Marszałek Sejmu z wizytą w Pradze

/ twitter.com/KancelariaSejmu

  

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz przybyli do Pragi, by wraz z szefami parlamentów pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) wziąć udział w obchodach 30. rocznicy aksamitnej rewolucji.

Jutro w siedzibie czeskiego Senatu jego przewodniczący Jaroslav Kubera będzie gościł okolicznościową konferencję szefów parlamentów V4. Jej uczestnikami będą również przewodniczący jednoizbowych parlamentów Słowacji i Węgier - Andrej Danko i Laszlo Koever.

Dzisiaj szefowie parlamentów będą obecni na uroczystym otwarciu projektu wystawienniczego Aksamitna Rewolucja i multimedialnej ekspozycji Momenty XX Wieku w Muzeum Narodowego w Pradze.

17 listopada 1989 roku w centrum Pragi siły porządkowe brutalnie zaatakowały uczestników marszu zorganizowanego z okazji 50. rocznicy zamknięcia czeskich szkół wyższych przez niemieckie władze okupacyjne, co okazało się wydarzeniem inicjującym aksamitną rewolucję. W jej efekcie 29 grudnia czechosłowacki parlament wybrał Vaclava Havla na prezydenta państwa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mały ZUS plus - jaki wybór stoi przed przedsiębiorcami? Minister Jadwiga Emilewicz wyjaśnia

Jadwiga Emilewicz / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Przedsiębiorcy, którzy chcą od lutego korzystać z Małego ZUS-u plus i spełniają warunki, mogą zgłosić się do ulgi tylko do 2 marca. Wówczas ich składki na ubezpieczenie społeczne będą liczone proporcjonalnie do dochodów. - Mały ZUS plus jest ulgą jest dobrowolną - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewcz. To przedsiębiorca decyduje, czy chce opłacać niższe składki czy też wybrać większe licząc na wyższe świadczenia w przyszłości - dodała.

"Ulga Mały ZUS plus cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców. Według stanu na miniony poniedziałek obejmuje ona już 223 tys. osób"

- podkreśliła szefowa MR. Dodała, że uprawnionych do tego świadczenia jest ok. 320 tys.

Jak podkreśliła, dla części przedsiębiorców ważniejsza od płacenia teraz niższej składki na ubezpieczenia społeczne jest wyższa emerytura.

"Mały ZUS plus jest dobrowolny. To przedsiębiorca decyduje, czy chce opłacać niższe składki i przeznaczać zaoszczędzone pieniądze na inne cele, czy też wybrać większe składki, licząc na wyższe świadczenia społeczne w przyszłości" - powiedziała.

Mały ZUS Plus, który wszedł w życie 1 lutego br., to element tzw. pasa startowego dla firm: przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności można korzystać z ulgi na start, która oznacza brak konieczności podlegania pod ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca opłaca jedynie składkę zdrowotną. następnie przez 24 miesiące przedsiębiorca opłaca preferencyjne składki na ZUS.

"Podsumowujemy pierwsze 100 dni rządu. Mały ZUS Plus to zapowiedź naszego obozu złożona w kampanii przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Była częścią tzw. Piątki dla przedsiębiorców"

- wskazała szefowa resortu rozwoju.

Zaznaczyła, że czas na zgłoszenie się do ulgi mija 2 marca. "Przedsiębiorcy mają więc ostatni dzwonek na to, by z niej skorzystać. Gorąco do tego zachęcam" - podkreśliła.

W czwartek w Poznaniu, Wałbrzychu, Katowicach, Białej Podlaskiej i Warszawie odbędą się imprezy dot. Małego ZUS-u Plus. Wezmą w nich udział m.in. kierownictwo Ministerstwa Rozwoju, Rzecznik MŚP, przedstawiciele ZUS oraz specjalnych stref ekonomicznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts