W odpowiedzi na ogłoszenie o przetargu na budowę pierwszego etapu Inteligentnego Zarządzania Ruchem (IZR) w Opolu wpłynęły dwie oferty od firm z Warszawy. Jak poinformował prezydent miasta, jedna z nich mieści się w założonym przez ratusz budżecie.

Miasto Opole chce wydać na budowę systemu Inteligentnego Zarządzania Ruchem ponad 38 mln zł. System będzie obejmował swoim zasięgiem 51 skrzyżowań i w założeniach ma nie tylko usprawnić przepływ strumienia pojazdów ulicami miasta, poprzez odpowiednie sterowanie światłami, ale preferować komunikację publiczną i pojazdy ratunkowe. Powstanie także podsystem monitoringu video umożliwiający odczytywanie tablic rejestracyjnych oraz inteligentnego oświetlania ulic.

W ramach IZR ma zostać uruchomiony system informacji kierowców na temat wolnych miejsc parkingowych, utrudnień w ruchu i dostępności alternatywnych sposobów poruszania się po mieście. Całość będzie skorelowana z prowadzonymi i planowanymi w najbliższym czasie budowami centrów przesiadkowych przy dworcach kolejowych Opola.