Niełatwo odzyskać zdolność do służby wojskowej. Jest orzeczenie WSA

/ pixabay.com/artbejo

  

Poborowy, który w 2000 r. dostał kategorię E, nie zmieni jej teraz na A, przedstawiając nowe badania, musi najpierw odnaleźć dokumentację medyczną sprzed wielu lat – informuje dzisiejsze "Rzeczpospolita”, opisując nieprawomocne orzeczenie WSA w Krakowie.

Gazeta opisuje przypadek, że poborowy, który w 2000 r. otrzymał kategorię E, czyli całkowitej niezdolności do służby wojskowej, wystąpił o jej zmianę "na wyższą, statuującą zdolność do czynnej służby wojskowej". Zgodnie z art. 28 ust. 4d ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej może wszcząć z urzędu postępowanie o zmianę kategorii E na inną, tylko jeżeli ostateczne orzeczenie o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej zostało wydane z naruszeniem przepisów prawa.

Wnioskodawca, któremu w 2000 r. komisja lekarska przyznała kategorię E z powodu wrodzonej wady serca, stwierdził obecnie, że przeciwko takiej diagnozie przemawia jego aktualny, bardzo dobry stan zdrowia, potwierdzony zaświadczeniami lekarskimi i wynikami badań. W 2000 r. nie przedstawiał dokumentacji wskazującej na istnienie jakichkolwiek chorób serca, a orzeczenie o zakwalifikowaniu do kategorii E zostało wydane z naruszeniem prawa.

"Rz" relacjonuje, że Powiatowa Komisja Lekarska i następnie Wojewódzka Komisja Lekarska w Krakowie stwierdziły, że dokumentacja medyczna, określająca aktualny stan zdrowia, nie może służyć do weryfikacji orzeczenia z 2000 r. Mimo poszukiwań nie udało się jednak uzyskać dokumentacji medycznej, która posłużyła do przyznania kategorii E w 2000 r. Nie było więc możliwości zweryfikowania twierdzeń wnioskodawcy. Lekarze orzekający wówczas w Powiatowej Komisji Lekarskiej złożyli natomiast oświadczenia, że nigdy nie przyznano kategorii E bez przedstawienia niebudzącej wątpliwości dokumentacji medycznej. Toteż postępowanie umorzono.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wnioskodawca zarzucił, że orzeczenie oparto na niekompletnym materiale dowodowym. Sąd zgodził się z taką oceną i uchylił decyzję Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej. Stwierdził, że postępowanie umorzono przedwcześnie. Nie wykorzystano wszystkich możliwości zdobycia dokumentacji lekarskiej z 2000 r. bądź ostatecznego potwierdzenia jej braku. Należało także podjąć próby uzyskania dokumentacji lekarskiej, dostarczonej przez wnioskodawcę, która była przechowywana w lokalu komisji, a następnie w siedzibie starostwa. I dopiero potem dokonać ponownej oceny zgromadzonego materiału. Może wtedy znajdzie się również odpowiedź na pytanie, jakie zasady rządzą przechowywaniem tego rodzaju dokumentacji, skoro zamiast znajdować się w urzędowych archiwach, trzeba jej poszukiwać. Orzeczenie jest nieprawomocne. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nigeria. Dżihadyści zabili zakładników

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Działająca w Nigerii międzynarodowa organizacja pomocowa Action Against Hunger poinformowała, że dzihadyści zabili czterech jej pracowników, którzy zostali porwani w lipcu br. Przy życiu pozostaje jeszcze jeden z zakładników.

W lipcu sześć osób z organizacji humanitarnej zostało uprowadzonych w pobliżu miasta Damasak w stanie Borno. Uprowadzenia dokonała Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP), odłam Boko Haram. Jedna z osób porwanych została zabita we wrześniu.

Wczoraj poinformowano, że dżihadyści zgładzili kolejne cztery osoby mimo apeli Action Against Hunger o uwolnienie zakładników.

- Nasza organizacja potępia te zabójstwa w najostrzejszych słowach i głęboko ubolewa, że nie wykonano wezwań do uwolnienia zakładników

- oświadczono. Jednocześnie ponownie zaapelowano do uwolnienia ostatniej żyjącej porwanej osoby.

Organizacja Boko Haram, której nazwę tłumaczy się jako „zachodnia edukacja to świętokradztwo”, walczy zbrojnie o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii. Szariat obowiązuje w północnych stanach kraju, gdzie mieszka najwięcej muzułmanów. 10 lat istnienia Boko Haram w Nigerii pozbawiło życia ok. 30 tys. osób, a ponad 2 mln musiało opuścić swoje domostwa.

Action Against Hunger jest międzynarodową organizacją pozarządową mającą na celu walkę z głodem na świecie. Została założona w 1979 przez grupę francuskich lekarzy, naukowców, dziennikarzy i pisarzy. Obecnie działa w 40 krajach

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl