W sprawie zatrzymania Ihora Mazura głos zabrał szef polskiego MSZ. "To był obowiązek Straży Granicznej"

zdjęcie ilustracyjne / By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41874305

  

W sprawie zatrzymania ukraińskiego weterana walk w Donbasie, Ihora Mazura, o czym wczoraj obszernie informowaliśmy, głos zabrał szef polskiego MSZ, Jacek Czaputowicz. - Zarówno Ukraina, jak i Rosja są stronami porozumienia Interpolu i jest obowiązkiem służby straży granicznej zatrzymanie takiej osoby - powiedział szef dyplomacji.

Ihor Mazur, weteran walk z rosyjskimi separatystami w Donbasie, przyjaciel Polski i Polaków, współpracownik biura ukraińskiego rzecznika praw obywatelskich, został zatrzymany wczoraj na przejściu granicznym w Dorohusku na podstawie listu gończego Interpolu wystawionego przez stronę rosyjską. Sprawa była szeroko komentowana. Dziś głos zabrał polski minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz.

- Decyzja została podjęta przez straż graniczną, która nie ma wiedzy o tym, jaką funkcję sprawuje osoba, która znajduje się na liście Interpolu. Zarówno Ukraina, jak i Rosja są stronami porozumienia Interpolu i jest obowiązkiem służby straży granicznej zatrzymanie takiej osoby

 - mówił szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z dziennikarzami w Berlinie.

Zapewnił też, że polskie władze konsularne wyjaśniają ze stroną ukraińską powody wpisania przez Rosję Mazura na listę.

- Zdarza się, że czasami strony porozumienia Interpolu nadużywają możliwości wpisania na listę. Myślę, że te kwestie będą analizowane, badane, odpowiednie decyzje przez odpowiednie organy polskie będą podjęte zgodnie z prawem międzynarodowym

 - przekonywał polski minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Władze USA deklaruje większe poparcie dla lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido

/ Juan Guaido / youtube.com/printscreen

  

Stany Zjednoczone podejmą więcej działań w celu wsparcia lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido - powiedział dziś sekretarz stanu USA Mike Pompeo po spotkaniu z Guaido, uznanym za legalnego prezydenta Wenezueli przez ponad 50 krajów, w tym USA.

Oczekiwałbym w pełni, że Stany Zjednoczone podejmą dalsze działania, aby nadal wspierać prezydenta Guaido i naród wenezuelski” - powiedział dziennikarzom Pompeo po konferencji poświęconej walce z terroryzmem, która odbyła się w stolicy Kolumbii, Bogocie.

„Nie mówimy o konkretnych sankcjach, ale wszyscy mogą w pełni oczekiwać, że Stany Zjednoczone jeszcze nie skończyły (działać -red.)” - dodał Pompeo, nie precyzując, jakie działania podejmie Waszyngton.

Sekretarz stanu odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Stany Zjednoczone są gotowe nałożyć sankcje na Rosję za poparcie Nicolasa Maduro. W 2018 roku Maduro wygrał wybory prezydenckie w Wenezueli, zapewniając sobie drugą kadencję, ale ponieważ nie dopuścił do startu głównych rywali, wybory nie zostały uznane przez większość krajów zachodnich i latynoamerykańskich.

Jak ocenił Pompeo, rządzona przez Maduro Wenezuela, która przeżywa załamanie gospodarcze i hiperinflację, jest "państwem upadłym".

„Odbędziemy ważne spotkania w Europie, w Unii Europejskiej, a szczególnie w Davos” - powiedział dziennikarzom Guaido, który po konferencji udał się do Davos w Szwajcarii, aby wziąć udział w Światowym Forum Ekonomicznym. „Istnieją siły, których nie sposób powstrzymać, takie jak te, które dążą do demokracji” - dodał.

W Wenezueli od roku trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Państwa UE i USA uznają Guaido za prawowitego prezydenta, a na reżim Maduro nałożono już w kilku rundach amerykańskie i europejskie sankcje.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział wcześniej w poniedziałek, że w środę spotka się w Brukseli z Guaido.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts