Kwalifikacje do EURO 2020. Kto zagra i jak to działa?

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/jarmoluk

  

Za kilka dni czeka nas ostatnia runda kwalifikacji do EURO 2020. Zdaniem ekspertów, to najwyższy czas by fani zagłębili się w nieco bardziej niż zwykle skomplikowanych kalkulacjach. Tym razem sprawę utrudniają rozgrywki Ligi Narodów. 

Turniej o mistrzostwo kontynentu rozgrywany był do 2016 r przez 16 drużyn, przy czym reguły kwalifikacji były stosunkowo proste. Obecnie ilość zespołów w finałowych rozgrywkach zwiększono do 24 a na ścieżkę kwalifikacji ma wpływ Liga Narodów. 

Wiadomo, że do EURO 2020  kwalifikują się automatycznie dwie najlepsze drużyny w każdej z dziesięciu grup. Biorąc pod uwagę, że tym razem nie ma automatycznych kwalifikacji gospodarzy, to 20 z 24 drużyn.

Zmiany czekają nas natomiast w przypadku kwalifikacji czterech pozostałych drużyn. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, playoffy dla pozostałych czterech miejsc zostaną ustalone nie na podstawie kwalifikacji, ale na podstawie wyników Ligi Narodów.

Teraz czeka nas nieco wysiłku, gdyż zasady nieco się komplikują. Wiadomo, że zwycięzców grup w Lidze Narodów było 16. Teoretycznie wszystkim gwarantuje się miejsce przynajmniej w play-offach w marcu 2020 r. Jednak w przypadku, gdy jeden z nich już się zakwalifikował, jego miejsce zajmie następny pod względem pozycji w lidze w Lidze Narodów.

Po ustaleniu tych 16 drużyn zostaną one podzielone na cztery „ścieżki play-offów”. Następnie odbędzie się osiem jedno-meczowych półfinałów, których gospodarzem będzie drużyna o wyższym miejscu w Lidze Narodów. Następnie rozegrane zostaną cztery finały w miejscu rozstrzygniętym przez losowanie. Zwycięzcy tych czterech gier zapełnią cztery ostatnie miejsca w EURO 2020.

Jak więc wygląda sytuacja przed ostatnią rundą kwalifikacji, między 14 a 18 listopada?

Jak wiadomo już zakwalifikowały się: Belgia, Włochy, Rosja, Polska, Ukraina i Hiszpania

Sytuacja w grupie A jest taka, że Anglia się prawie zakwalifikowała a zwycięzca meczu Czechy - Kosowo prawdopodobnie do nich dołączy. W grupie B Portugalia jest faworytem.  Niemcy zakwalifikują się z grupy C, jeśli pokonają Białoruś, a Irlandia Północna nie wygra z Holandią lub jeśli zremisuje. Holandia prawie na pewno dołączy do finalistów. Podczas gdy w grupie D sytuacja jest obecnie szeroko otwarta. Chorwacja potrzebuje tylko remisu ze Słowacją, aby wyjść z Grupy E. Szwecja dołączy do Hiszpanii w kwalifikacjach grupy F, jeśli wygra z Rumunią. W grupie G Austria potrzebuje tylko punktu przeciwko Macedonii Północnej. Zaś Turcja i Francja potrzebują remisu z Islandią i zwycięstwa nad Mołdawią, aby zdobyć bilety na EURO 2020. Sytuacja w grupie I jest rozstrzygnięta i wyszły z niej Rosja i Belgia. Bardzo blisko awansu jest Finlandia, ale potrzebuje nieco szczęścia by pozostałe wyniki w jej grupie ułożyły się po jej myśli. 

Playoffy: 

Według strony internetowej organizatorów turniejów UEFA, tak obecnie wygląda sytuacja na czterech „ścieżkach” Ligi Narodów przed rundą finałową.

Ścieżka 1: Szwajcaria, która nadal może awansować konwencjonalnie, ma play-offy w rezerwie i prawdopodobnie dołączy do niej Islandia oraz dwójka z Bułgarii, Izraela i Rumunii, w zależności od losowania.

Ścieżka 2: Na obecnym etapie może to być: Bośnia i Hercegowina, Walia, Słowacja i Irlandia Północna. Wszyscy jednak nadal mają nadzieję na normalne kwalifikacje.

Ścieżka 3: Szkocja, Norwegia, Serbia, Bułgaria / Izrael / Rumunia. Dla Szkocji jest to jedyna możliwa droga do kwalifikacji, podczas gdy Serbia i Norwegia wciąż mają teoretyczne szanse na tradycyjną kwalifikację.

Ścieżka 4: Gruzja, Macedonia Północna, Kosowo, Białoruś. Gruzini i Białorusini zdecydowanie pójdą tą drogą, podczas gdy dwaj pozostali mają szansę na kwalifikacje bezpośrednią.

Losowanie:

Jeszcze przed playoffami losowanie finałów odbędzie się 30 listopada w Bukareszcie, gdzie potwierdzonych zostanie tylko 20 z 24 uczestników. Zespoły jednego z 12 krajów z gospodarzem muszą być losowane w niektórych grupach. Tak więc jest to nieco skomplikowane, ale więcej będziemy wiedzieć po zakończeniu ostatniej rundy. 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Deutsche Welle
Tagi

Wczytuję komentarze...

Koalicjant Platformy Obywatelskiej z własnym kandydatem na prezydenta? Padło nazwisko

/ Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Grzegorz Schetyna / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

W debacie publicznej najgłośniej rozbrzmiewa kwestia kandydatury Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Tworzące Koalicję Obywatelską ugrupowania nie są jednak do końca przychylne, aby poprzeć kandydata PO. Inicjatywa Polska rozważa dwa warianty, w tym wystawienie swojej kandydatki, przewodniczącej partii Barbary Nowackiej.

Dzisiaj w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rady Krajowej Inicjatywy Polskiej. Jednym z poruszonych tematów był udział tej formacji w najbliższych wyborach prezydenckich.

Podczas posiedzenia Rady Krajowej nie zdecydowano, czy iPL wystawi swojego kandydata na prezydenta. Wcześniej zapowiadano, że może nim być przewodnicząca iPL Barbara Nowacka. Podjęto za to decyzję, że Rada Krajowa na kolejnym posiedzeniu rozstrzygnie, czy wystawić w wyborach kandydaturę Nowackiej, czy poprzeć wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej.

[polecam:https://niezalezna.pl/300514-zamieszanie-w-koalicji-obywatelskiej-zieloni-popra-kandydata-platformy-niekoniecznie]

Dariusz Joński z zarządu iPL wyjaśnił, że w tym drugim przypadku kandydat musiałby podpisać się pod propozycjami programowymi przygotowanymi przez iPL. Dodał, że chodzi o zagwarantowanie przez kandydata KO lewicowych realizacji postulatów takich, jak: legalizacja związków partnerskich, wsparcie państwa dla zabiegów in vitro, ochrona środowiska, ochrona zwierząt i innych.

Poseł zapowiedział też, że jego partia – we współpracy z innymi lewicowymi formacjami, m.in z Unią Pracy i SDPL-em – przygotuje wkrótce takie propozycje i przedstawi je swoim koalicjantom z KO.

Zapowiedział też, że kolejne posiedzenie Rady Krajowej iPL ma się odbyć w najbliższych tygodniach, najprawdopodobniej na przełomie roku. Wtedy zapadnie decyzja, która z dwóch możliwości zostanie wybrana.

Posiedzenia Rady Krajowej nie będzie w przyszłym tygodniu, bo wtedy będą prawybory prezydenckie w PO. Chcielibyśmy, żeby PO zakończyła wybór swojego kandydata, zanim podejmiemy decyzję

- powiedział Joński PAP.

[polecam:https://niezalezna.pl/300419-koalicja-obywatelska-i-cztery-kandydatury-na-prezydenta-to-realny-scenariusz]

"Zdajemy sobie sprawę z powagi tych wyborów, a także z tego, jakie środki i struktury trzeba posiadać, żeby przedstawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Dlatego bierzemy pod uwagę też ten drugi wariant. To dlatego padł pomysł propozycji programowych, by kandydat czy kandydatka w ramach KO utożsamiała się z nimi. Nie chodzi o to, by popierała wszystkie nasze propozycje, ale większość z nich tak, a my, żebyśmy wiedzieli, kogo popieramy" - powiedział poseł. Dodał, że iPL wystawi Barbarę Nowacką, jeśli w KO nie pojawi się kandydat, który spełni wymagania partii dotyczące programu.

Inicjatywa Polska jest partią, która obok Platformy Obywatelskiej (PO), Nowoczesnej i Zielonych, współtworzy Koalicję Obywatelską (KO).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl