Legenda radiowej Trójki: „Dla Magdy Jethon wolność to świat wolny od myślących inaczej, niż ona”

/ fot. Kulisy Kultury / Telewizja Republika

  

Jego piosenki znały na pamięć całe pokolenia, przeważnie nie wiedząc, kto jest ich autorem. Gór ani jezior komuna zabrać nie mogła, więc w piosence turystycznej odbijała się tęsknota za wolnością. Bogusław Nowicki był autorem piosenek „Czuję w sobie obecność gwiazd”, „Gawędziarze” czy „To się może zdarzyć”. Przy okazji festiwali studenckich walczył z cenzurą, w stanie wojennym miał zakaz występów, ale potem trafił do radiowej „Trójki”, gdzie prowadził kultową audycję „Piosenki z tekstem”. A w latach 90. jego program, jako nie pasujący do politycznej poprawności, wyrzuciła z anteny Magdalena Jethon, dzisiejsza redaktor naczelna portalu Koduj24.pl. Bogusław Nowicki będzie dziś o 22.30 gościem Piotra Lisiewicza w programie „Wywiad z chuliganem”.

Magdalena Jethon jest dziś kreowana na ikonę walki o wolność w publicznych mediach, kieruje portalem Koduj24.pl. „Trójka zdewastowana przez szkodników” – to tytuł jej wywiadu dla „Gazety Wyborczej”.

Nowicki nie ukrywa, że obsadzenie jej w tej roli, to szczyt obłudy i hipokryzji. Jak podkreśla, jego program nie tylko wyrzucono, ale i wyczyszczono ślady po nim, nie sposób odnaleźć w sieci jakiegokolwiek odcinka.

U nich z wolnością jest jak u Kargula ze sprawiedliwością. Ma być, ale po naszej stronie. To oni dyktują, jak ta wolność ma wyglądać. Natomiast jeśli ktoś myśli inaczej niż oni, ci od nieszczęsnej Magdy Jethon, to świat musi być wolny również od nich. Świat musi być wolny od myślących inaczej

podsumowuje filozofię ówczesnego kierownictwa Trójki.

Dlaczego jego program zniszczono?

Słabością tej audycji w oczach ówczesnej szefowej anteny, pani Magdy Jethon, było to, że uważałem, iż piosenka z tekstem musi o czymś mówić. W programie pojawiali się artyści i z lewej, i z prawej strony: grałem tam Krzyśka Daukszewicza, mojego przyjaciela, który nie ukrywa, że patrzy na świat troszeczkę z lewa. Ale był też prawicowy Leszek Czajkowski, który pierwszy raz pojawił się na antenie Polskiego Radia

- mówi Bogusław Nowicki. W programie także stare wolnościowe piosenki Nowickiego i nieznane utwory z jego nowej płyty.

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać można go w soboty o 16.00, w Republice premiera w każdą niedzielę o 22.30. Archiwalne odcinki dostępne są na kanale Radia Poznań na YouTube.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


4,7 tys. zakażonych w Rosji

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/DonatoNasuti/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła 4 731 po tym, jak w ciągu ostatniej doby odnotowano 582 nowe przypadki infekcji - podał dziś specjalny sztab powołany przez władze. Od początku pandemii Covid-19 zmarły 43 osoby, w tym 9 w ciągu ostatnich 24 godzin.

Większość nowych zakażeń zarejestrowano w Moskwie - 434. W obwodzie moskiewskim odnotowano 49 nowych przypadków koronawirusa, w Petersburgu - 15, a w obwodzie briańskim w centralnej Rosji - 12. Ogółem według stanu na sobotę rano koronawirus zarejestrowano w 78 regionach Federacji Rosyjskiej spośród ponad 80.

Od początku pandemii w Rosji wyzdrowiało 333 pacjentów z Covid-19, w tym 52 osoby wypisane zostały ze szpitali w ciągu ostatniej doby.

Jak poinformowały władze stolicy, spośród 434 nowych zakażeń w Moskwie niemal połowę (210) wykryto u ludzi w wieku poniżej 45 lat. Koronowirus potwierdzono także u 14 dzieci.

Moskwa, w której mieszka co najmniej kilkanaście milionów ludzi, pozostaje głównym ośrodkiem zachorowań w Rosji. Spośród obecnie zarejestrowanych 4 731 zakażeń w całym kraju na stolicę przypadło do tej pory 3 357 przypadków.

W walce z koronawirusem Rosja obecnie podąża zgodnie z optymistycznym scenariuszem - powiedziała szefowa państwowego urzędu Rospotriebnadzor Anna Popowa. "Obecnie bierzemy pod uwagę kilka scenariuszy - zarówno najbardziej korzystny, optymistyczny, jak i najbardziej niekorzystny. Dziś Rosja podąża według optymistycznego scenariusza" - oceniła Popowa w telewizji państwowej Rossija 1.

W Rosji do końca kwietnia obowiązują dni wolne od pracy. W Moskwie mieszkańcy mają obowiązek przestrzegania zasad samoizolacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts