Nieznana, zbiorowa mogiła w Treblince!

  

Prokuratorzy IPN, wraz z międzynarodowym zespołem biegłych, odnaleźli nieznaną, zbiorową mogiłę ofiar niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka I – podaje pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej. Odkrycia dokonano w miejscu parkingu leśnego; poza szczątkami ludzkimi ujawniono m.in. łuski od pocisków.

O odkryciu nieznanej zbiorowej mogiły poinformował dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego prok. Andrzej Pozorski.

Przeprowadzone dotąd czynności doprowadziły do ujawnienia na terenie obecnego parkingu położonego w kompleksie leśnym, przylegającym do miejsca, gdzie funkcjonował obóz Treblinka I, mogiły o wymiarach 4,5 na 3,4 metra, w której znajdują się szczątki ludzkie. 

- poinformował. Dodał przy tym, że szczątki ludzkie specjaliści ujawnili tuż po zdjęciu wierzchniej, ok. 10-15-centymetrowej, warstwy ziemi.

Głębokość była bardzo płytka, w zasadzie na wysokości korzeni traw i były to pojedyncze szczątki ludzkie, czyli nie w układzie anatomicznym. Naszym celem na tym etapie nie jest doprowadzenie do ekshumacji, ale precyzyjne określenie liczby i wielkość znajdujących się tam jam grobowych.

 – wyjaśniał

Było to pierwsze tak kompleksowe badania terenu tego niemieckiego obozu. Poza szczątkami ludzkimi, które zabezpieczono ze względu na ich płytkie położenie w ziemi, na terenie parkingu ujawniono również łuski od pocisków broni długiej i krótkiej oraz elementy garderoby, m.in. metalową klamrę paska od spodni, a także prawdopodobnie ozdoby kobiece.

Ujawniona mogiła została zabezpieczona i oznaczona – podkreślił prok. Pozorski. Po zakończeniu prac na terenie parkingu oględziny będą kontynuowane na terenie przyległego lasu. Badania powierzchniowe gruntu na terenie Treblinki I są przeprowadzone z udziałem biegłych z zakresu fotogrametrii i systemów informacji przestrzennej, a także archeologii, kryminalistyki, antropologii i medycyny sądowej oraz techników kryminalistycznych Policji. Specjaliści wykorzystują wysokiej klasy georadar, który pozwala na uzyskanie przekroju geologicznego gruntu. Używane są też wykrywacze metalu o dużym zasięgu.

Prace pionu śledczego IPN oraz międzynarodowego zespołu biegłych mają ustalić nie tylko miejsca, gdzie znajdują się zbiorowe i pojedyncze mogiły ofiar obozu, ale także miejsca, gdzie odbywały się masowe egzekucje. Prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie w sprawie zbrodni z lat 1941-44 na więźniach niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka I.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Kidawa-Błońska we Wrocławiu o prezydenturze

/ Twitter/M. Kidawa-Błońska

  

- Polacy chcą prezydenta, który jest strażnikiem konstytucji i strażnikiem wolności obywateli – mówiła w środę we Wrocławiu wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Kidawa-Błońska przyjechała do Wrocławia, by spotkać się z członkami Platformy Obywatelskiej przed prawyborami prezydenckimi, w których jest kandydatką.

Podczas konferencji prasowej podkreślała, że bardzo ważne dla niej są spotkania z obywatelami. 

Dodała, że z jej spotkań z Polakami wyłaniają się trzy najważniejsze tematy. Pierwszy – jak mówiła Kidawa-Błońska – to zdrowie, drugi - ochrona klimatu, trzeci zaś to problemy, przed którymi stają samorządy.

Polityk PO przypominała, że we wtorek samorządowcy złożyli u marszałka senatu Tomasza Grodzkiego projekt ustawy, która – jak mówiła – "w części zrekompensuje poniesione przez samorządy straty". 

Wicemarszałek Sejmu powiedziała też, że Polacy chcą prezydenta, który jest strażnikiem konstytucji i strażnikiem wolności obywateli. 

Dodała, że Polacy chcą prezydenta, do którego będą mogli "przychodzić, rozmawiać i dyskutować o trudnych sprawach".

Pytana przez dziennikarzy o sposób prowadzenia kampanii wyborczej, Kidawa-Błońska powiedział, że jej kampania w dużej części będzie opierać się na bezpośrednich spotkaniach z ludźmi. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl