Fundacja Jonny'ego Danielsa uhonoruje Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. "Mamy ostatnią szansę"

Mamy ostatnią szansę – Polacy, Żydzi, chrześcijanie, wszyscy - żeby okazać wdzięczność Sprawiedliwym wśród Narodów Świata - podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes fundacji From the Depths Jonny Daniels. W czwartek fundacja uhonoruje Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
By Zala - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82378793

14 listopada fundacja From the Depths uhonoruje Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - osoby różnych narodowości, które ratowały Żydów (odznaczenie "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" jest nadawane przez instytut Jad Waszem).

Daniels w opublikowanej w środę rozmowie z "Rzeczpospolitą" wskazuje, że termin uroczystości jest związany z setnymi urodzinami Józefa Walaszczyka, najstarszego żyjącego ze Sprawiedliwych.

- Tak, 13 listopada pan Walaszczyk kończy 100 lat. Ale główna idea wydarzenia dotyczy Sprawiedliwych w ogóle. To wspaniałe, wartościowe pokolenie. Grupa osób, która powoli od nas odchodzi. Mamy ostatnią szansę – Polacy, Żydzi, chrześcijanie, wszyscy, żeby okazać im wdzięczność. To główny powód, dla którego zorganizowałem to wydarzenie

 - wskazuje.

Na uroczystości będą obecni Sprawiedliwi z Polski, Białorusi i Albanii. Przyjechać ma także były minister spraw zagranicznych Albanii Edmond Panariti, syn jednego z muzułmanów – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Gościem będzie też Xhemal Veseli, jeden z ostatnich żyjących muzułmanów wyróżnionych tym tytułem. Daniels zapowiada, że obecni będą także politycy z Izraela.

- Zaprosiliśmy na wydarzenie polityków każdej dużej polskiej i izraelskiej partii. Szczególnie w czasach, gdy wszystko jest tak spolaryzowane, warto zrobić coś ważnego, obejmującego różne opcje polityczne. Ale na tym wydarzeniu w pierwszym rzędzie usiądą Sprawiedliwi, bo to wieczór specjalnie dla nich. Politycy są w drugim rzędzie

 - powiedział Daniels.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Fundacja From the Depths #Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata #Jonny Daniels

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo