Dzień otwarty w MSZ

MSZ / By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37535839

  

Z okazji dnia służby zagranicznej w sobotę odbędzie się dzień otwarty w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Siedzibę resortu dyplomacji, w której zaplanowano m.in. wystawy tematyczne i atrakcje dla dzieci, będzie można zwiedzać w godzinach 10-19 po wcześniejszej rejestracji.

Udział w dniu otwartym jest bezpłatny, jednak należy zarejestrować się pod adresem: https://dsz.konfeo.com/. Biuro prasowe MSZ zastrzegło, że liczba miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

"16 listopada to dla polskiej dyplomacji dzień szczególny: obchodzimy Dzień Służby Zagranicznej. Tego dnia otwieramy dla wszystkich zainteresowanych drzwi Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia nas w sobotę i świętowania tego dnia wraz z polską dyplomacją"

- powiedziała rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.

Dzień służby zagranicznej obchodzony jest od 2009 r. Data ta upamiętnia depeszę, którą 16 listopada 1918 r. marszałek Józef Piłsudski rozesłał do przywódców państw świata, w której informował o powstaniu państwa polskiego.

Rzeczniczka MSZ podkreśliła, że w dzień będzie okazją do przybliżenia historii polskiej służby zagranicznej, działań resortu na rzecz promocji Polski w świecie, a w tym roku tematem przewodnim będzie +2019 - rok ważnych rocznic+".

"16 listopada to dla polskiej dyplomacji dzień szczególny: obchodzimy Dzień Służby Zagranicznej. Tego dnia otwieramy dla wszystkich zainteresowanych drzwi Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia nas w sobotę i świętowania tego dnia wraz z polską dyplomacją" - powiedziała Suwara.

W sobotę zwiedzający będą mogli w resorcie dyplomacji odwiedzić m.in. pomieszczenia poszczególnych departamentów, gabinet ministra spraw zagranicznych, salę im. Jerzego Giedroycia i centrum prasowe MSZ.

W budynku przy alei Szucha w Warszawie, gdzie mieści się siedziba resortu spraw zagranicznych zostaną zaprezentowane ekspozycje tematyczne dotyczące polskiej polityki zagranicznej, służby zagranicznej oraz dokumenty dyplomatyczne, a dla najmłodszych zaplanowano kącik zabaw, warsztaty oraz liczne atrakcje.

Rzeczniczka MSZ poinformowała, że w tym roku, w związku z polską prezydencją w Procesie Berlińskim, który ma na celu integrację krajów Bałkanów Zachodnich z UE, do udziału w dniu otwartym w resorcie zaproszone zostały także ambasady krajów bałkańskich.

W siedzibie MSZ w sobotę będzie można także zobaczyć na specjalnym pokazie film dokumentalny "Paszporty Paragwaju" w reżyserii Roberta Kaczmarka, prezentujący historię tzw. Grupy Ładosia (Grupy Berneńskiej). Chętni, którzy chcieliby obejrzeć film na specjalnym pokazie, muszą jednak najpierw zarejestrować się pod adresem: https://film-dsz.konfeo.com/.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dramat w kopalni złota. Nie żyje 30 osób, w tym dzieci

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/hangela

  

Co najmniej 30 górników, wśród nich dzieci, zginęło w sobotę w odkrywkowej kopalni złota w Ndiyo w prowincji Górne Uele zalanej wskutek wielodniowych ulewnych deszczów – podały dziś władze w Demokratycznej Republice Konga.

Mimo długotrwałych gwałtownych opadów górnicy nie przerywali pracy, ale prymitywne systemy odwadniania kopalni zawiodły. Ciała górników wydobyto w zalanej kopalni z głębokości 12 metrów.

Minister górnictwo we władzach prowincji Dieudonne Apasa, mówiąc o okolicznościach katastrofy, wyjaśnił, że na górników pracujących w kopalni odkrywkowej "runęła niespodziewanie wysoka fala wody, która ich pochłonęła".

Kongijskie władze nie wykluczają, że liczba śmiertelnych ofiar wśród górników może być jeszcze wyższa, ponieważ gwałtowne ulewy trwają, co utrudnia poszukiwanie zaginionych.

Tragedię w Ndiyo poprzedziło parę podobnych wydarzeń. M.in. 26 listopada 41 górników utonęło w kopalni Maniema niedaleko Kinszasy.

W Demokratycznej Republice Konga ciężkie i niebezpieczne warunki pracy bez przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy wydobywaniu bogactw mineralnych, to - jak pisze agencja AFP - norma w prymitywnych kopalniach należących do wielkich zagranicznych koncernów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl