko też do jelenia, który jest dużym zwierzęciem, ale jednak cztery razy mniejszym od żubra"

– zaznaczył Zubel.

W niedzielę policjanci zabezpieczyli miejsce znalezienia martwego żubra, wykonali oględziny i przesłuchali świadków. Zarówno głowa, jak i tusza zwierzęcia zostały zabezpieczone do badań. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Arogancki komunikat MSZ Rosji

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/IGORN

  

MSZ Rosji wydało komunikat, w którym przekonuje, że to strona polska powinna wyjść z inicjatywą w celu poprawy sytuacji w relacjach polsko-rosyjskich. Jak dodało, powinno temu towarzyszyć zrozumienie konieczności "podejścia do historii opartego na prawdzie i wiarygodnych faktach".

W oficjalnym komunikacie MSZ oznajmiło, że "na tle publikacji w Rosji nowych dokumentów o historii II wojny światowej z Warszawy zabrzmiały sprzeczne deklaracje". Zdaniem resortu pojawiło się "histeryczne zaprzeczanie niewzruszonym faktom", jak również "twierdzenia, że strona rosyjska jakoby przejawia gotowość do wznowienia pracy dwustronnej Grupy do Spraw Trudnych (...) i działalności komisji historyków".

W oświadczeniu zapewniono, że strona rosyjska zawsze opowiadała się za "uczciwą i popartą dokumentami dyskusją o tematach naszej historii". Dodano zarazem, że "to nie Rosja była inicjatorką przerwania dialogu dwustronnego i zamrożenia licznych mechanizmów współpracy rosyjsko-polskiej, w tym na tematy historyczne".

"Kroki na rzecz poprawy sytuacji powinny pochodzić od Warszawy przy zrozumieniu konieczności odpolitycznionego podejścia do historii, opartego na prawdzie i wiarygodnych faktach"

- dodało MSZ Rosji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts