E-usługi, bezpieczeństwo w sieci, programowanie i jakość życia – to cztery obszary kampanii Ministerstwa Cyfryzacji „e-Polak potrafi!”. W promowaniu i informowaniu o e-usługach wspiera resort aktor Michał Czernecki. Przed nami kolejna odsłona. Po e-usługach przyszedł czas na bezpieczeństwo w sieci. W tym obszarze ambasadorem ministerstwa został Tomasz Rożek.

Rodzic – ekspert

– Naszym celem jest wzrost świadomości Polaków w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu. Chcemy, aby nie tylko zdawali sobie sprawę z możliwych zagrożeń, ale – w razie konieczności – potrafili sobie z nimi radzić. Przede wszystkim skupiamy się na bezpieczeństwie najmłodszych użytkowników sieci

– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Działania w ramach kampanii „e-Polak potrafi” są uzupełnieniem prowadzonej od sierpnia przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

– Mam pełną świadomość, że internet ułatwia nam życie – naukę, komunikację, dostęp do informacji i rozrywki. Sieć ma jednak jeszcze jedną, dosyć mroczną stronę. Wielu dorosłych ma o niej mętne pojęcie

– mówi Tomasz Rożek. – Dlatego każda kampania, która da o tym do myślenia rodzicom, czy nauczycielom, jest bardzo potrzebna.– dodaje ambasador Ministerstwa Cyfryzacji.

Kampania „e-Polak potrafi!” jest częścią projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne”, który wspólnie z NASK Ministerstwo Cyfryzacji realizuje od 2017 r. To kolejny etap działań promujących korzystanie z technologii cyfrowych.

Następne odsłony kampanii „e-Polak potrafi!” Ministerstwo Cyfryzacji będzie realizować do końca 2020 r.

Tłumaczyć, informować, pomagać

Podobnie jak w przypadku e-usług, także w obszarze bezpieczeństwo Ministerstwo Cyfryzacji zaplanowało szereg działań, przede wszystkim w prasie i w internecie. Tomasza Rożka wspierają m.in. ekspertki Akademii NASK.

- FOMO – Tomasz Rożek tłumaczy trudne pojęcia (obejrzyj)

- Jak chronić dziecko w sieci? Tomasz Rożek rozmawia z Martą Witkowską z Akademii NASK (obejrzyj)

- PATOSTREAMY – Tomasz Rożek tłumaczy trudne pojęcia (obejrzyj)

- Jak chronić dziecko w sieci? Patostreamy. Tomasz Rożek rozmawia z dr Leną Cichoń (obejrzyj)

– Sam jestem ojcem dzieci, które korzystając z internetu, mogą być narażone na obecne w sieci niebezpieczeństwa. Podobnie jak inni rodzice potrzebuję wskazówek, w jaki sposób im towarzyszyć

– mówi Tomasz Rożek. – e-Polak to dla mnie osoba, która świadomie i bezpiecznie wykorzystuje technologie cyfrowe, wszędzie tam, gdzie tylko chce – dodaje ambasador Ministerstwa Cyfryzacji.

Sprawy urzędowe przez internet? Teraz to prostsze, niż myślisz! e-Polak potrafi! (przeczytaj)