Święto Niepodległości przy sercu Piłsudskiego

  

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w poniedziałek na wileńskim Cmentarzu Rossa przy mauzoleum Józefa Piłsudskiego, w którym obok matki marszałka spoczywa jego serce, odbyły się centralne uroczystości okolicznościowe na Litwie. Kwiaty przy płycie Piłsudskiego złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie oraz społeczności polskiej. W uroczystościach udział wzięli też żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy wspólnie z żołnierzami z 11 państw NATO uczestniczą w odbywających się obecnie na Litwie ćwiczeniach Żelazny Wilk II.

Zgromadziliśmy się, aby oddać hołd obrońcom ojczyzny. Pamiętamy dzisiaj szczególnie o tych, którzy zostali na tym cmentarzu pochowani. 

– powiedziała ambasador Polski Urszula Doroszewska i przypomniała też, że 22 listopada na Rossie zostaną pochowane szczątki powstańców styczniowych odnalezione na wileńskiej Górze Zamkowej. Pamiętamy, że zryw powstańczy z 1863 roku był jednym z kroków, które doprowadziły do niepodległości naszego kraju – mówiła ambasador.

Podczas wileńskich uroczystości został odczytany też list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, w którym zaznaczył on, że

wielki wkład w odbudowę wskrzeszonej ojczyzny miało wojsko polskie. To właśnie nowo powstałe wojsko polskie obroniło nasz kraj przed najazdem bolszewickim. Dlatego wojsko polskie stoi na straży naszej suwerenności, regularnie ćwiczy, modernizuje sprzęt, współpracuje z sojusznikami. Dzięki temu możemy się cieszyć Polską.

Uroczystości na Rossie poprzedziło zapalenie zniczy na wileńskim Cmentarzu Antokolskim, gdzie znajduje się największa polska kwatera wojskowa na Litwie. Pochowanych jest tu 1068 żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. Znicze zapłonęły również na grobach polskich żołnierzy walk o niepodległość, którzy spoczywają w Wilnie w parku na Zakrecie. Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Litwie wśród mieszkających tam Polaków odbywają się od ubiegłego tygodnia. Koncerty, uroczyste akademie miały miejsce już w rejonie solecznickim, wileńskim, trockim, ale też w Poniewieżu, Kiejdanach i Kownie, które zorganizował Oddział Związku Polaków na Litwie "Lauda".

We wtorek, w ramach obchodów, w zabytkowym klasztorze Bazylianów w Wilnie, pod słynną Celą Konrada, odbędzie się jeszcze jeden koncert, tym razem "Przebojów Niepodległej Polski" organizowany przez Wileńską Młodzież Patriotyczną i Akademię Trzeciego Wieku. Wystąpią wileńscy artyści oraz wokalistka Anna Kurpińska. Odbędzie się też konkurs wiedzy o polskiej piosence.

​​​​​​​

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Pożar samochodu w Milanówku. W środku znaleziono zwłoki

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / tidy

  

W nocy na placu w Milanówku, gdzie prowadzony jest handel choinkami, palił się samochód osobowy. Po ugaszeniu pożaru w aucie znaleziono zwęglone ciało, najprawdopodobniej mężczyzny - poinformował PAP mł. bryg Krzysztof Tryniszewski z grodziskiem komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Zgłoszenie o pożarze auta strażacy dostali po godzinie 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na placu w Milanówku przy ulicy Królewskiej, gdzie prowadzony jest handel choinkami, płonął osobowy saab. Do zdarzenia wyjechały trzy zastępy strażackie.

Jak przekazał PAP mł. bryg. Tryniszewski, samochód stanął cały w ogniu - płonęły zarówno silnik, jak i część przedziału osobowego. Po ugaszeniu pożaru na tylnym siedzeniu znaleziono zwęglone ciało, najprawdopodobniej mężczyzny. Możliwe, że poszkodowany spał w samochodzie, jednak nie wiadomo, czy był to jeden ze sprzedawców drzewek.

Przyczyny pożaru nie są znane. Sprawą zajęła się policja pod nadzorem prokuratora.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl