Żołnierze deportowani do łagrów NKWD

/ ipn.gov.pl

  

Stowarzyszenie Środowisko Borowiczan-Sybiraków podejmuje każdego roku dzieło uczczenia pamięci żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy wierni ideałom służenia Ojczyźnie zostali za to oszkalowani, posądzeni o zdradę, deportowani z Ojczyzny i uwięzieni w łagrach NKWD nr 270 i 531 na terenie Związku Sowieckiego. Co dziewiąty spośród 5795 obywateli polskich stracił tam życie w wyniku nieludzkich warunków bytowych i katorżniczej pracy. Stali się jednymi z pierwszych ofiar sowieckiego systemu represji w latach 1944-1949 oraz dalszych.

18 listopada 1944 r. z Lublina wyjechał drugi z czterech transportów z 896 aresztowanymi żołnierzami AK, NSZ, BCh.  Po dziewięciu dniach wraz z innymi znaleźli się w zespole łagrów NKWD nr 270 w rejonie Borowicz.

Uroczystości trwające dwa dni odbywają się w Lublinie przy poświęconym przed piętnastoma laty pomniku „Dla pamięci… ku przestrodze” upamiętniającym ofiary łagrów NKWD w rejonie Borowicz i Swierdłowska. Obecnie planowane jest ustanowienie jeszcze jednego miejsca, gdzie pamięć o wydarzeniach i ofiarach lat czterdziestych ubiegłego wieku będzie przechowywana w sposób szczególny. Obok siedziby XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie zostanie posadzony „Dąb Pamięci”  i zamieszczona stosowna tablica informacyjna. Przywiązujemy ogromną wagę do współpracy ze szkołami, upatrując w młodzieży mocne ogniwo w łańcuchu pokoleń niosących pamięć historyczną i tożsamość narodową.

18 listopada o godz. 11.00 odbędzie się sesja historyczna organizowana przez IPN Lublin: Żołnierze Polskiego  Państwa Podziemnego w sowieckim łagrze Borowicze (1944-1949). (Sala Błękitna Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego)
– otwarcie i wstęp historyczny – Marcin Krzysztofik (dyrektor oddziału IPN Lublin),
– Historia obozu NKWD-MWD nr 270 Borowicze – dr Dariusz Rogut (dyrektor oddziału IPN Łódź),
– Obóz NKWD w Borowiczach w pamiętnikach żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego – dr Leszek Czarnecki (IPN Lublin),
– projekcja filmu: Świadkowie. Chleb snem niespełnionym – relacje świadka Mieczysława Godlewskiego (TV Trwam),
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Śmiertelne potrącenie. Nie żyje 51-latek

/ / twitter.com/screenshot

  

51-latek zginął w efekcie potrącenia przez samochód. Do tragedii doszło w miejscowości Marzysz (woj. świętokrzyskie). Kierowca był trzeźwy.

Do wypadku doszło w niedzielę wieczorem w Marzyszu w gminie Daleszyce, na leśnym odcinku drogi powiatowej. „Kierujący fordem transit 60-latek potracił 51-letniego mężczyznę. Pieszy, mieszkaniec gminy Morawica, w wyniku poniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu

-  powiedział asp. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Policjant dodał, że kierowca samochodu był trzeźwy.

„Na miejscu pracują policjanci pod nadzorem prokuratora. Jest też biegły z zakresu medycyny sądowej. Ich ustalenia wyjaśnią dokładny przebieg tego tragicznego wypadku” – podkreślił asp. Majchrzak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl