Hiszpania: Sromotna porażka liberałów!

Frekwencja w poprzednich wyborach / twitter.com

  

Dzisiejsze wybory parlamentarne w Hiszpanii wygrała Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) premiera Pedra Sancheza - wynika z sondażu firmy GAD3, przeprowadzonego dla telewizji TVE. Socjaliści według badania zdobyli od 114 do 119 mandatów w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izbie hiszpańskiego parlamentu. Wybory były spektakularną porażką liberałów.

Drugie miejsce, po PSOE, zgodnie z sondażem zajęła centroprawicowa Partia Ludowa (PP) Pablo Casado. GAD3 daje jej od 85 do 90 mandatów w Kongresie Deputowanych. Dotychczas socjaliści mieli w niższej izbie parlamentu 124 posłów, zaś PP – 66.

Trzecią siłą Kongresu Deputowanych będzie według sondażu GAD3 konserwatywna partia Vox Santiago Abascala, która dotychczas miała 24 posłów. Badanie daje jej teraz od 56 do 59 mandatów.

Na czwartym miejscu sondażu przedstawionego przez publiczną telewizję TVE znalazł się lewicowy blok Unidas Podemos (UP) kierowany przez Pablo Iglesiasa. Ugrupowanie to, które dotychczas miało 42 miejsca w Kongresie, teraz może liczyć na 30-34.

Niedzielne wybory w porównaniu z poprzednim głosowaniem z 28 kwietnia br. oznaczają sromotną porażkę dla liberalnej partii Ciudadanos (Cs). Kierowane przez Alberta Riverę ugrupowanie, które dotychczas miało 57 mandatów, teraz posiadałoby ich zaledwie 14-15.

Do Kongresu zgodnie z sondażem wejdzie nowe lewicowe ugrupowanie – Mas pais. Powstały na bazie byłych członków UP blok może liczyć na 3 mandaty.

Niespodzianką sondażu GAD3 jest wejście do hiszpańskiego parlamentu radykalnej separatystycznej Kandydatury Jedności Ludowej (CUP) z Katalonii. Ugrupowanie to, które uzyska 3-4 mandaty, opowiada się za natychmiastowym odłączeniem tego regionu od Hiszpanii. Do Kongresu mogą wejść jeszcze dwa inne ugrupowania separatystyczne z Katalonii: Republikańska Lewica Katalonii (ERC) oraz blok Razem dla Katalonii (JxCat). Mogą one liczyć na odpowiednio 13-14 oraz 6-7 mandatów.

Do Kongresu Deputowanych wejdą też dwa separatystyczne ugrupowania z Kraju Basków: PNV i Bildu. Mogą one liczyć na 6-7 mandatów oraz 3-4 mandaty.

Z badania GAD3 wynika, że większe szanse na utworzenie większościowego rządu w Hiszpanii ma obecnie koalicja ugrupowań centroprawicowych i konserwatywnych. Łącznie PP, Vox, Cs oraz Navarra Suma mogą liczyć na 168 mandatów w Kongresie Deputowanych.

Ewentualny sojusz socjalistów z UP oraz ugrupowaniem Mas pais może dać tymczasem lewicowym partiom 156 miejsc w niższej izbie Kortezów Generalnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Cztery lata plus. Podsumowano pracę wojewody śląskiego

Wojewoda Wieczorek odpowiadał na liczne pytania dziennikarzy / Agnieszka Kołodziejczyk niezalezna.pl

  

-To były 4 lata ciężkiej pracy. Obejmujące przede wszystkim realizację „Programu dla Śląska”, jedynego w Polsce dedykowanego programu regionalnego, który w ramach blisko 57 mld zł kwoty bazowej pozwala na poprawę jakości życia mieszkańców. Wypracowany we współpracy z pracodawcami i stroną społeczną będzie kontynuowany i rozwijany. Przyczyni się m.in. do stworzenia specjalistycznych i wysokopłatnych miejsc pracy w różnych branżach. By Śląsk nie był postrzegany wyłącznie jako obszar związany z przemysłem ciężkim, ale z usługami, także branży IT czy innowacjami - powiedział nam Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

 

 

Przypomnijmy Jarosław Wieczorek otrzymał nominację na wojewodę śląskiego 9 grudnia 2015 r. I już wiadomo, że wojewoda i jego dwaj zastępcy: Jan Chrząszcz i Robert Magdziarz pozostaną na swoich funkcjach. (W ciągu minionych 4 lat funkcje wicewojewodów śląskich pełnili również Mariusz Trepka, obecnie poseł na Sejm RP i Piotr Kołodziejczyk, obecnie starosta myszkowski). Wojewoda Wieczorek podkreślał, że praca w administracji to przede wszystkim służba społeczeństwu. Także w tak dramatycznych sytuacjach jak wybuch gazu i zawalenie się budynku w Szczyrku 4 grudnia br., w którym zginęło 8 osób. Wtedy bowiem, gdy gasną flesze i wyjeżdżają reporterzy urzędnicy nie mogą pozostawić mieszkańców bez wsparcia.

Praca urzędników to godziny mozolnego i skrupulatnego analizowania i monitorowania wydatków i potrzeb. W ciągu minionych 4 lata niezwykle ważne były programy społeczne. W czasie konferencji prasowej wojewoda Wieczorek wskazał, że tylko w tym roku na program „Rodzina 500+” wydano ponad 3 mld zł, co pozwoliło na podniesienie jakości życia mieszkańców. Kolejne ważkie kwestie to m.in. „Maluch+” dzięki któremu w Śląskiem jest 6 tys. miejsc opieki dla dzieci, czy Program „Senior+”. Jeśli chodzi o infrastrukturę w regionie jest obecnie prawie 500 km nowych lub zmodernizowanych dróg. Tylko w 2019 r. powołano 40 nowych połączeń autobusowych, zwłaszcza w powiecie bielskim. Ważnymi inwestycjami jest obwodnica Częstochowy (część autostrady A1) oraz powstanie suchego zbiornika „Racibórz Dolny”, który ochroni przed powodzią blisko 2 mln ludzi w dorzeczu Odry. W obydwu tych przypadkach trzeba było zmienić nierzetelnych wykonawców przedsięwzięć i powołać nowych kontrahentów. Obwodnica zostanie otwarta jeszcze w tym roku.

-Proces przebiegł błyskawicznie. Nie zasłaniamy się jak poprzedni rządzący trudnościami. „Racibórz Dolny” to przedsięwzięcie, na które czekają mieszkańcy od... 1997 roku. Na razie będzie to suchy zbiornik, który potem zostanie przekształcony w mokry, co pomoże w tym, by szlak wodny był tu żeglowny 300 dni w roku - dodał Jarosław Wieczorek.

Warto dodać, że od 2017 r. działa jedyna w Polsce Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia, która zajmuje się np. transportem i planowaniem przestrzennym. (Tworzy ją 41 gmin). I co ważne, jej budżet to dodatkowe (oprócz dotacji dla samorządów) pieniądze dla regionu w wysokości ok. 400 mln zł. Dla promocji Śląska ważne będzie w 2022 r. Światowe Forum Miejskie, którego podobnie jak COP24 2018 i WADA 2019 (Światowa Konferencja Antydopingowa) gospodarzem będą Katowice.

Tekst i zdjęcia:

Na zdjęciu 1 i 2: Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewodowie Jan Chrząszcz (z lewej) i Robert Magdziarz (z prawej).
na zdjęciu: Wojewoda Wieczorek odpowiadał na liczne pytania dziennikarzy. 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl