Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura zachęca do pamięci o tragicznych ofiarach wypadków.

- Trzecia niedziela listopada to Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Szczególnie w tym dniu pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste

 – podkreślił ks. Midura.

Zaapelował też, aby obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych "były zawsze połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach oraz za tych, którzy zostali poszkodowani – ciężko ranni, tracąc z tego powodu zdrowie i dorobek życia!".

Zainicjowany przez angielską organizację RoadPeace w 1993 r. Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) – przez wiele lat znany jako Europejski Dzień Pamięci – jest obecnie obchodzony przez coraz więcej osób na całym świecie.

26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin.

19 listopada 2006 r. w Warszawie w katedrze polowej pierwszy raz w Polsce obchodzono uroczyście ten dzień. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a przewodniczył im biskup polowy WP Tadeusz Płoski.