Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł we wtorek, że Turcja może zwolnić wszystkich więźniów dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) i wysłać ich do Europy w reakcji na gotowość UE do nałożenia sankcji za tureckie wiercenia wokół Cypru.

Szef tureckiego państwa zapowiedział, że Turcja będzie kontynuowała odsyłanie do krajów ojczystych zagranicznych bojowników IS, nawet jeśli kraje te odmówią przyjęcia ich z powrotem.

Jak informuje dziś portal dw.com "Turcja rozpoczęła proces deportacji ludzi, których uznaje za zwolenników ISIS. Państwom zachodnim, do których mają zostać odesłani, ta sytuacja sprawia szereg problemów".

Portal przywołuje przykład niemieckiej rodziny irackiego pochodzenia, która wczoraj została deportowana z Turcji. Członkowie tej rodziny są wyznawcami konserwatywnego nurtu sunnickiego islamu, czyli salafitami.

Według władz tureckich deportowani Niemcy wspierają Państwo Islamskie i mogą stanowić zagrożenie. Problem polega na tym, że w stosunku do deportowanych osób nie wystawiono w Niemczech nakazu aresztowania.

- Nic nie wiadomo też o dowodach na to, aby mieli jakiś związek z ISIS lub mieszkali na terytorium Syrii. Niemcy mają obowiązek przyjęcia deportowanych, jeśli ci rzeczywiście mają niemieckie obywatelstwo. Wszyscy członkowie tej rodziny, poza ojcem, je posiadają

- czytamy w portalu dw.com.

Dzisiaj ma dojść do kolejnych deportacji dwóch żon terrorystów z ISIS, które również posiadają niemieckie obywatelstwo.

Cytowany przez portal prawnik Mehmut Erdem twierdzi, że istnieje problem z udowodnieniem tego typu osobom winy, mimo, że "mają na rękach krew".

Na terenie Turcji więzionych ma by c obecnie 95 terrorystów z ISIS, a w stosunku do 26 z nich niemieckie władze wystawiły już nakazy aresztowania.

W poniedziałek tureckie władze poinformowały, że zaczęły odsyłać do krajów ojczystych zagranicznych bojowników z IS i zapowiedziały deportują kolejnych, w tym Francuzów i Niemców, w najbliższym czasie. Według tureckiego nadawcy państwowego TRT Haber Turcja zamierza odesłać ok. 2 500 bojowników, w tym większość do krajów UE. Jak dodano, w 12 ośrodkach deportacyjnych w Turcji przebywa obecnie 813 dżihadystów.