Ćwierć wieku więzienia za zabójstwo żony

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Ichigo121212

  

Karę 25 lat więzienia wymierzył Sąd Okręgowy w Lublinie 30-letniemu Rafałowi S., który zabił nożem swoją żonę. Mężczyzna będzie mógł skorzystać z warunkowego zwolnienia nie wcześniej niż po 17 latach – orzekł sąd.

Sąd nakazał oskarżonemu zapłacenie 200 tys. zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę rocznemu dziecku (jego i zamordowanej żony) oraz 40 tys. zł matce zamordowanej. Wyrok nie jest prawomocny.

Do zabójstwa doszło w październiku ubiegłego roku w Opolu Lubelskim. Jego podłożem – jak ustalił sąd – były małżeńskie nieporozumienia dotyczące pieniędzy i opieki nad dzieckiem. Między małżonkami często dochodziło do awantur. W trakcie jednej z nich 27-letnia żona oskarżonego, Ewelina, chwyciła za nóż kuchenny, doszło do szarpaniny. Rafał S. odebrał nóż żonie, pchnął ją na łóżko, wskoczył na nią i zadał jej siedem ciosów nożem w szyję. Kobieta miała rany cięte i kłute; zmarła na miejscu z wykrwawienia.

Mężczyzna uciekł zostawiając roczne dziecko śpiące w pokoju, w którym doszło do zbrodni. W nocy udał się do krewnych i powiedział im, że jego żona nie żyje.

Rafał S. przyznał się do popełnienia zabójstwa. Sąd uznał, że zabił żonę umyślnie, a zamiar zabójstwa zrodził się nagle. Świadczą o tym jego wyjaśnienia złożone w śledztwie.

Wtedy to oskarżony wprost powiedział: "czułem, że muszę to zrobić, to był impuls. Nie chciałem by Ewelina cierpiała". Dalej dodał, że gdy patrzył kiedy Ewelina się dusiła, to "chciał, żeby to było szybko” – cytowała słowa oskarżonego sędzia Monika Komsta, która uzasadniała wyrok.

„Sąd nie podzielił zapatrywań obrony, jakoby oskarżony działał pod wpływem silnego wzburzenia, czy też w obronie koniecznej. (…) Odebrał nóż żonie, w tym momencie nie stwarzała ona żadnego zagrożenia, tak dla niego jak i dla śpiącego w pokoju dziecka, co sugerował oskarżony”

– dodała sędzia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Atak w Jersey City miał podłoże antysemickie?

zdjęcie ilustracyjne, / twitter.com/@Complex

  

Atak na sklep koszerny w Jersey City mógł mieć podłoże antysemickie - pisze "New York Times", powołując się na źródło w amerykańskich służbach bezpieczeństwa. We wtorkowych strzelaninach w tym mieście, wraz z dwójką napastników, zginęło sześć osób.

Przed atakiem - jak utrzymuje źródło - jeden z napastników publikował antysemickie i antypolicyjne posty w internecie. W jego samochodzie znaleziono notatkę, przypominającą manifest oraz improwizowaną bombę. Śledczy podejrzewają, że motywem ataku mógł być antysemityzm.

Burmistrz Jersey City Steven Fulop powiedział, że ze wstępnego śledztwa wynika, iż sprawcy celowo wybrali koszerny sklep JC Kosher Supermarket, w którym zastrzelili trzy osoby.

W jego okolicy mieszkańcy przez około godzinę słyszeli odgłosy wymiany ognia. W internecie opublikowano film pokazujący grupę funkcjonariuszy z bronią, próbujących dostać się do sklepu. Świadkowie strzelaniny mówili, że czuli się jak na wojnie.

Przed atakiem na sklep napastnicy - mężczyzna i kobieta - zastrzelili na pobliskim cmentarzu detektywa Joe Sealsa. Miał on podejść do samochodu sprawców. Wzbudził on jego podejrzenia, gdyż według policji był powiązany ze sprawą zabójstwa z weekendu.

Po zabiciu detektywa uzbrojeni napastnicy mieli wolno podjechać pod drzwi supermarketu. "Sprawcy zatrzymali się przed nim i spokojnie otworzyli drzwi karabinami" - powiedział Fulop. Nie przesądził jednoznacznie czy atak miał podłoże antysemickie. Zapewnił na Twitterze, że "nienawiść i antysemityzm nigdy nie miały miejsca" w Jersey City.

Władze nie zidentyfikowały tożsamości napastników oraz ich trzech ofiar w sklepie. Trwa śledztwo i na miejscu zdarzenia wciąż pracują detektywi.

Sklep JC Kosher Supermarket jest jednym z głównych punktów, wokół którego toczy się życie rosnącej z roku na rok wspólnoty ortodoksyjnych Żydów z Jersey City.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl