Europejscy ministrowie ostrzegają Iran

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / distel2610

  

Ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii - Jean-Yves Le Drian, Heiko Maas i Dominic Raab, którzy spotkali się dzisiaj, aby omówić ostatnie poczynania Iranu, wezwali Teheran, by respektował międzynarodowy pakt nuklearny z 2015 roku.

We wspólnym komunikacie ministrowie poinformowali, że rozważą możliwość uruchomienia mechanizmu rozstrzygania sporów przez sygnatariuszy porozumienia z 2015 roku zgodnie z art. 36 umowy, a jeśli proces ten nie zakończyłby się pozytywnie, UE może przywrócić sankcje wobec Iranu.

Le Drian, Maas i Raab napisali też, że ostatnie kroki, podjęte przez Iran, a dotyczące wycofywania się ze zobowiązań, wynikających z umowy oraz wzbogacanie uranu, utrudniają ich wysiłki na rzecz załagodzenia napięć w regionie i zaapelowali do Teheranu, by wycofał się z niedawno podjętych decyzji.

Irańska agencja energii atomowej ogłosiła w ubiegłym tygodniu niezgodne z zapisami porozumienia nuklearnego wznowienie wzbogacania uranu w podziemnych zakładach w Fordo, około 180 km na południe od stolicy kraju Teheranu. Wcześniej zapowiedział to prezydent Iranu Hasan Rowhani. Szefowie dyplomacji wezwali władze Iranu, by w pełni współpracowały z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).

Francja, Niemcy, Wielka Brytania, USA, Chiny i Rosja były sygnatariuszami porozumienia, na mocy którego Iran zobowiązał się, że nie będzie budował broni nuklearnej w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj.

MAEA poinformowała wcześniej w poniedziałek w raporcie, że ślady uranu znaleziono w obiekcie, którego Iran nie ujawnił wcześniej jako zakładu związanego z programem nuklearnym. MAEA nie identyfikuje obiektu w swoim raporcie.

Raport MAEA potwierdza też, że Iran wzbogaca uran w swoich podziemnych zakładach nuklearnych Fordo, w którym znajduje się obecnie ponad 1 tys. wirówek.

Jak przypomina Reuters, Iran stopniowo rezygnuje z kolejnych ograniczeń, jakie na jego program nuklearny nakładało międzynarodowe porozumienie z 2015 roku, odkąd prezydent Donald Trump wycofał Amerykę z tego układu. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wrocław: ciekawa wystawa w Muzeum Architektury

/ Julo

  

Prototypy i projekty mebli, dekoracje, projekty tkanin, rysunki i grafiki autorstwa Władysława Wincze, można od czwartku zobaczyć na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jak zapowiadają organizatorzy, ekspozycja ma na celu ukazanie wielowątkowego dorobku artysty.

Wystawa „Władysław Wincze. Wnętrza” jest próbą przybliżenia twórczości jednego z najważniejszych polskich projektantów wnętrz XX w., członka warszawskiej Spółdzielni Artystów „Ład”, założyciela i długoletniego dziekana Wydziału Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu - poinformowała rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu, Marta Czyż.

Zorganizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i wrocławskie Muzeum Architektury wystawa obejmuje szerokie spectrum działalności artysty. Składają się na nią prototypy i projekty mebli, dekoracje i projekty wnętrz, projekty tkanin, rysunki i grafiki.

„To, co cechowało Winczego, to zamiłowanie do podkreślania i wydobywania często nieoczywistych i ukrytych właściwości projektowanych sprzętów. Wizytówką artysty było także akcentowanie naturalnych walorów dekoracyjnych drewna przy dbałości o zachowanie czytelnej konstrukcji projektowanych mebli”

– zwracają uwagę organizatorzy wystawy.

Ekspozycja została podzielona na dwie części odpowiadające ważnym dla twórczości Winczego okresom, wiążącym się z dwoma miastami – Warszawą, do której Wincze trafił jako nastolatek, podjął później studia artystyczne i zaangażował się w pracę twórczą oraz Wrocławiem, do którego artysta przybył trzy lata po wojnie, aby rozpocząć pracę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.

Wincze pozostawał, jak sam pisał, "zawieszony między miastami" (…) W jego twórczości pojawiają się na przemian zarówno starannie wykonane, wyszukane meble pokryte fornirowymi okładzinami, przywołujące tradycję przedwojennych warszawskich projektów, lecz także fantazyjnie ukształtowane metalowe rurki oraz gięte sklejki, symbolizujące niejako potencjał nowych czasów i nowych możliwości twórczych”

– czytamy w zapowiedzi wystawy.

Ważnym elementem wystawy będą także niepublikowane wspomnienia Winczego zebrane w formie rękopisów i maszynopisów, nakreślające etapy kariery artysty i koncepcje projektowe.

Ekspozycję we wrocławskim Muzeum Architektury będzie można oglądać do 1 marca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl