Rekolekcje dla biskupów na Jasnej Górze. Purpuraci wspólnie obejrzą "Nieplanowane"

/ episkopat.pl

  

"Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa" – to temat najbliższych rekolekcji episkopatu na Jasnej Górze od 18 do 21 listopada. Rekolekcjonistą będzie o. Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego – poinformowało dzisiaj biuro prasowe KEP.

Rekolekcje biskupów rozpoczną się w poniedziałek 18 listopada. Wieczorem biskupi odśpiewają hymn do Ducha Świętego "Veni Creator". W ciągu czterech dni wysłuchają ośmiu konferencji poświęconych Eucharystii. W programie zaplanowano codzienną mszę świętą, wspólną modlitwę brewiarzową, adorację Najświętszego Sakramentu i apel jasnogórski. Środa będzie dla biskupów tradycyjnie dniem sakramentu pokuty i pojednania.

- Na kilka miesięcy przed beatyfikacją Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego chcę przypomnieć, że to pragnieniem Prymasa Tysiąclecia było, by biskupi odprawiali rekolekcje właśnie tu, gdzie bije duchowe serce Polski, u naszej Matki, na Jasnej Górze. Rekolekcje biskupów są więc spotkaniem z Jezusem, do którego prowadzi Jego Matka

 – podkreślił sekretarz generalny episkopatu bp Artur Miziński.

Rekolekcje dla biskupów poprowadzi w tym roku o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Cykl nauk rekolekcyjnych "Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa" zamknie wygłoszona ostatniego dnia konferencja na temat "Pater noster" ("Ojcze nasz"). Oprócz konferencji rekolekcjonista wygłosi również homilie podczas mszy świętych.

Tradycyjnie podczas rekolekcji, uczestniczący w nich biskupi oglądają film. Tym razem będzie to projekcja filmu "Nieplanowane". Biskupi obejrzą go 19 listopada przed apelem jasnogórskim.

Rekolekcje biskupów pierwszy raz odbyły się na Jasnej Górze w 1946 r. Zwyczaj regularnie odbywających się dorocznych rekolekcji wprowadził w 1950 r. na stałe do kalendarze episkopatu prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Triumf przeciwników szczepionek. Rośnie liczba odmów szczepień

/ pixabay.com/HeungSoon

  

Lekarze obserwują ofensywę odry. Wraca również ospa. I rośnie liczba odmów szczepień. W tym roku padnie kolejny rekord: po trzech kwartałach było ich 44,5 tys., o ponad 4 tys. więcej niż na koniec 2018 r. - pisze dziś "Dziennik Gazeta Prawna".

Na koniec 2019 r. liczba odmów osiągnie ponad 46 tys. Dziś uchylających się w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców w wieku do 19 lat jest sześć osób; na koniec 2018 r. było to 5,5, a przed 2013 r. poniżej jednej osoby – podaje dziennik, powołując się na dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.

Zdaniem gazety to efekt tego, że antyszczepionkowcy działają w zorganizowany sposób. Powstają strony internetowe z poradami, jak odmówić szczepienia i uniknąć kary albo przeciągać odmowę. Ostatnio w sieci pojawił się gotowiec, który rodzice mieli dawać lekarzowi do podpisu. To zobowiązanie, że szczepionka jest bezpieczna, a w razie powikłań pojawia się konieczność zapłaty miliona złotych odszkodowania.

"DGP" przypomina też, że dwa lata temu powstał projekt, który miał być odpowiedzią na obawy rodziców w związku z możliwością objawów niepożądanych po szczepieniach. W projekcie ustawy zapisano powołanie Funduszu Antyszczepionkowego. Według proponowanych przepisów odszkodowania byłyby wypłacane rodzicom dzieci, które po szczepieniu musiały być hospitalizowane przez co najmniej 14 dni. Konsultacje społeczne trwały 1,5 roku. Niezadowoleni byli i przeciwnicy szczepień, i urzędnicy ministerstwa. Szef resortu zdrowia przekonywał, że przepisy w takim kształcie mogą prowadzić do nadużyć.

Z informacji dziennika wynika jednak, że jest szansa, by w przyszłym roku ujrzały światło dzienne. Projekt ma być nieco zmieniony. Dookreślone zostaną kryteria, co będzie uznawane za NOP (objawy niepożądane) i kiedy będzie podstawa do wypłaty odszkodowania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl