Makabryczne znalezisko w lesie na Pomorzu. Dwie osoby zobaczyły truchło żubra z odciętą głową

/ pixabay.com/Capri23auto

  

Żubra z postrzelinami i odciętą głową znalazły dwie osoby w lesie w okolicach Dąbrówna (Pomorskie). Słupska policja prowadzi czynności, by ustalić sprawcę. Jesteśmy wstrząśnięci tą sprawą – powiedział rzecznik prasowy zarządu okręgowego w Słupsku Polskiego Związku Łowieckiego Zbigniew Zubel.

Żubra z postrzelinami i odciętą głową znalazły późnym popołudniem w niedzielę dwie osoby w lesie w okolicach Dąbrówna (Pomorskie). Sprawę prowadzi słupska policja. Jak poinformowała oficer prasowa Monika Sadurska, na tym terenie prowadzone było zbiorowe polowanie.

"Sami jesteśmy wstrząśnięci tą sprawą. Polska przecież na całym świecie przyrodniczym, zoologicznym jest znana z wielkiego wysiłku, jaki włożyła w odtworzenie gatunku żubra. (…) Jeżeli dojdzie do ustalenia winnego czy winnych i będzie to myśliwy, to my, poza postępowaniem karnym, prowadzić będziemy odrębne postępowanie dyscyplinarne. Kara, zapewniam, będzie tylko jedna"

- powiedział Zubel, mając na uwadze karę wykluczenia z Polskiego Związku Łowieckiego.

Poinformował, że ze względu na autonomiczny charakter kół łowieckich, które działają na poszczególnych obwodach łowieckich, zarząd okręgowy nie ma jednolitej informacji dotyczącej polowań. Te wprowadzane są do książek poszczególnych kół. Jednocześnie wskazał, że policja już je zabezpieczyła. On natomiast nie ma wglądu do elektronicznych kopii tych dokumentów, bo takowe nie istnieją.

Zubel zaznaczył, że żubra mogli zabić kłusownicy. "Wariantów jest dużo. (…) Czekamy na ustalenia organów ścigania, na ustalenie sprawcy przestępstwa" – powiedział. Dodał, że za zabicie żubra, który jest pod ścisłą ochroną, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a jeśli w tym celu użyta była nielegalna broń – to nawet do 8 lat więzienia.

W jego ocenie pozostawienie tuszy i odciętej głowy żubra na miejscu zdarzenia może świadczyć o tym, że sprawca bądź sprawcy zostali spłoszeni.

"Ktoś, kto to zrobił, liczył się z konsekwencjami. Nie wchodzi w rachubę jakakolwiek pomyłka. Żubr jest zwierzęciem niepodobnym do żadnego innego. Każdy myśliwy, mając precyzyjną broń, widzi i musi wiedzieć, do czego strzela. A żubrowi, pomijając ubarwienie, daleko też do jelenia, który jest dużym zwierzęciem, ale jednak cztery razy mniejszym od żubra"

– zaznaczył Zubel.

W niedzielę policjanci zabezpieczyli miejsce znalezienia martwego żubra, wykonali oględziny i przesłuchali świadków. Zarówno głowa, jak i tusza zwierzęcia zostały zabezpieczone do badań. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wuhan odcięte od świata z powodu koronawirusa? Władze miasta zawieszą transport publiczny

/ pixabay.com/DarkoStojanovic

  

Władze chińskiego Wuhan chcą, by mieszkańcy nie opuszczali miasta od czwartku do odwołania. Zawieszony zostaje wszelki transport publiczny, którym można wydostać się z aglomeracji. To efekt rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, którego epidemia wybuchła w Wuhan.

Według chińskiej telewizji publicznej w czwartek autobusy, metro, promy i dalekobieżne sieci transportu pasażerskiego zostaną zawieszone od godz. 10 rano czasu lokalnego, a lotnisko i dworce kolejowe będą zamknięte. Chiński rząd zwrócił się do mieszkańców 11-milionowego Wuhan, aby nie opuszczali miasta, chyba że zaistnieją szczególne okoliczności.

W całych Chinach w związku z epidemią koronawirusa panuje stan wzmożonej ostrożności. Chińczycy odwołują wycieczki, noszą maski na twarzach, unikają miejsc publicznych, takich jak kina i centra handlowe, a niektórzy nawet sposobu na poradzenie sobie z wirusem szukają w symulacyjnych grach internetowych lub w filmach opowiadających o katastroficznych epidemiach.

Wuhan jest głównym ośrodkiem przemysłowym i handlowym w środkowych Chinach oraz węzłem transportowym, w którym znajduje się największy w kraju port śródlądowy. Pierwsze przypadki zarażenia się nowym koronawirusem stwierdzono w tym mieście tuż przed Nowym Rokiem. Potem choroba rozprzestrzeniła się na inne wielkie aglomeracje chińskie - Pekin, Szanghaj, Makau, Hongkong.

W środę chińska telewizja publiczna podała, że liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła do 17, a potwierdzonych przypadków zarażenia jest 444. Z kolei dziennik "China Daily" poinformował, że zarażone są już 544 osoby. [polecam:https://niezalezna.pl/307282-setki-zakazen-nowym-koronawirusem]

Poza Chinami nowy koronawirus został już wykryty w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i USA, a podejrzenie zarażenia pojawiło się w Meksyku. Nadzwyczajne środki ostrożności powzięto na lotniskach w Singapurze, Serbii i Wielkiej Brytanii. Natomiast Komisja Europejska zdecydowała o zwołaniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia, złożonego z przedstawicieli państw członkowskich.

Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zarażeniom i ich kontroli. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts