Zespół powstał w Płocku w 1999 r. W ciągu 20 lat działalności wydali siedem płyt studyjnych, ostatnią - "Wiedza o społeczeństwie" - w zeszłym roku.

- "To była kapitalna przygoda. Przygoda naszego życia. Po ponad 20 latach grania i wielu niezapomnianych chwilach spędzonych razem z Wami zawieszamy działalność Zespołu"

 - napisał Lao Che w mediach społecznościowych w środę.

"Nie mówimy, że to koniec, że zamykamy Zespół, bo tak się po prostu nie da. Nasza przyjaźń tu się zaczęła, a prawdziwa przyjaźń nigdy się nie kończy. To był ważny i intensywny czas dla nas wszystkich" - poinformowali i zapowiedzieli pożegnalną trasę koncertową.

Ostatnia trasa "No to Che!" rozpocznie się 1 lutego 2020 r. w Olsztynie. Lao Che ogłosili daty kilkunastu koncertów, które zagrają do końca maja. Zapowiedzieli, że wykonają swoje największe przeboje.

Pierwszy album, "Gusła", wydali w 2002 roku. W tekstach, wokalista Huber "Spięty" Dobaczewski, odwoływał się do utworów Gałczyńskiego, Mickiewicza, Stachury, Schulza.

Trzy lata później ukazała się płyta "Powstanie Warszawskie", na której utwory odnoszą się do wydarzeń z powstania.Potem były jeszcze albumy "Gospel", "Prąd stały / Prąd zmienny", "Soundtrack", "Dzieciom" i ostatnią, w 2018 r. "Wiedza o społeczeństwie". Płyta znalazła się na pierwszym miejscu listy sprzedaży ZPAV w Polsce i osiągnęła status złotej. Lao Che dostali za nią Fryderyka.