Żołnierze deportowani do łagrów NKWD

/ ipn.gov.pl

  

Stowarzyszenie Środowisko Borowiczan-Sybiraków podejmuje każdego roku dzieło uczczenia pamięci żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy wierni ideałom służenia Ojczyźnie zostali za to oszkalowani, posądzeni o zdradę, deportowani z Ojczyzny i uwięzieni w łagrach NKWD nr 270 i 531 na terenie Związku Sowieckiego. Co dziewiąty spośród 5795 obywateli polskich stracił tam życie w wyniku nieludzkich warunków bytowych i katorżniczej pracy. Stali się jednymi z pierwszych ofiar sowieckiego systemu represji w latach 1944-1949 oraz dalszych.

18 listopada 1944 r. z Lublina wyjechał drugi z czterech transportów z 896 aresztowanymi żołnierzami AK, NSZ, BCh.  Po dziewięciu dniach wraz z innymi znaleźli się w zespole łagrów NKWD nr 270 w rejonie Borowicz.

Uroczystości trwające dwa dni odbywają się w Lublinie przy poświęconym przed piętnastoma laty pomniku „Dla pamięci… ku przestrodze” upamiętniającym ofiary łagrów NKWD w rejonie Borowicz i Swierdłowska. Obecnie planowane jest ustanowienie jeszcze jednego miejsca, gdzie pamięć o wydarzeniach i ofiarach lat czterdziestych ubiegłego wieku będzie przechowywana w sposób szczególny. Obok siedziby XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie zostanie posadzony „Dąb Pamięci”  i zamieszczona stosowna tablica informacyjna. Przywiązujemy ogromną wagę do współpracy ze szkołami, upatrując w młodzieży mocne ogniwo w łańcuchu pokoleń niosących pamięć historyczną i tożsamość narodową.

18 listopada o godz. 11.00 odbędzie się sesja historyczna organizowana przez IPN Lublin: Żołnierze Polskiego  Państwa Podziemnego w sowieckim łagrze Borowicze (1944-1949). (Sala Błękitna Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego)
– otwarcie i wstęp historyczny – Marcin Krzysztofik (dyrektor oddziału IPN Lublin),
– Historia obozu NKWD-MWD nr 270 Borowicze – dr Dariusz Rogut (dyrektor oddziału IPN Łódź),
– Obóz NKWD w Borowiczach w pamiętnikach żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego – dr Leszek Czarnecki (IPN Lublin),
– projekcja filmu: Świadkowie. Chleb snem niespełnionym – relacje świadka Mieczysława Godlewskiego (TV Trwam),
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Odwołane lekcje i nadzwyczajne procedury w szkołach? Minister edukacji wyjaśnia

szkoła, zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Minister edukacji spotka się dziś z kuratorami oświaty i głównym inspektorem sanitarnym. Tematem spotkania będzie przygotowanie rekomendacji dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych dotyczących wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego. „Nie ma obecnie powodu, by wydawać ogólnopolskie decyzje dotyczące szczególnych procedur w szkołach, w kontekście sytuacji epidemiologicznej związanej z koronawirusem” - powiedział minister Dariusz Piontkowski.

Zapytany na antenie  RMF FM o to, co powie kuratorom i nauczycielom odpowiedział, że przypomni procedury bezpieczeństwa i zachowania odpowiednich warunków higieny, czyli odniesie się do tego, co zaleca główny inspektor sanitarny oraz resort zdrowia.

Powiem to, co mówiłem wczoraj dziennikarzom (...) Mówiłem, że przypomnimy procedury bezpieczeństwa, które funkcjonują już od kilku lat w szkołach. Mówimy o tym, że trzeba zachować podstawowe warunki higieny. Higiena zawsz pomoże, a nie przeszkodzi w utrzymaniu zdrowia. Teraz nie ma powodu, by wydawać decyzje ogólnopolskie.
- stwierdził minister Piontkowski.

Pytany o to, czy w szkołach są wprowadzone procedury na wypadek, gdyby pojawił się przypadek zachorowania na chorobę zakaźna COVID-19, przypomniał zalecenia ministra zdrowia oraz głównego inspektora sanitarnego.

Zachowajmy higienę i obserwujmy swój stan zdrowia, to procedury. Jeżeli zaobserwujesz niepokojące objawy, to nie posyłaj dziecka do szkoły, nie idź do pracy.
- powiedział.

Minister dodał też, że w świetle obowiązujących przepisów dyrektor szkoły, w sytuacji zagrożenia zdrowia uczniów, ma prawo zawiesić zajęcia po konsultacji z właściwymi organami, czyli burmistrzem czy wójtem.

Dziś, zgodnie z przepisami, dyrektor szkoły jeżeli widzi, że jest zagrożenie dla zdrowia uczniów, może zawiesić zajęcia w porozumieniu z organem prowadzącym, czyli burmistrzem lub wójtem. Jeśli zobaczy, że uczeń był zarażony i choroba mogłaby się rozprzestrzenić, wówczas ma prawo zawiesić zajęcia w szkole.
- wyjaśnił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts