Kosowo żyje meczem z Anglią

/ thefa.com

  

Piłkarze Kosowa nie wywalczyli z grupy historycznego awansu do mistrzostw Europy, ale będą mieć jeszcze szansę w barażach. Na razie jednak cały kraj żyje niedzielnym meczem z Anglią. "Rywal tej klasy jeszcze u nas nie gościł" - przyznał szef fanklubu reprezentacji Lulzim Berisha.

Kosowianie zajmą trzecie miejsce w grupie, właśnie za Anglią oraz Czechami i wiosną czeka ich udział w barażach o awans do Euro 2020 jako że byli najlepsi w swojej grupie w inauguracyjnej edycji Ligi Narodów.

Teraz jednak kibice i piłkarze skupiają się na Anglii, gdyż w krótkiej historii Kosowa jako członka UEFA i FIFA - od 2016 roku - tak markowa drużyny Prisztiny jeszcze nie odwiedziła.

Zagramy z zespołem z ojczyzny futbolu. To wielki zaszczyt dla nas. Rywal tej klasy jeszcze u nas nie gościł. Na pewno zrobimy wszystko, by zgotować angielskim piłkarzom wspaniałe powitanie

- powiedział Berisha, szef reprezentacyjnego fanklubu "Dardanet".

Walczący o niepodległość po wojnie na Bałkanach kraj, wciąż nieuznawany m.in. przez Serbię i Rosję, do 2016 roku nie uczestniczył w żadnych rozgrywkach. Obecną reprezentację tworzą głównie dzieci emigrantów z lat 90. poprzedniego stulecia, którzy opuścili ojczyznę w obawie przed wojną bądź ubóstwem.

Było mi przykro, gdy zobaczyłem, jak potraktowano Raheema Sterlinga w Bułgarii. Przypomniało mi to lata, kiedy my też byliśmy dyskryminowani, przez prawie 30 lat, tylko z innego powodu

- uważa 40-letni Afrim Islami, który w witrynie swojego sklepu umieścił duże zdjęcie piłkarza Manchesteru City z napisem "Welcome Bro" (witaj bracie).

W Kosowie Anglicy na każdym kroku spotykają się z oznakami przyjaźni

Pozytywne nastawienie do Anglików wynika nie tylko ze względu na docenienie klasy sportowej, ale i fakt, że Wielka Brytania jest gorącym zwolennikiem niepodległości Kosowa. Brytyjskie wojska jako pierwsze wkroczyły w 1999 roku do targanego wojną Kosowa po tym, jak siły NATO zbombardowały serbską policję i wojsko, które były posądzane o popełnianie okrutnych zbrodni.

42-letni Kushtrim Berisha pamięta czasy, ki;edy Prisztina była kontrolowana przez Brytyjczyków wchodzących w skład sił pokojowych NATO:

Za ich pomoc powinniśmy zapłacić za piwo i wszystkie drinki, jakie przy okazji meczu wypiją angielscy kibice.

Stadion Fadil Vokrri w Prisztinie może pomieścić 12 600 kibiców. Kosowska federacja przyznała, że zgłoszeń po bilety było ponad 200 tys. i z tego powodu zawieszała się wielokrotnie strona internetowa. Na czarnym rynku wejściówki kosztują nawet 250 euro, przy nominalnej cenie 10 euro.

Od 2018 drużyna narodowa, prowadzona przez szwajcarskiego szkoleniowca Bernarda Challandesa, doznała tylko dwóch porażek. Obu w trwających eliminacjach - 3:5 w pierwszym meczu z Anglią oraz 1:2 w czwartek z Czechami w Pradze, co kosztowało Kosowian utratę szans na bezpośredni awans do Euro 2020. Wiosną zagrają w turnieju barażowym z Gruzją, Białorusią i być może Macedonią Północną o jedno miejsce premiowane udziałem w mistrzostwach

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W PO pomieszały się przekazy dnia? Szczerba straszy koronawirusem, Sługocki go upomina

Michał Rachoń i prof. Waldemar Sługowski / screen TVP Info

  

"Nie sądzę aby ktokolwiek ukrywał jakiekolwiek dane na ten temat w Polsce" - ocenił prof. Waldemar Sługocki (PO) sytuację związaną z koronawirusem w Polsce na antenie TVP Info. Goszczący u red. Michała Rachonia poseł Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób do słów swojego partyjnego kolegi, Michała Szczerby, który na Twitterze napisał, że "istnieje przypuszczenie", że rząd wie o przypadku koronawirusa, ale nie informuje o tym opinii publicznej. Sługocki zaapelował, by nie używać tematu koronawirusa w sposób trywialny, do walki politycznej.

Jest to bardzo ważny, kluczowy temat bieżący. On dotyka nas wszystkich, całej populacji państwa polskiego, nie tylko Europejczyków. Jest to zagrożenie poważne dla populacji w wymiarze globalnym (...). To zagrożenie jest realne

- ocenił Waldemar Sługocki. 

To jest problem, który będzie wykorzystywany przez polityków różnych opcji politycznych. Pojawiają się już w przestrzeni medialnej, mediach społecznościowych różne przekazy na ten temat - mniej lub bardziej poważne, niemniej jednak ja proponuję abyśmy o koronawirusie rozmawiali bardzo poważnie i zadbali o nasze bezpieczeństwo

- zaapelował prof. Sługocki.

Gość programu powiedział również, że jego zdaniem powinna być w debacie na temat koronawirusa powaga i refleksja. "Przestrzegam przed trywialnym używaniem tego tematu do bieżącej walki politycznej" - dodał.

Po tej wypowiedzi poseł Sługocki został zapytany o wpis partyjnego kolegi, posła Michała Szczerby, który na Twitterze napisał, że "istnieje podejrzenie", że rząd ukrywa przypadek koronawirusa w Polsce.

Istnieje przypuszczenie, że rząd wie o przypadku #koronowirus, o którym nie informuje opinii publicznej. Od wczoraj próba wywołania wrażenia, że zajmuje się epidemią. Kupili termometry, uruchomili infolinię, wysyłają SMSy. Tylko dlaczego wczoraj? Co robili przez ostatni miesiąc?!

- napisał Szczerba.

 

Uważam, że dzisiaj nie mamy takiego przypadku - takie są doniesienia pochodzące nie tylko z gabinetów polityków Prawa i Sprawiedliwości, czy "wężej" - rządu, ale także instytucji odpowiedzialnych za zdrowie. Nie sądzę, żeby taki przypadek był. A jeżeli będzie, to rozumiem, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni i taka informacja się pojawi

- skomentował Waldemar Sługocki.

Rozumiem, że pan poseł Michał Szczerba, mój serdeczny kolega chciał w jakiś sposób wzbudzić emocje i podkreślić jak ważne to zagadnienie, natomiast nie sądzę aby ktokolwiek ukrywał jakiekolwiek dane na ten temat w Polsce

- dodał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts