Orędzie papieża przed pielgrzymką do Tajlandii. Chrześcijanie stanowią tam 1 proc. ludności

/ Youtube.com/Vatican News [screenshot]

  

Papież Franciszek, który w środę przybędzie z wizytą do Tajlandii, w przesłaniu do mieszkańców tego kraju wyraził nadzieję, że jego podróż będzie sprzyjać dialogowi międzyreligijnemu i pokojowej koegzystencji.

W orędziu wideo rozpowszechnionym dzisiaj przez Watykan papież powiedział, że w wieloetnicznej i bogatej w różnorodne tradycje duchowe i kulturowe Tajlandii wiele uczyniono dla "zgody i pokojowego współżycia" nie tylko między mieszkańcami kraju, ale i w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej.

- Ufam, że moja wizyta przyczyni się do podkreślenia znaczenia dialogu międzyreligijnego, wzajemnego zrozumienia i braterskiej współpracy, zwłaszcza w służbie ubogim, potrzebującym i na rzecz pokoju

 - oświadczył Franciszek.

Jak zaznaczył, "na świecie, który zbyt często doświadcza niezgody, podziału i wykluczenia, zaangażowanie na rzecz kształtowania jedności szanującej godność każdego mężczyzny, kobiety i dziecka może być inspiracją dla wysiłków podejmowanych przez ludzi dobrej woli, by promować wspaniały, prawdziwy rozwój naszej rodziny ludzkiej w solidarności, sprawiedliwości i w życiu w pokoju".

Papież podkreślił, że podczas swojej wizyty spotka się ze wspólnotą katolicką Tajlandii, aby umocnić ją w wierze. Chrześcijanie stanowią tam 1 procent ludności.

- Pragnę również umocnić więzy przyjaźni, łączące nas z wieloma buddyjskimi braćmi i siostrami, którzy dają wymowne świadectwo tak bardzo charakterystycznych dla waszego ludu wartości tolerancji i zgody

 - dodał.

Franciszek zapewnił o swej modlitwie za naród Tajlandii.

Do Bangkoku papież przybędzie w środę 20 listopada, w południe miejscowego czasu.

W czwartek na dziedzińcu siedziby rządu odbędzie się oficjalna ceremonia powitania papieża, po której przyjmie go premier Prayuth Chan-ocha.

Następnie Franciszek wygłosi przemówienie powitalne do przedstawicieli władz kraju i społeczeństwa.

Złoży także wizytę u najwyższego patriarchy buddyjskiego w świątyni Wat Ratchabophit Sathit Maha Simaram. Odwiedzi też stołeczny szpital, gdzie spotka się z chorymi i niepełnosprawnymi.

W programie tego dnia jest ponadto papieska wizyta u króla Tajlandii Maha Vajiralongkorna (Ramy X) w Pałacu Królewskim w Amphorn.

Wieczorem na stadionie narodowym papież odprawi mszę.

W piątek Franciszek spotka się z duchowieństwem w parafii pod wezwaniem świętego Piotra w Bangkoku, a po południu z przywódcami wyznań chrześcijańskich i innych religii. Później w stołecznej katedrze odprawi mszę dla młodzieży.

W sobotę papież zakończy wizytę w Tajlandii i poleci do Japonii, gdzie pozostanie do 26 listopada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowe miliony na pomorskie drogi

/ http://www.gdansk.uw.gov.pl/

  

W środę w Gdańsku wojewoda pomorski podpisał z przedstawicielami samorządów umowy na dofinansowanie remontów dróg z Funduszu Dróg Samorządowych. Samorządy te otrzymają w sumie 18,6 mln zł – poinformowały służby prasowe wojewody pomorskiego.

Jak podano, umowy pozwolą zmodernizować 27 km dróg. Zostanie przeprowadzony remont 10 dróg gminnych o łącznej długości 8,25 km - za ok. 20 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych to 9,9 mln zł. Zmodernizowane zostaną także trzy drogi powiatowe o łącznej długości 18,75 km. Ma to kosztować około 18 mln zł, z czego dofinansowanie z FDS to 8,7 mln zł.

Gmina Dziemiany na przebudowę dwóch dróg uzyskała ponad 1,4 mln zł dofinansowania, gmina Brusy - ponad 511 tys. zł, gmina Sulęczyno - ponad 248 tys. zł. Do gminy Choczewo z FDS trafi ponad 400 tys. zł, a do gminy Kartuzy ponad 327 tys. zł. Wsparcie z FDS na ponad 941 tys. zł uzyska też gmina Bytów, a do Gdyni trafi ponad 507 tys. zł.

Najwięcej, bo prawie 6 mln zł z FDS uzyskał powiat bytowski na remont dróg w Lipnicy. Do gminy Kosakowo trafi niemal 3,1 mln zł, powiat wejherowski podpisał umowę na ponad 2,2 mln zł, a gmina Pruszcz Gdański na prawie 1,7 mln zł.

Zgodnie z przyjętą przed rokiem ustawą o FDS, wartość dofinansowania pojedynczego projektu ma wynieść maksymalnie 30 mln zł, co pozwala na realizację także większych projektów, łączących gminy i powiaty. Dofinansowanie może wynieść do 80 proc. wydatków kwalifikowanych zadania. Na większe wsparcie mogą liczyć najuboższe gminy i powiaty.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl