Macron osamotniony w krytyce Stanów Zjednoczonych. Szef MSZ Niemiec: "Potrzebujemy USA i NATO"

Dziś na portalu tygodnika „Spiegel” ukazał się tekst autorstwa ministra spraw zagranicznych RFN Heiko Massa. Wskazuje w nim, że Niemcy i Europa nie są w stanie skutecznie się bronić bez zaangażowania Stanów Zjednoczonych i NATO. To już kolejny polityk zachodnioeuropejski, bojkotujący narrację prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

/ flickr.com

Bez USA Niemcy i Europa nie są w stanie skutecznie się bronić. Przez lata będziemy potrzebować NATO, ponieważ oznacza ono podział kosztów, współpracę międzynarodową i działanie wielostronne

- przekonuje szef niemieckiej dyplomacji. 

Tłumaczy, że prowadzenie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w oderwaniu od USA byłoby nieodpowiedzialne, natomiast rozdzielanie bezpieczeństwa Europy od bezpieczeństwa USA - ryzykowne. Jako argument podał złamanie przez Rosję układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF).

Kiedy pewnego dnia Europa będzie zdolna samodzielnie bronić swojego bezpieczeństwa, to wciąż powinniśmy chcieć NATO. Tak, chcemy silnej i suwerennej Europy. Ale potrzebujemy jej jako części silnego NATO, a nie jego substytutu

- podkreśla niemiecki minister.

W tekście podkreślił również, że Polska i kraje bałtyckie mogą liczyć na Niemcy. „Nasi sąsiedzi (...) mogą ufać, że ich potrzeby w sferze bezpieczeństwa będziemy traktować tak samo poważnie jak swoje własne. Nie da się zbudować Europy, której potrzebujemy ponad ich głowami” - deklaruje Maas.

Minister ponownie opowiedział się też za utworzeniem Europejskiej Rady Bezpieczeństwa z udziałem Wielkiej Brytanii, nawet jeśli wyjdzie ona z UE. Byłaby to instytucja koordynująca europejskie działania w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. 

Prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist" oświadczył w czwartek, że brak przywództwa ze strony USA powoduje - jak to określił - śmierć mózgu NATO. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. 

Zarówno kanclerz Angela Merkel, jak i desygnowana szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowały, że nie podzielają opinii francuskiego przywódcy.


 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#heiko mass #USA #Niemcy #minister spraw zagranicznych RFN

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo