Putin i Merkel rozmawiali o Donbasie. Proponują specjalny status obwodu

Władimir Putin i Angela Merkel / Kremlin.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

W dzisiejszej rozmowie telefonicznej prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedzieli się za tym, by Kijów nadał kontrolowanemu przez separatystów Donbasowi status specjalny, który byłby gwarantowany przez ukraińskie prawo - poinformował Kreml.

Przywódcy omawiali też planowany szczyt czwórki normandzkiej poświęcony sytuacji na wschodniej Ukrainie, w którym udział miałyby wziąć Francja, Niemcy, Rosja i sama Ukraina; nie podano jednak daty tego spotkania.

Służby prasowe Kremla poinformowały również, że Merkel i Putin wspierają plan wprowadzenia bezwarunkowego zawieszenia broni w Libii.

Według Reutera Moskwa myśli o międzynarodowym spotkaniu w sprawie konfliktu na wschodniej Ukrainie, ponieważ 1 października doszło do przełomu w rosyjsko-ukraińskich negocjacjach, co - jak pisze agencja - prawdopodobnie otworzyło drogę do zaaranżowania pierwszego od trzech lat czterostronnego szczytu pokojowego.

Doradca Putina do spraw polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział wcześniej w poniedziałek: "taki szczyt może mieć miejsce, jak sądzę, w tym roku". Przywódcy Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy spotkali się ostatnio w tzw. formacie Normandzkim w październiku 2016 roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kidawa-Błońska w Opolu: obywatele tracą zaufanie

/ Twitter/M. Kidawa-Błońska

  

Skutkiem przepychanek wokół prezesa NIK Mariana Banasia jest utrata zaufania do instytucji państwa przez obywateli - powiedziała na konferencji prasowej w Opolu wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Kidawa-Błońska przyjechała w środę do Opola, by spotkać się z członkami Platformy Obywatelskiej przed prawyborami prezydenckimi, w których jest kandydatką. Podczas konferencji prasowej odniosła się sprawy Mariana Banasia. W jej ocenie to element wewnętrznej walki w obozie rządzącym. Jego "przykrym efektem" jest utrata zaufania obywateli do instytucji państwa - zaznaczyła.

Poinformowała, że złożyła marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu projekt ustawy wprowadzającej wyrównanie dla samorządów z tytułu nowych obciążeń nałożonych na nie przez państwo. W ocenie Kidawy-Błońskiej, w grę wchodzi kwota rzędu 9 miliardów złotych.

We wtorek rano marszałek Tomasz Grodzki spotkał się z Małgorzatą Kidawą-Błońską (KO), z przewodniczącym senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Zygmuntem Frankiewiczem oraz prezydentami miast: Łodzi – Hanną Zdanowską, Sopotu – Jackiem Karnowskim, Sosnowca – Arkadiuszem Chęcińskim i Warszawy - Rafałem Trzaskowskim. Na konferencji przed spotkaniem samorządowcy poinformowali, że przyjechali do Senatu, aby złożyć na ręce marszałka przygotowany przez nich projekt ustawy ws. rekompensat dla samorządów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl