Skazani za porywanie dla okupu

zdjęcie ilustracyjne / ErikaWittlieb CC0

  

Kary wieloletniego więzienia wymierzył bielski sąd okręgowy gangsterom, którzy dokonywali porwań dla okupu. Organizator procederu Grzegorz P. spędzi za kratami 12 lat, a jego prawa ręka - Janusz C. - pięć i pół roku – podała dziś Prokuratura Krajowa.

Do więzienia trafią też dwaj inni członkowie gangu: Jacek S. na cztery lata, a Sławomir G. na dwa lata i 11 miesięcy.

Gangsterzy będą musieli również zapłacić wysokie grzywny, naprawić szkody oraz zadośćuczynić każdemu z pokrzywdzonych.

Prokuratura Krajowa podała, że wyrok zapadł 5 listopada. Jest nieprawomocny.

Śledczych z śląskiego wydziału zamiejscowego ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej skierowali oskarżenie do sądu jesienią ub.r. Wyszczególnili w nim 48 przestępstw, których mieli się dopuścić gangsterzy, w tym porwania ludzi dla okupu oraz rozboje.

Prokuratorzy wskazali, że twórcą gangu i liderem był Grzegorz P. Na ławie oskarżonych zasiedli też trzej inni mężczyźni. Wśród nich był Sławomir G., którego twórca grupy znał już wcześniej. Wspólnie okradali sklepy w 2005 r. Uczestniczył on później w planowaniu uprowadzeń. Pozostali to Janusz C. oraz Jacek S., który uczestniczył tylko w pierwszym napadzie.

Proces ruszył w styczniu br. Szef gangu podczas pierwszej rozprawy przyznał się do popełnienia wszystkich przestępstw, które mu zarzucono. Chodziło przede wszystkim o stworzenie grupy przestępczej i dokonania w latach 2014-2017 czterech porwań dla okupu, a także m.in. za czynną napaść na policjanta, posługiwanie się kradzionymi dokumentami oraz kilka napadów rabunkowych na sklepy.

Grzegorz P. wyjaśniał, że do stworzenia gangu i porwań dla okupu zmusiła go sytuacja finansowa. Jego firma podupadła, a długi rosły. Pożyczył pieniądze od osoby, która go później szantażowała. Uznał, że sposobem na rozwiązanie sytuacji będzie porwanie i uzyskanie okupu.

Pierwszego uprowadzenia gangsterzy dokonali pod koniec 2014 r., a kolejnych do schyłku 2017 r. Wpierw sprawdzali stan majątkowy potencjalnych ofiar, ich zwyczaje oraz miejsca zamieszkania. Później prowadzili obserwację. Po porwaniu na czas negocjacji z rodzinami wynajmowali mieszkania i pomieszczenia, w których przetrzymywali zakładników.

Porywając ofiary mężczyźni posługiwali się metodą „na policjanta”. Przebierali się za funkcjonariuszy. Przy zatrzymaniu do fikcyjnej kontroli drogowej używali atrap broni palnej. W identyczny sposób uprowadzili cztery osoby. Za ich zwolnienie uzyskali okup w łącznej wysokości ponad 4,5 mln zł. Jak zaznaczyła prokuratura, sprawcy nie znęcali się nad uprowadzonymi i zwalniali ich natychmiast po uzyskaniu pieniędzy.

Działania śledczych doprowadziły do odzyskania ponad 3 mln zł, które gangsterzy uzyskali z okupów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Algeria: Byli premierzy skazani za korupcję i nadużycie władzy

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Sąd w Algierii skazał dziś dwóch byłych premierów tego kraju Ahmeda Ujahię i Abdelmaleka Sellala odpowiednio na 15 i 12 lat więzienia za korupcję i nadużycie władzy - podała oficjalna algierska agencja APS. Ponadto Ujahia dostał karę grzywny o równowartości 16 tys., a Sellal - 8 tys. dolarów.

Dwóch najwyższych urzędników państwowych z bliskiego kręgu byłego prezydenta Abdelaziza Butefliki - zmuszonego do rezygnacji w kwietniu br. pod presją protestów - zostało osądzonych wraz z innymi politykami i przedsiębiorcami.

Według APS były minister przemysłu Abdeslam Buszuareb, który uciekł za granicę, został skazany zaocznie na 20 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl