Rzetelne debaty solą demokracji

  

Zadaniem wybranego parlamentu jest wypracowywanie jak najlepszych rozwiązań dla naszej ojczyzny. Jednym z warunków tego są rzetelne debaty. Powinny one być oparte na pięciu filarach-wartościach: prawdzie, dobru wspólnym, godności, wolności i sprawiedliwości. Każdy dyskutant ma prawo do wyrażenia własnego poglądu i oceny.

W dyskusji chodzi jednak o coś więcej niż wyrażenie własnej opinii lub tzw. narracji partii, z którą się sympatyzuje; chodzi o poszukiwanie prawdy i najbardziej optymalnych rozwiązań. Każdemu uczestnikowi debaty należy się szacunek. Natomiast wcale nie wszystkie poglądy zasługują na szacunek; należy się do nich odnosić adekwatnie: niektóre szanować i akceptować, z innymi polemizować, a jeśli są głupie i szkodliwe, potępiać je itd. Pamiętać wszelako należy przy tym, że polemizuje się z poglądami, a nie z osobami.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts