Iran: Protesty po podwyżce cen benzyny

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/ResoneTIC/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Po niespodziewanym ogłoszeniu przez władze Iranu informacji o podwyżce cen benzyny w piątek wieczorem doszło do protestów w kilku miastach na terenie całego kraju - podała dziś oficjalna irańska agencja informacyjna Irna. Około północy wiece rozproszono.

Według niej demonstracje "były znaczące" w Sirdżanie na południu kraju, gdzie "ludzie zaatakowali magazyn z paliwem i próbowali go podpalić", zanim policja interweniowała, by ich zatrzymać.

Protesty miały również miejsce w Meszhedzie w północno-wschodnim Iranie, w Ahwazie, Szirazie i Bandar Abbas na południu, w Birdżandzie na wschodzie, a także w miastach Gacz Saran, Abadan, Chorramszahr i Bandar-e Maszur na południowym zachodzie.

Protestujący blokowali drogi, ale wiece miały ograniczoną skalę i zostały rozproszone około północy z piątku na sobotę - przekazała Irna.

W piątek prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że władze podnoszą o połowę ceny benzyny, aby wspomóc ludność kraju "w drodze redystrybucji dóbr, nie zaś w celu zmniejszenia deficytu budżetowego". Według Rowhaniego, dochody ze sprzedaży paliwa płynnego po podwyższonej cenie przyniosą poprawę sytuacji materialnej 60 milionów osób w liczącym ponad 80 milionów ludzi Iranie.

Rząd zapowiedział pierwsze wypłaty dla rodzin już za 10 dni. Każde małżeństwo ma otrzymać po 550 tys. riali (ok. 50 zł), a każda rodzina od pięciu osób wzwyż - 2 mln (ok. 183 zł).

Pogrążony w ciężkim kryzysie gospodarczym Iran należy do krajów, w których paliwa płynne są najwyżej subwencjonowane: dotąd cena litra benzyny ustalona była przez rząd na poziomie 10 tys. riali (0,91 zł).

Każdy irański kierowca ma specjalną kartę, dzięki której będzie mógł kupić maksymalnie 60 litrów benzyny na miesiąc, płacąc 15 tys. riali (1,37 zł) za litr. Jednak każdy następny litr paliwa zakupiony w tym samym miesiącu będzie go kosztował dwukrotnie drożej. Karty zostały wprowadzone w 2007 roku w ramach walki z przemytem taniej irańskiej benzyny. System ten stopniowo porzucono, ale w listopadzie 2018 roku rząd wprowadził go ponownie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

To się w głowie nie mieści! Brutalny gwałt... na matce? Prokuratura stawia zarzuty

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Prokuratura Rejonowa w Płońsku prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego gwałtu, którego miał dokonać 27-letni mieszkaniec gminy Płońsk. - Mężczyzna usłyszał m.in. zarzut obcowania płciowego z matką, co jest zagrożone karą od 3 do 15 lat więzienia - przekazała prokurator rejonowa Ewa Ambroziak.

Do gwałtu doszło pod koniec listopada w jednej z miejscowości w gminie Płońsk. 27-latek zmusił swoją 59-letnią matkę do obcowania płciowego. Później przerażona kobieta uciekła i zaalarmowała policję. Ta zatrzymała mężczyznę. Mógł być on wcześniej agresywny wobec matki. 59-latka miała alarmować o tym policję.

Mężczyzna usłyszał trzy zarzuty: obcowania płciowego z matką, naruszenia jej nietykalności cielesnej oraz znieważenia funkcjonariuszy w związku z wcześniejszymi interwencjami w sprawie 59-latki. Trafił do aresztu.

- Bezwzględną przesłanką zastosowania tymczasowego aresztowania, był jeszcze jeden bardzo ważny argument. Mężczyzna nie wyraził żadnej skruchy, a podczas przesłuchania stwierdził, że po powrocie do domu zabije matkę

- powiedziała Ewa Ambroziak z Prokuratury Rejonowej w Płońsku.

27-latkowi grozi od 3 do 15 lat więzienia. Mężczyzna był wcześniej karany za naruszenie nietykalności cielesnej i groźby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl