Nowe ekshumacje w Dolinie Poległych

Dolina Poległych / Catedrales e Iglesias/Cathedrals and Churches from Puebla de los Ángeles, Mexico [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Urząd ds. Dziedzictwa Narodowego (PN) Hiszpanii wydał dziś zgodę na ekshumację zwłok braci Lapena, którzy ponieśli śmierć podczas wojny domowej (1936-1939) w tym kraju. Przeniesienie zwłok dwóch przeciwników frankizmu jest efektem bezprecedensowej zgody sądu na prośbę rodzin wnioskujących o zmianę pochówku.

Wprawdzie w kwietniu 2018 r. ruszyły prace przy wydobyciu trumien z prochami Manuela i Antonio Lapena, ale Urząd ds. Dziedzictwa Narodowego wstrzymał je, twierdząc, iż decyzji w sprawie ponownego pochówku nie podjęli jeszcze urzędnicy tejże instytucji.

Działania w sprawie ekshumacji braci, rozstrzelanych przez żołnierzy frankistowskich, są konsekwencją walki członków rodziny Lapena o “prawo do godnego pochówku” dla swoich przodków, poległych w 1936 r. Trwającą cztery lata batalię sądową aragońska familia wygrała wraz z orzeczeniem z 2016 r., pozwalającym na przeniesienie szczątków ofiar do rodzinnego grobowca.

W wydanym w środę komunikacie Urząd ds. Dziedzictwa Narodowego wyjaśnił, że ekshumacja braci Lapena może być procesem długotrwałym, gdyż wymaga identyfikacji zwłok innych poległych, złożonych w jednej z krypt mauzoleum.

Valle de los Caidos, zwany oficjalnie Narodowym Pomnikiem Świętego Krzyża w Dolinie Poległych, upamiętnia ofiary wojny domowej w Hiszpanii od 1958 r. Jego budowę 50 km na północny zachód od Madrytu zadekretował generał Francisco Franco w 1940 r.

W mauzoleum, które jest największym miejscem pochówku ofiar hiszpańskiej wojny domowej, złożono ponad 33 tys. ofiar tego konfliktu, zarówno zwolenników frankizmu, jak i jego przeciwników. W 1975 r. pochowano tam również generała Franco.

24 października br., po trwających ponad rok zabiegach socjalistycznego gabinetu Pedra Sancheza doszło do ekshumacji i przeniesienia prochów Franco poza Dolinę Poległych na podmadrycki cmentarz Mingorrubio.

Sanchez tłumaczył, że przeniesienie dyktatora jest konieczne, gdyż obecność jego zwłok “uwłacza pamięci ofiar wojny domowej”. Z kolei rodzina generała, próbująca do samego końca powstrzymać ekshumację twierdziła, że działania premiera wynikały z rewanżyzmu.

Przed przeniesieniem Franco w mauzoleum w Dolinie Poległych miały miejsce trzy ekshumacje, które nie były motywowane prośbami rodzin, ani nie zostały zasądzone przez hiszpański wymiar sprawiedliwości. Wynikały one m.in. z konieczności przeprowadzenia remontu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


COVID-19 na Śląsku: Kolejne dwie ofiary śmiertelne

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

2 osoby chorujące na COVID-19 zmarły w ostatnich godzinach w woj. śląskim – podało Ministerstwo Zdrowia. Jedna osoba wyzdrowiała. W sumie w regionie potwierdzono już 481 przypadków zakażenia koronawirusem, od wczorajszego wieczoru liczba ta wzrosła o 14 przypadków.

Zmarli to 67-letnia kobieta z Częstochowy i 88-letnia kobieta hospitalizowana w Raciborzu, która miała choroby współistniejące. W sumie w regionie zmarło już 19 osób. Ale są też lepsze wiadomości. 

Jak podała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, dwa ujemne wyniki próbek 46-letniej mieszkanki powiatu będzińskiego potwierdziły, że wygrała walkę z groźnym wirusem. Kobieta trafiła trzy tygodnie temu na leczenie do szpitala zakaźnego w Raciborzu.

W swoich domach – ze względu na dobry stan zdrowia – będą się leczyć: 2 mieszkanki Chorzowa – młoda i w sile wieku, dwie kobiety ze Świętochłowic, nastolatek i mężczyzna z powiatu myszkowskiego, 2 mieszkańcy powiatu lublinieckiego, którzy byli dotąd w kwarantannie domowej, oraz młody mieszkaniec Katowic. W domu będzie się leczyć także dziecko, pozostające pod nadzorem Sanepidu z Katowic, oraz młoda mieszkanka powiatu gliwickiego. Pod nadzorem służb sanitarnych pozostanie także dwóch mężczyzn i kobieta z powiatu cieszyńskiego. W szpitalu w Bielsku-Białej w dobrym stanie z lekkimi objawami zakażenia hospitalizowany był mieszkaniec powiatu bielskiego w średnim wieku. W tym samym miejscu leczona jest wiekowa mieszkanka powiatu bielskiego.

Z kolei do szpitala zakaźnego w Raciborzu trafił młody mężczyzna, który był pod nadzorem Sanepidu w Rybniku oraz starszy mieszkaniec powiatu wodzisławskiego – pobrane próbki wykazały u obu COVID-19. W szpitalu w Chorzowie przebywa z kolei mieszkaniec w sile wieku. Koronawirusa wykryto także w próbkach starszej pacjentki szpitala w Zabrzu. W tyskim szpitalu zakaźnym hospitalizowany jest mieszkaniec Katowic w sile wieku. Dodatnie wyniki potwierdziły próbki pobrane od 8 osób przebywających w szpitalu w Sosnowcu, 5 w szpitalu wojewódzkim w Częstochowie, 4 pobrane w szpitalu powiatowym w Zawierciu, a także 17 pobranych w szpitalu specjalistycznym w Bytomiu. Według portalu Onet w tej ostatniej placówce miało dochodzić w ostatnim czasie do nieprawidłowości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pracowników.

Dziś rano Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach podała najnowsze dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej w woj. śląskim. Kwarantannie domowej jest poddanych 3 278 osób, hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - 231, pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - 7 175. W regionie zbadano w ciągu ostatniej doby 473 próbki, a w sumie już 5 482.

Jak podał dziś rano reosrt zdrowia, łączna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 3503, z czego 73 osoby zmarły.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts