Brakuje wody w dużym mieście w Bułgarii

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Ponad 80 tys. osób w dużym mieście Pernik, niedaleko Sofii, i w 10 okolicznych wsiach od poniedziałku pozbawionych jest regularnych dostaw wody. Winne susza i elektrownia.

O nadchodzącym kryzysie wodnym media przestrzegały wielokrotnie w ostatnich kilku miesiącach. Pisano, że poprzednie władze Pernika nie zwróciły należytej uwagi na szybko spadający poziom wody w zbiorniku retencyjnym. Co więcej, nie wstrzymano produkcji energii w okolicznej małej elektrowni, co przyczyniło się do szybszego opróżnienia zbiornika, co w połączeniu z długotrwałą suszą doprowadziło do obecnego kryzysu.

Błędy poprzednich władz miejskich wyszły jednak na jaw dopiero po wyborach samorządowych 3 listopada, które przegrała dotychczasowa mer Pernika.

Teraz miasto ma sześciokrotnie mniej wody niż wynoszą jego potrzeby. Po rozważeniu kilku wariantów nowe władze zdecydowały się na 14-godzinne przerwy w dostawach wody i otwieranie kranów dwa razy na dobę, za każdym razem na pięć godzin.

Na razie nie wiadomo jak w tych warunkach będą funkcjonować szkoły, przedszkola i szpitale. Pojawiają się obawy, że brak wody może się przyczynić do rozprzestrzenia się epidemii. Eksperci przestrzegają przed zamarznięciem rur wodociągowych podczas zimowych mrozów.

Rozważanych jest kilka możliwości alternatywnych dostaw wody, lecz ze względów technicznych są one trudne do realizacji.

Według prognoz na razie ograniczenia mają trwać do wiosny, kiedy ewentualne deszcze i śnieg napełnią przynajmniej częściowo zbiornik w Perniku.

73-tysięczne miasto znajduje się około 20 km na zachód od Sofii. Dawniej było ośrodkiem hutniczym. Obecnie większość jego mieszkańców pracuje w stolicy. Z uwagi na niską cenę mieszkań, przeniosło się tam sporo mieszkańców Sofii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spór o krzyż w Sejmie trwa. Senyszyn: „Oznaczanie terenu za pomocą zbitych desek”

Joanna Senyszyn / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Temat krzyża w Sejmie wywołała dziś szefowa Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdalena Biejat z Lewicy. - Krzyża w takim miejscu być nie powinno – oceniła dla Gazeta.pl. Nie trzeba było długo czekać na kolejny głos Lewicy w tej sprawie. Joanna Senyszyn dopuściła się kolejnej skandalicznej wypowiedzi.

- Nie uważam, że to jest dobre miejsce na krzyż. W Sejmie mamy osoby różnych wyznań, mamy osoby, które są niewierzące. Sejm jest przestrzenią publiczną, miejscem stanowienia prawa dla wszystkich obywateli. Uważam, że krzyża w takim miejscu być nie powinno

– powiedziała dziś Biejat.

[polecam:https://niezalezna.pl/301483-lewicy-znow-przeszkadza-krzyz-w-sejmie-poslanka-biejat-mowi-wprost-powinno-sie-go-zdjac]

O tę ocenę zapytano w Polsat News posłankę SLD Joannę Senyszyn. Ta oczywiście podziela zdanie koleżanki z sejmowych ław i zapowiada, że będzie interwencja w tej sprawie u marszałek Elżbiety Witek.

- W krzyżu chodzi o poświęcenie dla ludzkości. Sprowadzanie tego do oznaczania swojego terenu, jak to robią katolicy za pomocą zbitych desek, to bardzo duże uproszczenie

- dodała Senyszyn.

Opowiedziała również historię posła, który zawieszał krzyż w Sejmie w latach 1997-2001. Miał spaść i złamać rękę.

- Później już nigdy nie wszedł do Sejmu, ani żadnej rady wojewódzkiej, ani żadnej innej. Jeśli wierzycie w Opatrzność, to trzeba powiedzieć, że to "ręka boska" go ukarała

- wskazała na antenie Polsat News.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polsatnews.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl