Mija 30 lat od Mszy Pojednania

Helmut Kohl w Krzyżowej / By Artur Klose, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68993

  

Mszy Pojednania, historycznego wydarzenia, polsko-niemieckiego pojednania nie da się wytłumaczyć jedynie czynnikami dyplomatycznymi, politycznymi – mówił dzisiaj w Krzyżowej podczas obchodów 30. rocznicy Mszy Pojednania abp Alfons Nossol.

Jubileusz Mszy Pojednania rozpoczął się od uroczystej, ekumenicznej mszy świętej, upamiętniającej wydarzenia z 12 listopada 1989 r. Nabożeństwu przewodniczył abp Alfons Nossol, który wygłosił też homilię podczas mszy 30 lat temu.

Wtedy w Krzyżowej doszło do symbolicznego gestu pojednania kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego. 12 listopada 1989 r. Mazowiecki i Kohl wzięli udział we mszy św., która otworzyła nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich. Msza odbyła się w Krzyżowej, dawnym majątku Helmuta Jamesa von Moltke, członka opozycji antyhitlerowskiej, straconego za swoją działalność w styczniu 1945 r.

Abp Nossol, biskup senior diecezji opolskiej, dzisiaj w homilii podkreślił, że Mszy Pojednania, historycznego wydarzenia, polsko-niemieckiego pojednania, nie da się wytłumaczyć jedynie czynnikami dyplomatycznymi, politycznymi.

Hierarcha przypomniał, że Msza Pojednania z udziałem ówczesnego kanclerza RFN oraz premiera RP odbyła się zaledwie trzy dni po upadku Muru Berlińskiego.

- W obu krajach nadal stacjonowały wojska radzieckie, dalszy rozwój sytuacji politycznej był nieprzewidywalny i nie wykluczał scenariusza militarnego

 - mówił abp Nossol.

Biskup senior przypomniał, że 30 lat temu w swoim kazaniu podczas Mszy Pojednania mówił o politycznych trudnościach wizji pojednania obu narodów.

- Choć dotyczyła przecież sąsiadów w samym sercu Europy. Podkreśliłem wówczas, że prawdziwie historyczny wymiar tego spotkania polega na tym, iż odbywa się ono w kontekście liturgicznej celebracji. W liturgii bowiem obecne jest sakramentalne dzieło pojednania człowieka z Bogiem, samym sobą, z innymi oraz z całym stworzeniem

- mówił.

Dodał, że jeśli rany są zbyt bolesne, okopy głęboki, to tylko łaska przebaczenia Jezusa Chrystusa może doprowadzić do „cudu, sprawiedliwego i trwałego pojednania”.

Abp Nossol w swojej homilii dużo miejsca poświęcił również symbolice Krzyżowej – miejscu, gdzie odbyła się Msza Pojednania. Mówił o Helmucie Jamesie von Moltke oraz jego małżonce Frei von Moltke.

- W wizjonerski sposób Krąg z Krzyżowej zaprojektował demokratyczne i europejsko nastawione Niemcy, w których podobnie jak w samej grupie ruchu oporu znaleźliby swoje miejsce ludzie z różnych środowisk społecznych, politycznych i wyznaniowych. Jądro nowej Europy miało stanowić chrześcijańskie sumienie

- mówił.

Hierarcha przypomniał, że zapewniał 30 lat temu premiera Mazowieckiego, że Msza Pojednania zakończy się „wielkim błogosławieństwem”.

- W Krzyżowej Niemcy pomogli nam, Polakom. Polacy zjednoczyli się z Niemcami; nie powinniśmy się rozdzielać, Europa nas potrzebuje. Europa, której naczelne wyzwanie dziś sformułowane mogłoby brzmieć: otwierać drzwi, burzyć mury, otwierać mosty

- mówił abp Nossol

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śmiertelne potrącenie. Nie żyje 51-latek

/ / twitter.com/screenshot

  

51-latek zginął w efekcie potrącenia przez samochód. Do tragedii doszło w miejscowości Marzysz (woj. świętokrzyskie). Kierowca był trzeźwy.

Do wypadku doszło w niedzielę wieczorem w Marzyszu w gminie Daleszyce, na leśnym odcinku drogi powiatowej. „Kierujący fordem transit 60-latek potracił 51-letniego mężczyznę. Pieszy, mieszkaniec gminy Morawica, w wyniku poniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu

-  powiedział asp. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Policjant dodał, że kierowca samochodu był trzeźwy.

„Na miejscu pracują policjanci pod nadzorem prokuratora. Jest też biegły z zakresu medycyny sądowej. Ich ustalenia wyjaśnią dokładny przebieg tego tragicznego wypadku” – podkreślił asp. Majchrzak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl