Marszałkowie Sejmu i Senatu wybrani! Poznajemy też wicemarszałków. RELACJA NA ŻYWO

  

Dziś na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu IX kadencji posłowie złożyli ślubowanie. Wybrany został marszałek RP - Elżbieta Witek, wcześniej prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. W Senacie RP senatorowie również złożyli ślubowanie. Marszałkiem Senatu wybrano Tomasza Grodzkiego. Poznaliśmy też pięcioro wicemarszałków Sejmu, teraz wybór wicemarszałków jest przed senatorami.


21:13

Przerwa w obradach Senatu - do godziny 21.40.

21:13

Bogdan Borusewicz, Michał Kamiński, Stanisław Karczewski, Gabriela Morawska-Stanecka - to kandydaci na wicemarszałków Senatu. Marszałek Tomasz Grodzki ogłosił 20-minutową przerwę na przygotowanie kart do głosowania.

20:48

Senatorowie wznowią obrady o godzinie 21.00.

19:54

Sejm wybrał wicemarszałków: Ryszard Terlecki i Małgorzata Gosiewska z PiS, Piotr Zgorzelski z PSL, Włodzimierz Czarzasty z SLD, Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej.

19:53

Piotr Zgorzelski wicemarszałkiem Sejmu - 422 posłów za, przeciw 10, wstrzymało się 18.

19:53

Ryszard Terlecki wicemarszałkiem Sejmu - 299 posłów za, 19 przeciw, wstrzymało się 129.

19:50

Małgorzata Kidawa-Błońska wicemarszałkiem Sejmu - 411 posłów za, 12 przeciw, 20 wstrzymało się.

19:50

Małgorzata Gosiewska wicemarszałkiem Sejmu - 435 posłów za, 10 przeciw, 7 się wstrzymało.

19:48

Włodzimierz Czarzasty wicemarszałkiem Sejmu. Wyniki głosowania - Za 384, przeciw 22, 7 się wstrzymało.

19:42

Grzegorz Braun rozpoczyna swoje przemówienie: "Pani marszałek, wielce czcigodna wysoka izbo, Szczęść Boże". Stwierdził, że to będzie "PO-PiSowe prezydium z przystawkami". Zapowiedział, że koło Konfederacji zagłosuje przeciwko wszystkim wicemarszałkom Sejmu.

19:40

Piotr Zgorzelski (PSL) zgłoszony jako kandydat na wicemarszałka Sejmu.

19:38

Ryszard Terlecki zgłoszony jako kandydat na wicemarszałka Sejmu.

19:37

 

19:36

Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) zgłoszona jako kandydat na wicemarszałka Senatu. Zgłasza ją Grzegorz Schetyna.

19:34

Radosław Fogiel z PiS krytykuje postawę Cezarego Tomczyka. Poseł opozycji wszedł na mównicę i odśpiewał hymn narodowy "z okazji wybrania Tomasza Grodzkiego na marszałka Senatu".

 

19:33

Zgłaszane są kandydatury na wicemarszałków Sejmu. Na razie zgłoszono kandydatury Włodzimierza Czarzastego z SLD i Małgorzaty Gosiewskiej z PiS.

19:32

Janusz Korwin-Mikke uznał, że wykorzystanie hymnu "do celów partyjnych" to skandal. Tak też powiedział w krótkiej przemowie.

19:26

Obrady wznowił Sejm. Poseł Cezary Tomczyk z KO wszedł na mównicę i... odśpiewał hymn narodowy. Posłowie wstali i zaśpiewali razem z nim.

19:25

 

19:25

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Ponad 300 ofiar protestów w Iranie od połowy listopada

/ twitter.com / @Sainaraha

  

304 osoby zginęły w antyrządowych protestach w Iranie, które rozpoczęły się w połowie listopada - wynika z najnowszego, opublikowanego w poniedziałek raportu Amnesty International (AI), międzynarodowej organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka.

Według AI irańskie władze przy użyciu "śmiercionośnej siły" tłumiły protesty w całym kraju. Irańskie siły bezpieczeństwa - jak twierdzi AI - kontynuują represje wobec uczestników protestów. Raport Amnesty International wspomina także o tysiącach rannych i aresztowanych.

Trwające od połowy listopada demonstracje w Iranie przeciwko reglamentacji paliwa i podwyżce jego cen przerodziły się w antyrządowe protesty, w których spłonęło co najmniej 100 banków i kilkadziesiąt innych obiektów. Władze w Iranie obwiniły za rozruchy "chuliganów" związanych z żyjącymi na emigracji Irańczykami i "zagranicznymi wrogami" - Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i Arabią Saudyjską.

Władze w Teheranie odrzucają doniesienia o liczbie ofiar, publikowane za granicą i twierdzą, że są one "absolutnie fałszywe". Do tej pory potwierdziły śmierć jedynie pięciu osób: czterech funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, zabitych przez "uczestników zamieszek", i jednego cywila.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl