Dwóch kapłanów katolickich zabitych w Syrii

/ pixabay.com/CC0/Senlay

  

Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.

Ofiarami terrorystów padło dwóch księży 43-letni Hovsep Petoyan i jego ojciec, także kapłan 71-letni A. Petoyan (w Kościele obrządku ormiańskiego nie obowiązuje duchownych celibat). Według niektórych źródeł, obydwaj, w towarzystwie diakona, mieli zweryfikować stan prac konserwatorskich ormiańskiego kościoła katolickiego w okolicy, kiedy znaleźli się w zasadzce na drodze łączącej Hasakeh z Dar ar-Zor.

Uzbrojeni ludzie otworzyli ogień, zabijając starszego na miejscu, a młodszy z księży zmarł wkrótce na skutek odniesionych obrażeń. Ranny został również diakon.

Według agencji prasowej Sana chodzi o „akt terroryzmu”, który ma miejsce w szczególnie trudnym momencie dla prowincji Hasakah, ponieważ Turcja rozpoczęła szeroko zakrojoną ofensywę w celu wyeliminowania obecności bojowników kurdyjskich.

Papież na Twitterze poinformował, że modli się za pozbawionych życia kapłanów, a także za ich rodziny i wszystkich chrześcijan w Syrii.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: KAI/la Repubblica; niezalezna.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Bielan: Andrzej Duda chce poznać sytuację mediów publicznych

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Lirofilm/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Sytuacja finansowa mediów publicznych to jeden z tematów, które prezydent Andrzej Duda chce poznać podczas spotkania z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - przypomniał dziś Adam Bielan, rzecznik sztabu ubiegającego się o reelekcję prezydenta.

W czwartek Andrzej Duda spotka się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak poinformował wcześniej rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, rozmowa będzie dotyczyć m.in. ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Prezydent przyjmie też w Pałacu Prezydenckim - na oddzielnym spotkaniu - przedstawicieli regionalnych ośrodków TVP i PR.

Adam Bielan w radiowej Trójce był pytany, czy prezydent podpiszę nowelizację po tym, jak przeszła ona prace legislacyjne w parlamencie.

"Ta ustawa wzbudziła określone emocje i w tym sensie oczywiście może mieć wpływ - przynajmniej krótkookresowo - na przebieg debaty w Polsce, ale prezydent nie podejmuje tej decyzji jako kandydat na (prezydenta - red.) na kolejne pięć lat, tylko jako urzędująca głowa państwa"

- odpowiedział Bielan.

Przypomniał też, że prezydent ma 21 dni na decyzję w tej sprawie.

"Ten czas jest tak długi po to właśnie, żeby móc w przypadku kontrowersyjnych ustaw skonsultować się z rozmaitymi środowiskami. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji czy przedstawiciele mediów regionalnych to jest jedna ze stron w tej sprawie i pan prezydent chce wysłuchać argumentów oraz poznać szczegóły również jeśli chodzi o sytuację finansową mediów publicznych" - dodał.

[polecam"https://niezalezna.pl/312899-prezydent-spotka-sie-z-krrit]

13 lutego Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej, która przyznaje rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia. Nowela trafiła na biurko prezydenta, który ma 21 dni - od czasu, gdy ustawa znalazła się w Kancelarii Prezydenta - na decyzję, czy ją podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie większości sejmowej, przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i PR w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

Dodatkowo podczas prac w Sejmie znowelizowano niektóre przepisy ustawy o radiofonii i telewizji. Wprowadzają one uchylenie ust. 1 w art. 27 stanowiącego, że "zarząd spółki liczy od jednego do trzech członków". Mają tu obowiązywać rozwiązania z kodeksu spółek handlowych.

Senat, który zarekomendował odrzucenie nowelizacji, zwrócił również uwagę na problem niewyjaśnionej jednoznacznie kwestii dotyczącej ewentualnego obowiązku notyfikacji Komisji Europejskiej przewidzianego w ustawie programu pomocy dla publicznej radiofonii i telewizji w zakresie finansowania misji publicznej. Odnosząc się do kwestii MKiDN ocenia, że znowelizowane przepisy są zgodne z zasadami pomocy publicznej w UE.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts