Węgrzy będą świętowali razem z Polakami. Kilkuset gości pojawi się w Krakowie

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

11 listopada w całym kraju odbędzie się wiele uroczystości oraz wydarzeń związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Oczywiście, także w Krakowie Polacy będą świętować 101. rocznicę odzyskania niepodległości, a w obchodach wezmą udział członkowie Klubów Gazety Polskiej oraz kilkuset przyjaciół z Węgier.

Aby w wyjątkowy sposób uczcić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, organizowane są też specjalne akcje, wystawy, spotkania i koncerty. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału.

W ramach akcji "Niepodległa do hymnu" planowane jest wspólne śpiewanie Polaków na terenie kraju oraz za granicą. W samo południe zabrzmi on m.in. z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Przy dźwiękach trąbki zgromadzeni na krakowskim rynku mieszkańcy miasta i turyści, z towarzyszeniem Chóru Polskiego Radia, odśpiewają Pieśń Legionów Polskich, przypominając o wielkim sukcesie Polaków, którzy po 123 latach niewoli odzyskali niepodległość

- informuje Gazeta Polska Codziennie.

W Krakowie będziemy - podobnie jak w poprzednich latach - świętowali z naszymi przyjaciółmi z Węgier. Tutejsze uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 od złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. O godz. 10 odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny w katedrze wawelskiej pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, skąd o godz. 12.15 ruszy pochód patriotyczny na pl. Jana Matejki, zakończony złożeniem kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego. Na godz. 12.45 zaplanowano w Krakowie uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, połączone z defiladą.

W uroczystościach będzie uczestniczyć kilkuset gości z Węgier, którzy tak jak co roku przyjeżdżają do Krakowa, żeby razem z Polakami obchodzić Narodowe Święto Niepodległości.

Plan uroczystości - 11.11.2019, Kraków

 • g. 9.30 - złożenie kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.
 • g. 10.00- Msza św. w intencji Ojczyzny w Katedrze Wawelskiej, pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego.
 • g. 12.00 - Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji "Niepodległa do hymnu", formowanie pochodu patriotycznego, rozdawanie flag państwowych.
 • g. 12. 15 - pochód patriotyczny z Wawelu na plac Jana Matejki oraz złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego.
 • g. 12.45 - Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Wojska Polskiego:
  - wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego
  - przemówienie Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika
  - złożenie wieńców
  - defilada.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ergdogan ma nową konkurencję. Były premier założył "Partię Przyszłości"

Ahmet Davoutoglu przemawiający podczas wiecu założycielskiego Partii Przyszłości / https://twitter.com/ahmet_davutoglu

  

Ahmet Davutoglu, były premier Turcji i dawny sojusznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, zaprezentował w piątek swoją nową partię konserwatywną - Partię Przyszłości, która zamierza walczyć o wyborców z islamistycznym ugrupowaniem prezydenta, AKP.

Nowa formacja polityczna przyjęła nazwę, która po turecku brzmi Gelecek Partisi.

Pragniemy kierować się globalnym podejściem do polityki wspieranej nowoczesną technologią, ale z poszanowaniem dla tradycji, to jest wartości wyznawanych przez pokolenia

 - powiedział Davutoglu podczas prezentacji swej partii w Ankarze.

Naszym podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie dobrego funkcjonowania mechanizmów wymiaru sprawiedliwości w obronie praw i swobód obywatelskich oraz przeciwstawianie się chaosowi i przemocy zagrażającym ładowi politycznemu

- dodał Davutoglu.

Komitet założycielski nowego ugrupowania politycznego składa się ze 155 osób, wśród których jest 18 byłych czołowych polityków i członków kierownictwa AKP.

Rozłam w partii prezydenta Erdogana, rządzącej krajem od 2002 roku, nie jest jedynym przejawem pogłębiających się podziałów politycznych w Turcji.

Również były minister gospodarki i spraw zagranicznych Ali Babacan, który zakładał AKP wspólnie z Erdoganem, opuścił szeregi tej partii i zamierza w najbliższych tygodniach ogłosić utworzenie nowej formacji politycznej.

Tureccy analitycy w większości oceniają, że pojawienie się dwóch nowych partii centroprawicowych, założonych przez byłych zwolenników i bliskich współpracowników Erdogana może zagrozić jego pozycji po niemal dwóch dekadach rządzenia.

Ośrodek badania opinii publicznej Avrasya prognozuje, że Davutoglu jest w stanie odebrać Erdoganowi cztery punkty procentowe poparcia wyborczego, podczas gdy Babacan - nawet sześć punktów.

Jedno z najnowszych badań opinii publicznej w Turcji pokazało, iż partia rządząca ma w chwili obecnej 40-procentowe poparcie wśród tureckich wyborców. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl