Polskie cmentarze wojenne na Białorusi odzyskały blask

Świerżeń Nowy kwatera wojskowa z 1920 po remoncie / mkidn.gov.pl

  

Kompleksowy remont polskich cmentarzy wojennych z walk 1920 r., zlokalizowanych na terenie Białorusi to obecnie największe przedsięwzięcie MKiDN dotyczące polskich grobów wojennych znajdujących się poza granicami kraju. W listopadzie zakończyły się prace remontowe kolejnych polskich kwater wojennych, których koszt wyniósł 1 500 000 zł.

Przywrócono godny wygląd cmentarzom wojennym w Królewszczyźnie, Krzywiczach, Kurzeńcu i Wołkołaciem, a także w Brześciu nad Bugiem, Kobryniu, Nowym Świerżeniu i Użance. Środki przeznaczone na ten cel pochodzą z budżetu Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych oraz Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą”. 

Pomyślne zakończenie prac remontowych było możliwe dzięki przychylności białoruskiego Ministerstwa Obrony, uzyskanej przez pomocy Ambasady RP w Mińsku. Należy również podkreślić przy tym życzliwą postawę władz lokalnych i księży rzymsko-katolickich zarządzających parafiami, na których terenie znajdują się polskie nekropolie wojenne. 

Królewszczyzna cmentarz wojskowy z 1920 przed remontem 2018 IX, fot. MKiDN

Królewszczyzna cmentarz wojskowy z 1920 po remoncie 2019 XI, fot MKiDN

W 2016 r. MKiDN podjęto decyzję o przeprowadzeniu kompleksowego remontu blisko 30 polskich cmentarzy wojennych z 1920 r. na Białorusi. Dotychczas przywrócono godny wygląd 14 cmentarzom wojennym znajdującym się w: Brześciu nad Bugiem, Dokszycach, Duniłowiczach, Głębokiem, Jaźnie, Kobryniu (cmentarz przy cerkwi), Królewszczyźnie, Kurzeńcu, Krzywiczach, Nowym Świerżeniu, Podświlu, Użance, Wołkołacie i Zadorożu. 

Na przyszły rok zaplanowano prace remontowe m.in. w Dołhinowie, Grodnie, Holszanach, Lidzie, Miadziole, Nieświeżu, Oszmianie, Słonimiu i Wornianach.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Marszałek Sejmu ucina temat. „Prezydent Duda ma prawo zabierać głos w każdej sprawie”

Elżbieta Witek / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prezydent ma prawo zabierać głos w każdej sprawie, wyraźnie powiedział co myśli na temat wymiaru sprawiedliwości - stwierdziła marszałek Sejmu Elżbieta Witek pytana o słowa Andrzeja Dudy, że przywrócenie w Polsce sprawiedliwych sądów wymaga czasu, i że tam stary układ bardzo dobrze się trzyma.

"Pan prezydent (...) bardzo wyraźnie powiedział to, co myśli na temat wymiaru sprawiedliwości, więc ja nie będę komentowała słów, które są bardzo jasne i oczywiste" - powiedziała Witek odpowiadając na konferencji prasowej na pytania o słowa prezydenta Dudy ze środowego spotkania z mieszkańcami Nowego Miasta Lubawskiego (woj. warmińsko-mazurskie).

Dodała, że "to, co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości nie jest tylko przedmiotem analizy" prezydenta, ale - jak stwierdziła - "o tym się powszechnie mówi".

"O tym, że jest źle, mówi bardzo wiele środowisk, bardzo wielu ludzi i jest to problem, który musi być rozstrzygnięty"

- stwierdziła marszałek Sejmu.

Podkreśliła, że "wymiar sprawiedliwości powinien działać szybko, skutecznie, sprawnie, zgodnie z przepisami obowiązującymi i w interesie obywateli".

Marszałek Sejmu zaznaczyła przy tym, że sama nie chciałaby oceniać władzy sądowniczej, bo reprezentuje władzę ustawodawczą. Dopytywana, czy w takim razie również prezydent nie powinien oceniać władzy sądowniczej, Witek odpowiedziała, że "pan prezydent jest głową państwa, ma prawo zabierać głos w każdej sprawie".

"To była jego wypowiedź, myślę, że bardzo oczywista i jasna, nie wymagająca niczyjego komentarza, już na pewno nie mojego"

- dodała marszałek.

[polecam:https://niezalezna.pl/301574-stary-uklad-trzyma-sie-bardzo-mocno-prezydent-szczerze-o-nadzwyczajnej-kascie]

Prezydent mówił podczas środowego spotkania m.in., że przywrócenie w Polsce sprawiedliwych sądów wymaga czasu.

"Tam ten stary układ się bardzo dobrze trzyma, nie chce pozwolić sobie na to, by zabrać im przywileje i władzę nad ludźmi, do której doszli. Ale muszą zrozumieć, że ich praca to także służba dla Rzeczypospolitej i przede wszystkim dla polskich obywateli. I że to nie obywatel jest dla sądu, ale sąd jest dla obywatela i że sędzia służy ludziom i Rzeczypospolitej"

– powiedział prezydent.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl