Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska, konkurs odbywa się z podziałem na trzy grupy wiekowe (do 12, 15 i 19 lat). Program modyfikowany jest w każdej edycji. Uczestnicy wykonują przede wszystkim utwory patrona konkursu - od tańców, przez inwencje, fugi aż do koncertów.

W ich repertuarze muszą jednak znaleźć się także pozycje innych twórców różnych narodowości. Uczestnicy najstarszej grupy mają także okazję do występu z akompaniująca im profesjonalną orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, wykonując wybrany koncert J.S. Bacha

 – dodała Śliwińska.

Jury ma możliwość przyznania Grand Prix Indywidualności Konkursu. Podczas XIII edycji Konkursu w 1996 r. tytuł ten zdobył Rafał Blechacz – triumfator XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.

W Filharmonii Gorzowskiej o powtórzenie tego sukcesu walczyć będzie 35 osób. Przesłuchania konkursowe odbędą się w środę i czwartek (20 i 21 listopada) i mają charakter otwarty, co oznacza, że można przysłuchiwać się rywalizacji muzyków

 – zaznaczyła Śliwińska.

W jury konkursu zasiądą profesorowie z Akademii Muzycznych w Łodzi i Wrocławiu oraz z Conservatorium Artez Hogeschool w Holandii i Conservatory of Music and Drama Dublin Institute of Technology w Irlandii.

Finałem konkursu będzie koncert laureatów, który zaplanowano na 22 listopada. Wieczór uświetni również występ młodego włoskiego pianisty Matteo Zoli – laureata VI Ogólnouczelnianego Konkursu „Gram z Orkiestrą” organizowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Zaprezentuje on publiczności Koncert fortepianowy G-dur (1931) Maurice’a Ravela.

Konkurs pianistyczny im. Bacha jest organizowany w Gorzowie z przerwami od 1975 r. Początkowo miał formę regionalną, a później ogólnopolską i przeznaczony był dla uczniów szkół muzycznych I stopnia. Z czasem włączono do niego kategorię dla uczniów szkół II stopnia oraz przyjęto dwuletni cykl odbywania się tej imprezy.

Od 2000 r. impreza ma formę międzynarodową. W konkursie brali udział młodzi muzycy nie tylko z naszego kraju, ale i z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Norwegii czy Holandii.

Do 2011 r. zmagania konkursowe odbywały się w salach gorzowskiej szkoły muzycznej. Potem była kilkuletnia przerwa w organizacji imprezy. W tym roku konkurs powrócił do kalendarza wydarzeń kulturalnych miasta i po raz pierwszy odbędzie się w Filharmonii Gorzowskiej.

Organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie we współpracy ze Szkołą Muzyczną I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie i Filharmonią Gorzowską.