W orędziu wideo rozpowszechnionym dzisiaj przez Watykan papież powiedział, że w wieloetnicznej i bogatej w różnorodne tradycje duchowe i kulturowe Tajlandii wiele uczyniono dla "zgody i pokojowego współżycia" nie tylko między mieszkańcami kraju, ale i w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej.

- Ufam, że moja wizyta przyczyni się do podkreślenia znaczenia dialogu międzyreligijnego, wzajemnego zrozumienia i braterskiej współpracy, zwłaszcza w służbie ubogim, potrzebującym i na rzecz pokoju

 - oświadczył Franciszek.

Jak zaznaczył, "na świecie, który zbyt często doświadcza niezgody, podziału i wykluczenia, zaangażowanie na rzecz kształtowania jedności szanującej godność każdego mężczyzny, kobiety i dziecka może być inspiracją dla wysiłków podejmowanych przez ludzi dobrej woli, by promować wspaniały, prawdziwy rozwój naszej rodziny ludzkiej w solidarności, sprawiedliwości i w życiu w pokoju".

Papież podkreślił, że podczas swojej wizyty spotka się ze wspólnotą katolicką Tajlandii, aby umocnić ją w wierze. Chrześcijanie stanowią tam 1 procent ludności.

- Pragnę również umocnić więzy przyjaźni, łączące nas z wieloma buddyjskimi braćmi i siostrami, którzy dają wymowne świadectwo tak bardzo charakterystycznych dla waszego ludu wartości tolerancji i zgody

 - dodał.

Franciszek zapewnił o swej modlitwie za naród Tajlandii.

Do Bangkoku papież przybędzie w środę 20 listopada, w południe miejscowego czasu.

W czwartek na dziedzińcu siedziby rządu odbędzie się oficjalna ceremonia powitania papieża, po której przyjmie go premier Prayuth Chan-ocha.

Następnie Franciszek wygłosi przemówienie powitalne do przedstawicieli władz kraju i społeczeństwa.

Złoży także wizytę u najwyższego patriarchy buddyjskiego w świątyni Wat Ratchabophit Sathit Maha Simaram. Odwiedzi też stołeczny szpital, gdzie spotka się z chorymi i niepełnosprawnymi.

W programie tego dnia jest ponadto papieska wizyta u króla Tajlandii Maha Vajiralongkorna (Ramy X) w Pałacu Królewskim w Amphorn.

Wieczorem na stadionie narodowym papież odprawi mszę.

W piątek Franciszek spotka się z duchowieństwem w parafii pod wezwaniem świętego Piotra w Bangkoku, a po południu z przywódcami wyznań chrześcijańskich i innych religii. Później w stołecznej katedrze odprawi mszę dla młodzieży.

W sobotę papież zakończy wizytę w Tajlandii i poleci do Japonii, gdzie pozostanie do 26 listopada.