Legenda radiowej Trójki: „Dla Magdy Jethon wolność to świat wolny od myślących inaczej, niż ona”

/ fot. Kulisy Kultury / Telewizja Republika

  

Jego piosenki znały na pamięć całe pokolenia, przeważnie nie wiedząc, kto jest ich autorem. Gór ani jezior komuna zabrać nie mogła, więc w piosence turystycznej odbijała się tęsknota za wolnością. Bogusław Nowicki był autorem piosenek „Czuję w sobie obecność gwiazd”, „Gawędziarze” czy „To się może zdarzyć”. Przy okazji festiwali studenckich walczył z cenzurą, w stanie wojennym miał zakaz występów, ale potem trafił do radiowej „Trójki”, gdzie prowadził kultową audycję „Piosenki z tekstem”. A w latach 90. jego program, jako nie pasujący do politycznej poprawności, wyrzuciła z anteny Magdalena Jethon, dzisiejsza redaktor naczelna portalu Koduj24.pl. Bogusław Nowicki będzie dziś o 22.30 gościem Piotra Lisiewicza w programie „Wywiad z chuliganem”.

Magdalena Jethon jest dziś kreowana na ikonę walki o wolność w publicznych mediach, kieruje portalem Koduj24.pl. „Trójka zdewastowana przez szkodników” – to tytuł jej wywiadu dla „Gazety Wyborczej”.

Nowicki nie ukrywa, że obsadzenie jej w tej roli, to szczyt obłudy i hipokryzji. Jak podkreśla, jego program nie tylko wyrzucono, ale i wyczyszczono ślady po nim, nie sposób odnaleźć w sieci jakiegokolwiek odcinka.

U nich z wolnością jest jak u Kargula ze sprawiedliwością. Ma być, ale po naszej stronie. To oni dyktują, jak ta wolność ma wyglądać. Natomiast jeśli ktoś myśli inaczej niż oni, ci od nieszczęsnej Magdy Jethon, to świat musi być wolny również od nich. Świat musi być wolny od myślących inaczej

podsumowuje filozofię ówczesnego kierownictwa Trójki.

Dlaczego jego program zniszczono?

Słabością tej audycji w oczach ówczesnej szefowej anteny, pani Magdy Jethon, było to, że uważałem, iż piosenka z tekstem musi o czymś mówić. W programie pojawiali się artyści i z lewej, i z prawej strony: grałem tam Krzyśka Daukszewicza, mojego przyjaciela, który nie ukrywa, że patrzy na świat troszeczkę z lewa. Ale był też prawicowy Leszek Czajkowski, który pierwszy raz pojawił się na antenie Polskiego Radia

- mówi Bogusław Nowicki. W programie także stare wolnościowe piosenki Nowickiego i nieznane utwory z jego nowej płyty.

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać można go w soboty o 16.00, w Republice premiera w każdą niedzielę o 22.30. Archiwalne odcinki dostępne są na kanale Radia Poznań na YouTube.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mieszkańcy Krymu masowo wyrabiają paszporty. Chcą bezwizowo poruszać się po UE

/ / NASA [Public domain]

  

Mieszkańcy zaanektowanego przez Rosję Krymu masowo jeżdżą na kontynentalną część Ukrainy w celu wyrobienia zagranicznych biometrycznych paszportów – podaje dziś Radio Swoboda.

Te dokumenty pozwalają mieszkańcom Krymu na korzystanie z obowiązującego od czerwca 2017 r. ruchu bezwizowego z UE.

Od 2014 roku - kiedy Rosja anektowała półwysep - mieszkańcy Krymu wyrobili ponad 166 tys. biometrycznych paszportów - podała ukraińska służba migracyjna.

W celu wyrobienia takiego paszportu można skorzystać z usług pośredników. Portal dowiedział się w jednym z sewastopolskich biur podróży, że za 6-7 tys. rubli mogą pomóc w otrzymaniu biometrycznego paszportu.

Zapłaciłem biuru za siebie i żonę, żeby nas zawieźli i wszystko załatwili. Później zobaczyliśmy, że tak naprawdę, to sami mogliśmy jechać. Nie ma kolejek, czekaliśmy pół godziny, pracownicy są życzliwi, wszyscy mówią po rosyjsku. Nikt nie zadawał żadnych pytań, dlaczego jesteśmy z Krymu

- mówił portalowi Dmitrij z Jałty.

Mniej więcej połowę paszportów biometrycznych mieszkańcom Krymu wydano w obwodzie chersońskim - znajdującym się najbliżej półwyspu.

By dostać się na kontynentalną część Ukrainy, mieszkańcy Krymu w większości kupują bilety na autobusy, jadą do rosyjskiego punktu kontrolnego i przechodzą kontrolę graniczną i celną, a następnie idą pieszo strefą neutralną około 1 kilometra do ukraińskiego punktu kontrolnego, gdzie również przechodzą kontrolę i wsiadają do drugiego autobusu, wiozącego ich do miejsca docelowego

- wyjaśnia portal.

Jak zaznacza, z prawnego punktu widzenia nie ma żadnych przeszkód dla wydawania mieszkańcom Krymu zagranicznych paszportów, gdyż Ukraina uznaje ich za swych obywateli, posiadających takie same prawa jak mieszkańcy innych regionów.

Z kolei - pisze Radio Swoboda - rosyjska administracja Krymu nieprzychylnie odnosi się do wyjazdów po paszporty, jednak ich nie zakazuje.

Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie ani Moskwa, ani Kijów nie będą tworzyć przeszkód dla "paszportowej turystyki" - wskazuje Radio Swoboda.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl