Dzisiaj rozpocznie się inauguracyjne posiedzenie Senatu X kadencji, podczas którego dojdzie do wyboru prezydium wyższej izby polskiego parlamentu na czele z marszałkiem Senatu. Od wielu tygodni trwają spekulacje, który z kandydatów uzyska większość. Zjednoczona Prawica, który otrzymała w wyborach 48 mandatów senackich, stawia na Stanisława Karczewskiego, partie opozycyjne jako kandydata wskazują Tomasza Grodzkiego.

Pytany dzisiaj o to, czy kandydat Zjednoczonej Prawicy na marszałka może dzisiaj liczyć na poparcie większości senatorów, Krzysztof Sobolewski w Polskim Radiu 24 zalecał cierpliwość.

- Poczekajmy do inauguracyjnego posiedzenia i zobaczymy co się wydarzy. Wszystkie opcje są możliwe, karty są w grze. Rozpocznie się posiedzenie, wtedy będziemy mówić wówczas o tym, jakie są możliwości. Jeśli nie dzisiaj, to z czasem może będzie dobrze

- powiedział szef KW PiS.

Sobolewski dodał jednak, że "dzisiaj nie można powiedzieć, że takowa większość [ZP w Senacie] jest".

W odpowiedzi na pytanie dotyczący "oferty" jaką za poparcie Zjednoczonej Prawicy w Senacie miałoby być stanowisko ministra sportu, polityk PiS stwierdził:

- Zjednoczona Prawica ma ofertę dla tych, którzy chcą realizować postulaty z którymi szli do wyborów. Zazwyczaj najłatwiej zrealizować je w obozie rządzącym. Każdy, kto chce realizować program wyborczy - zapraszamy do obozu ZP, będzie to łatwiejsze.