Matka nasza

  

Człowieczeństwo, w szczególności jego wymiar wspólnotowy, przejawia się również poprzez życie w narodzie, ojczyźnie i państwie. Ojczyzna stanowi splot czy syntezę wspólnoty ziemi, wspólnoty osób i wspólnoty historycznej, a nade wszystko wspólnoty kultury i wartości.

Ojciec Józef M. Bocheński zauważa: „Ojczyzna (…) to rzeczywiście coś podobnego do ojca czy matki i nie myli się tradycja wielu ludów, gdy ją matką nazywa”. Właściwą postawą wobec własnej ojczyzny jest patriotyzm – mądre jej kochanie, troska o nią i odpowiedzialność za nią. Podobnie jak należy kochać swoich bliskich bardziej niż inne osoby, również powinniśmy kochać swój naród i swoją ojczyznę bardziej niż inne narody i ich ojczyzny. Przesądem jest zatem pogląd głoszący, że taka postawa ma charakter negatywny. Niewłaściwe traktowanie narodu i ojczyzny natomiast wyraża się w obojętności wobec nich, słabej więzi z nimi, braku dumy z ich osiągnięć, ojkofobii (w Scrutonowskim rozumieniu – niechęć do własnego dziedzictwa, kraju, kultury), „pedagogice wstydu”, deprecjonowaniu ich bohaterów i wybielaniu zdrajców, braku poszanowania symboliki narodowej i instytucji państwowych oraz kosmopolityzmie i szowinizmie.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts