Marszałkowie Sejmu i Senatu wybrani! Poznajemy też wicemarszałków. RELACJA NA ŻYWO

  

Dziś na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu IX kadencji posłowie złożyli ślubowanie. Wybrany został marszałek RP - Elżbieta Witek, wcześniej prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. W Senacie RP senatorowie również złożyli ślubowanie. Marszałkiem Senatu wybrano Tomasza Grodzkiego. Poznaliśmy też pięcioro wicemarszałków Sejmu, teraz wybór wicemarszałków jest przed senatorami.


21:13

Przerwa w obradach Senatu - do godziny 21.40.

21:13

Bogdan Borusewicz, Michał Kamiński, Stanisław Karczewski, Gabriela Morawska-Stanecka - to kandydaci na wicemarszałków Senatu. Marszałek Tomasz Grodzki ogłosił 20-minutową przerwę na przygotowanie kart do głosowania.

20:48

Senatorowie wznowią obrady o godzinie 21.00.

19:54

Sejm wybrał wicemarszałków: Ryszard Terlecki i Małgorzata Gosiewska z PiS, Piotr Zgorzelski z PSL, Włodzimierz Czarzasty z SLD, Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej.

19:53

Piotr Zgorzelski wicemarszałkiem Sejmu - 422 posłów za, przeciw 10, wstrzymało się 18.

19:53

Ryszard Terlecki wicemarszałkiem Sejmu - 299 posłów za, 19 przeciw, wstrzymało się 129.

19:50

Małgorzata Kidawa-Błońska wicemarszałkiem Sejmu - 411 posłów za, 12 przeciw, 20 wstrzymało się.

19:50

Małgorzata Gosiewska wicemarszałkiem Sejmu - 435 posłów za, 10 przeciw, 7 się wstrzymało.

19:48

Włodzimierz Czarzasty wicemarszałkiem Sejmu. Wyniki głosowania - Za 384, przeciw 22, 7 się wstrzymało.

19:42

Grzegorz Braun rozpoczyna swoje przemówienie: "Pani marszałek, wielce czcigodna wysoka izbo, Szczęść Boże". Stwierdził, że to będzie "PO-PiSowe prezydium z przystawkami". Zapowiedział, że koło Konfederacji zagłosuje przeciwko wszystkim wicemarszałkom Sejmu.

19:40

Piotr Zgorzelski (PSL) zgłoszony jako kandydat na wicemarszałka Sejmu.

19:38

Ryszard Terlecki zgłoszony jako kandydat na wicemarszałka Sejmu.

19:37

 

19:36

Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) zgłoszona jako kandydat na wicemarszałka Senatu. Zgłasza ją Grzegorz Schetyna.

19:34

Radosław Fogiel z PiS krytykuje postawę Cezarego Tomczyka. Poseł opozycji wszedł na mównicę i odśpiewał hymn narodowy "z okazji wybrania Tomasza Grodzkiego na marszałka Senatu".

 

19:33

Zgłaszane są kandydatury na wicemarszałków Sejmu. Na razie zgłoszono kandydatury Włodzimierza Czarzastego z SLD i Małgorzaty Gosiewskiej z PiS.

19:32

Janusz Korwin-Mikke uznał, że wykorzystanie hymnu "do celów partyjnych" to skandal. Tak też powiedział w krótkiej przemowie.

19:26

Obrady wznowił Sejm. Poseł Cezary Tomczyk z KO wszedł na mównicę i... odśpiewał hymn narodowy. Posłowie wstali i zaśpiewali razem z nim.

19:25

 

19:25

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Prezydent upamiętni rocznicę Bitwy w Ardenach

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Belgii i Luksemburgu w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę bitwy o Ardeny, w której brali udział polscy lotnicy. Piloci Spitfire'ów 1 stycznia stoczyli zwycięską walkę nad Belgią z samolotami niemieckimi.

Bitwa w Ardenach, stoczona na przełomie lat 1944 i 1945 r., była ostatnią dużą ofensywną wojsk niemieckich na froncie zachodnim w czasie II wojny światowej. Zakończyła się klęską wojsk niemieckich.

„W Belgii uroczystości odbywają się w Bastogne, mieście, które było bronione w trakcie ofensywy w Ardenach przez wojska amerykańskie. Polska, jako jedno z kilku państw, została na nie zaproszona. To pokazuje, jak ważna jest historia w relacjach polsko-belgijskich. To też docenienie tego, co zrobili żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy wyzwalali Belgię. Jesteśmy w gronie tych państw, które wyzwalały zachodnią część Europy, obok USA, Wielkiej Brytanii czy Kanady”

- powiedział PAP ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski.

Jak dodał, 1 stycznia 1945 roku, pod koniec operacji w Ardenach, siły niemieckie podniosły z ziemi ostatnie samoloty, by przeważyć na swoją korzyść losy bitwy. „Trzy polskie dywizjony, które stacjonowały obok Gandawy, stoczyły zwycięska bitwę z samolotami Luftwaffe, zestrzeliwując około 20 maszyn wroga. Była to największa bitwa powietrzna polskiego lotnictwa na Zachodzie w 1945 roku” – powiedział.

Historia potyczki z 1 stycznia 1945 r. jest bardzo ciekawa. Tego dnia Niemcy rozpoczęli realizację planu pod kryptonimem "Bodenplatte", która miała unieszkodliwić samoloty alianckie poprzez zmasowany atak na lotniska w Belgii i Holandii. Do wykonania zadania przygotowano myśliwce, jakie Niemcy posiadali na froncie zachodnim - Focke-Wulfy FW 190 i Messerschmitty Bf 109. Jednym z lotnisk, które mieli zbombardować Niemcy, było St. Denijs Westrem w Belgii, pod Gandawą. Jak przypomina MSZ, na lotnisku tym stacjonowały od października 1944 r. trzy polskie dywizjony (302 Dywizjon "Poznański", 308 "Krakowski" i 317 "Wileński"), tworzące razem 131 Skrzydło Myśliwskie.

Podgandawskie lotnisko przydzielono do ataku jednostkom niemieckiego JG1. Łącznie w stronę Gandawy poleciało około 40 Focke-Wulfów.

Tymczasem trzy polskie dywizjony otrzymały zadanie bombardowania dróg komunikacyjnych i przepraw przez Mozę. 1 stycznia o 8.27 wystartowało dwanaście Spitfire'ów 308 dywizjonu (pod dowództwem kpt. Ignacego Olszewskiego), o 8.40 jedenaście samolotów 317 dywizjonu (kpt. Marian Chełmecki) i o 8.49 osiem maszyn 302 dywizjonu (por. Edward Jaworski). Polskie Spitfire'y zbombardowały wyznaczone cele.

W tym samym czasie nad lotnisko St. Denijs Westrem - jak podaje resort spraw zagranicznych - nadleciały niemieckie myśliwce. Po zrzuceniu bomb zaczęły ostrzeliwać z broni pokładowej cele, zapalając samoloty, ciężarówki, budynki i wszystko inne, co dało się zniszczyć. Obrona przeciwlotnicza została zaskoczona, poza tym jej stan był niepełny, gdyż już wcześniej część przemieściła się na nowe lotnisko w Grimbergen. W wyniku nalotu zginęło trzech żołnierzy z personelu naziemnego - kierowcy kpr. Jerzy Koczwara-Bielka i kpr. Antoni Komorowski oraz mechanik kpr. Józef Sikora, zaś 18 innych zostało rannych (w tym 11 ciężko). Po pojawieniu się nad lotniskiem niemieckich samolotów, stanowisko dowodzenia natychmiast przekazało przez radio prośbę o ratunek do będących w powietrzu Polaków.

Kpt. Chełmecki i kpt. Olszewski zwiększyli prędkość i po chwili ujrzeli kłęby czarnego dymu nad lotniskiem (dywizjon 302 był zbyt daleko od St. Denijs, aby interweniować). Niemcy, zajęci ostrzeliwaniem lotniska, w pierwszej chwili nie dostrzegli Spitfire'ów i dali się zaskoczyć. Polacy rozproszyli się i zaczęła się bezładna pogoń za Niemcami.

Wiele Focke-Wulfów zostało zestrzelonych tuż nad lotniskiem, rozbijając się na okolicznych polach. Niektórzy z pilotów gonili nawet uciekające w kierunku południowo-wschodnim niemieckie samoloty, większość jednak ze względu na brak paliwa pozostała nad Gandawą i czekała na możliwość lądowania. Niestety, w czasie walki zginęło także dwóch lotników, zestrzelonych przez niemieckie myśliwce. Byli to ppor. Wacław Chojnacki z Dywizjonu "Krakowskiego" oraz por. Tadeusz Powierza z Dywizjonu "Wileńskiego". Wraz z trójką mechaników spoczęli na cmentarzu w St. Denijs. Obecnie spoczywają w Lommel.

Z chwilą podjęcia walki przez polskich myśliwców ataki na lotnisko ustały, a personel naziemny rzucił się ku pasom startowym, by usunąć z nich kawałki blach, resztek spalonych pojazdów i jak najszybciej umożliwić polskim pilotom lądowanie.

Podczas ataku na St. Denijs Westrem Niemcy stracili 21 samolotów - 17 pilotów poległo, a 4 dostało się do niewoli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl