Turcja wzmacnia obronę powietrzną

/ mat. pras. producenta.

  

Turecka armia otrzymała kolejnych dziesięć artyleryjskich samobieżnych systemów przeciwlotniczych Korkut.

Koncern zbrojeniowy Aselsan oraz Dyrekcja Przemysłu Obronnego Turcji podpisały pierwszy kontrakt na produkcję systemu Korkut w 2016 r. Pierwsze zestawy przeciwlotnicze nowej generacji zostały dostarczone do armii w marcu br. Tym samym do dyspozycji żołnierze posiadają już 13 zestawów Korkut. Do 2022 r. na wyposażeniu Türk Silahlı Kuvvetleri ma znaleźć się 40 baterii przeciwlotniczych, złożonych z 52 wozów ogniowych i 14 pojazdów dowodzenia.

Korkut to samobieżny przeciwlotniczy system, który dysponuje autonomiczną wieżą z dwoma 35 mm automatycznymi armatami Oerlikon KDC. Szybkostrzelność tego zestawu wynosi 1100 pocisków na minutę i umożliwia wyeliminowanie  takich celów jak śmigłowce, drony czy pociski na pułapie do 4 km. Na każdy zestaw składają się trzy platformy bojowe oraz jeden wóz dowodzenia i kontroli, który dysponuje radarem o zasięgu 70 km i systemem identyfikacji swój-obcy.

Warto przypomnieć, że zestawy korzystają z podwozia pływającego transportera opancerzonego ACV-30 dysponującego silnikiem o mocy 600 KM, które dostarczane jest przez podwykonawcę kontraktu, firmę FNSS.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wsparcie psychologów w każdym powiecie. Powstaną specjalne ośrodki

/ twitter.com / @NFZ_Centrala

  

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał zarządzenie, które sankcjonuje długo oczekiwane zmiany w psychiatrii dziecięcej. Najmłodsi pacjenci otrzymają profesjonalne wsparcie w swoim najbliższym środowisku – nowo tworzonych poradniach psychologiczno-psychiatrycznych.

Hospitalizacją objęte będą tylko najbardziej potrzebujące tej interwencji dzieci i młodzież.

Reforma przewiduje, że w każdym powiecie będzie funkcjonował ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (I poziom referencyjny). W całym kraju powstanie ich około 300. Wspierać dzieci i młodzież oraz ich opiekunów będzie czterodobowy zespół specjalistów złożony z psychologa, terapeuty środowiskowego oraz dwóch psychoterapeutów).

Na miesięczne funkcjonowanie jednej placówki NFZ przeznacza w formie ryczałtu 50 tys. zł. Będzie on jednak korygowany - na początku po upływie 6 miesięcy, docelowo co 3 miesiące - zgodnie z realizacją porad. Roczny koszt funkcjonowania I poziomu NFZ oszacował na 150–180 mln zł.

Pierwsze konkursy NFZ ma ogłosić już w lutym, spodziewa się też, że placówki przyjmą pierwszych pacjentów na przełomie I i II kwartału tego roku.

Natomiast dzieci wymagające interwencji psychiatrycznej otrzymają ją albo w środowiskowych centrach zdrowia psychicznego i oddziałach dziennych (II poziom), albo w wysokospecjalistycznych całodobowych ośrodkach opieki psychiatrycznej, czyli oddziałach szpitalnych lub w szpitalach psychiatrycznych (III poziom). Zmiany, jak oczekują pomysłodawcy reformy, odciążą przeładowany system opieki szpitalnej. Dodatkowo też najmłodsi pacjenci po hospitalizacji będą mogli kontynuować terapie w specjalistycznych przychodniach, co ważne – blisko miejsca zamieszkania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts