Episkopat Ukrainy dołączy do inicjatywy polskich biskupów. Chodzi o św. Jana Pawła II

/ pixabay.com/Jerycho1960

  

Episkopat Ukrainy na posiedzeniu w listopadzie ma poprzeć prośbę do papieża Franciszka, aby ogłosił św. Jan Pawła II patronem polsko-ukraińskiego pojednania – poinformował metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

- Jest propozycja, byśmy skierowali pismo do Ojca Świętego Franciszka, aby takim patronem tego pojednania mianował św. Jana Pawła II, który podczas pielgrzymki na Ukrainę dotknął tego tematu i bardzo mu na tym zależało, aby zbliżyć te dwa narody polski i ukraiński

 – powiedział dziennikarzom abp. Mokrzycki dzisiaj w Lublinie.

- Jan Paweł II był takim człowiekiem pojednania. Jest świętym, a my wierzymy w świętych obcowanie i będzie nam te potrzebne łaski wypraszał. A także cieszy się, można powiedzieć, wielkim autorytetem wśród Ukraińców, zwłaszcza na zachodniej Ukrainie, jest osobą przez Ukraińców lubianą

 – dodał metropolita.

Abp Mokrzycki poinformował, że biskupi Ukrainy będą o tym decydować na najbliższej konferencji.

- My taką prośbę wystosujemy do Ojca świętego po naszej konferencji, która odbędzie się listopadzie – bo muszą podjąć tę decyzję wszyscy biskupi – i wtedy nuncjusz apostolski napisze list do Ojca Świętego Franciszka

 – powiedział abp Mokrzycki.

Episkopat Ukrainy dołączy do inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem pojednania polsko-ukraińskiego, która pojawiła się w sierpniu podczas posiedzenia Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Obecny na spotkaniu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podpisali wtedy stanowisko "W miłości i w prawdzie" na temat woli kontynuowania dialogu i głębszego pojednania.

W tekście stanowiska hierarchowie wyrazili nadzieję, że w "niedługim czasie oba Kościoły będą mogły wspólnie ogłosić papieża Polaka patronem pojednania, aby w jego osobie nasze Kościoły miały orędownika przed Bogiem w tej świętej sprawie".

W październiku polscy biskupi zgromadzeni na 384. zebraniu plenarnym jednogłośnie poparli prośbę do papieża Franciszka, aby św. Jan Paweł II został patronem pojednania polsko-ukraińskiego.

- To kolejny krok na drodze do tego, by św. Jan Paweł II patronował polsko-ukraińskiemu pojednaniu – informował wtedy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W ocenie abp Mokrzyckiego pojednanie polsko-ukraińskie musi przebiegać na wielu płaszczyznach, nie tylko ludzkiej, ale też między Kościołami i na płaszczyźnie władz państwa.

- Wielu naszych wiernych archidiecezji lwowskiej, na terenie obecnej Ukrainy, także ci, którzy zostali przesiedleni, w dalszym ciągu ten problem przeżywają

 – dodał.

Metropolita lwowski uczestniczył w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w spotkaniu pod hasłem "Rozmowa ze świadkiem świętości", na którym wspominał swoją współpracę z papieżem Janem Pawłem II, którego był sekretarzem przez ostatnie 10 lat pontyfikatu.

Spotkanie z abp. Mokrzyckim zorganizowała działająca na KUL Akademicka Korporacja "Astrea Lublinesis". Metropolita lwowski odsłonił wspólnie z rektorem uczelni ks. prof. Antonim Dębińskim tablicę pamiątkową poświęconą działającym na KUL przed II wojną światową korporacjom akademickim.

"Astrea Lublinesis" to organizacja studencka wywodząca się z przedwojennego ruchu korporacyjnego. Jej członkowie kładą szczególny nacisk na idee takie, jak honor i patriotyzm, lojalność, koleżeństwo. Korporacja jest apolityczna. Jej członkowie organizują m.in spotkania naukowe, wycieczki i biorą udział w akcjach charytatywnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Duda spotkał się z Janem Śpiewakiem. Dojdzie do ułaskawienia?

/ Jan Śpiewak / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W niedzielę po godz. 20 zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Janem Śpiewakiem – przekazał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. To efekt głośnego wyroku, który zapadł w piątek. Sąd podtrzymał wyrok poprzedniej instancji uznając, że Jan Śpiewak zniesławił mec. Bogumiłę Górnikowską, córkę byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

Działacz miejski Jan Śpiewak został w piątek uznany prawomocnie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał Śpiewakowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej. Uzasadnienie wyroku było niejawne.

[polecam:https://niezalezna.pl/301904-bronil-sadow-i-organizowal-manifestacje-po-wyroku-jan-spiewak-wyznaje-dzis-bym-tego-nie-zrobil]

Śpiewak krytykował wyrok sądu, uznając go za niesprawiedliwy i zapowiedział, że nie wykona go. Poinformował, że będzie składał kasację od wyroku i być może złoży wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawienie.

[polecam:https://niezalezna.pl/268386-spiewak-sie-odezwal-w-sprawie-nauczycieli-szkoda-tylko-ze-wszystkie-fakty-pomieszal]

W październiku 2017 r. Śpiewak napisał na Twitterze: "Boom. Córka ministra Ćwiąkalskiego przejęła w 2010 roku metodą na 118-letniego kuratora kamienicę na Ochocie". Później kilkakrotnie powtórzył ten zarzut wobec prawniczki na konferencjach. Chodziło o kamienicę przy ul. Joteyki 13 na warszawskiej Ochocie. Budynek przekazano w prywatne ręce w 2011 roku.

Mec. Górnikowska skierowała przeciwko Śpiewakowi prywatny akt oskarżenia dotyczący zniesławienia (z art. 212 Kk). Według niej Śpiewak pomówił ją o nieprawidłowości w wykonywaniu przez nią funkcji kuratora i o udział w aferze reprywatyzacyjnej, a w rezultacie naraził na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania przez nią zawodu. Domagała się dla miejskiego aktywisty 10 tys. zł grzywny i trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl