Prezydent ocenił zmiany w rządzie. Sporo mówił o roszadach w MSZ

Andrzej Duda / By Адміністрація Президента України, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79559358

  

Wydaje mi się, że to są bardzo ciekawe propozycje i jestem przekonany, że państwo, którzy podjęli się tych funkcji dadzą sobie radę - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda, komentując nowy skład rządu. Zapewnił, że chce, aby nowy rząd został powołany jak najszybciej.

O zaprezentowany w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego skład nowego rządu prezydent został zapytany przez dziennikarzy przed powrotem do Warszawy z Niemiec, gdzie przebywał z jednodniową wizytą.

Prezydent podkreślił, że w dużym stopniu są to ludzie, którzy już wcześniej sprawdzili się w rządzie.

- Można powiedzieć, że są to nie tylko znani już współpracownicy, ale przede wszystkim doświadczeni ministrowie, czy wiceministrowie, bo niektórzy z nich wcześniej byli wiceministrami, tak jak proponowany minister finansów

- wskazał.

Prezydent ocenił, że Tadeusz Kościński, który jest kandydatem na ten urząd, to bardzo doświadczony i profesjonalny polityk.

- Mieliśmy okazję wielokrotnie możliwość razem pracować, zwłaszcza w różnych sprawach międzynarodowych, kiedy pan minister towarzyszył mi w czasie delegacji, więc wiem, że to jest człowiek o bardzo wysokich kwalifikacjach i osobiście uważam, że jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, tym bardziej że sprawdził się już w ministerstwie finansów

 - powiedział Andrzej Duda.

- Wydaje mi się, że to są bardzo ciekawe propozycje i jestem przekonany, że państwo, którzy podjęli się tych funkcji dadzą sobie radę

- podkreślił prezydent

Odnosząc się do zmiany na stanowisku ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, prezydent zwrócił uwagę, że kandydatka na ten urząd - Marlena Maląg ma duże doświadczenie w pracy w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wyraził przekonanie, że Maląg zna zagadnienia związane z resortem i dobrze sobie z nimi poradzi.

Prezydent był pytany o wydzielenie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych pionu europejskiego i przeniesienie go do KPRM. Jak mówił, jest to "ciekawy zabieg" i realizacja koncepcji, o której mówiło się już od bardzo dawna.

- To jest kwestia, która była przedmiotem różnego rodzaju dyskusji wewnątrz rządowych, a także dyskusji parlamentarnych. Pytanie było następujące: czy dzisiaj sprawy europejskie, sprawy Unii Europejskiej są sprawami zagranicznymi. Czy to nie jest tak, że my, jako członek Unii Europejskiej, tak mocno wpisany w różne instytucje: Parlament Europejski, Radę Europejską, Komisję Europejską, bo przecież wszędzie są nasi przedstawiciele, czy to są dla nas w pełnym tego słowa znaczeniu sprawy zagraniczne, czy na poły krajowe

 - powiedział.

Dlatego - jak dodał - sama idea przybliżenia części europejskiej do Kancelarii Premiera nie jest niczym nadzwyczajnym i zaskakującym.

Prezydent był też pytany o nowe ministerstwo nadzoru właścicielskiego. W piątek premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że jego nazwa "zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona", ale słusznie może nawiązywać do niegdysiejszego Ministerstwa Skarbu Państwa.

Zdaniem prezydenta taki krok to efekt doświadczenia ostatnich czterech lat rządów Zjednoczonej Prawicy.

- Premier i jego współpracownicy uznali, że potrzebny jest zwarty, bardzo ujednolicony nadzór właścicielski. Stąd ten krok, że trzeba skoordynować i skupić to w jednym ręku. Wtedy ta kontrola będzie znacznie skuteczniejsza

 - powiedział.

Prezydent pytany z kolei, dlaczego - jego zdaniem - nie jest jeszcze znany kandydat na urząd ministra sportu, odpowiedział, że "być może to jest tak, że minister Witold Bańka był tak dobrym ministrem sportu, że teraz trudno znaleźć następcę".

Zdaniem Andrzeja Dudy kandydat na to stanowisko powinien nie tylko znać się na sporcie, ale sport powinien być dla niego także osobistą pasją.

- Po drugie chciałbym, żeby to była osoba w miarę młoda, bo wydaje mi się, że do sportu potrzebna jest młoda, otwarta głowa i tutaj rzeczywiście pan minister Witold Bańka był świetnym ministrem sportu, doskonale się sprawdził na tym stanowisku, a jego awans do struktur międzynarodowych i jego wybór na przewodniczącego WADA, czyli Światowej Organizacji Antydopingowej tylko to potwierdza

- podkreślił.

Dopytywany, czy to stanowisko może być przedmiotem negocjacji za większość w Senacie, odpowiedział, że "ten wybór będzie należał do premiera". - Ja to spokojnie obserwuję - powiedział.

Pytany z kolei o podział Ministerstwa Środowiska podkreślił, że są to decyzje techniczne i wszystko zależy od tego, jak rządowi będzie się lepiej pracowało. - Ja bym chciał, żeby działali w sposób jak najbardziej wydajny i skuteczny, po to, żeby były dobrze realizowane te zdania - powiedział.

Prezydent oświadczył, że chce, aby nowy rząd był powołany jak najszybciej.

- Muszę się jeszcze spotkać z panem premierem, porozmawiać z szefem większości parlamentarnej. To są naturalne elementy, które pewnie będą miały miejsce, bo one są czymś standardowym w takiej sytuacji i tu nie ma nic nadzwyczajnego

 - dodał Andrzej Duda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Unia Europejska: Jest porozumienie w sprawie budżetu na 2020 rok!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Parlament Europejski i kraje członkowskie reprezentowane w Radzie Unii Europejskiej porozumiały się w poniedziałek późnym wieczorem w sprawie unijnego budżetu na 2020 r. Zwiększono środki na działania na rzecz klimatu, badania naukowe, na małe i średnie firmy oraz na młodzież.

Wstępne porozumienie zakłada, że budżet na 2020 r. będzie miał 168,7 mld euro w zobowiązaniach (środki, które Unia Europejska zobowiązuje się zainwestować w 2020 roku lub przyszłych latach, ponieważ istnieje wiele wieloletnich projektów oraz programów) i 153,6 mld euro w płatnościach (fundusze, które zostaną faktycznie wydane w 2020 roku).

Zgodnie z porozumieniem, 21 proc. budżetu zostanie przeznaczone na działania związane ze zmianami klimatu. Program LIFE na rzecz środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu otrzyma 589,6 mln euro (+5,6 proc. w porównaniu do 2019 r.). "Horyzont 2020", który, jak podkreśla KE, w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych, otrzyma do dyspozycji 13,46 mld euro (+8,8 proc. w porównaniu do 2019 r.).

Część energetyczna instrumentu "Łącząc Europę", w ramach którego realizowane są inwestycje w odnawialne źródła energii, modernizację istniejącej infrastruktury przesyłu energii i rozwój nowej infrastruktury, otrzyma 1,28 mld euro (+35 proc. w porównaniu z 2019 r.). Sfera dotycząca rozwiązań transportowych w instrumencie finansowym "Łącząc Europę" będzie korzystać ze środków w wysokości 2,58 mld euro.

Blisko połowa funduszy - 83,93 mld euro w zobowiązaniach (+ 4,1 proc. w porównaniu do 2019 r.) pomoże zwiększyć konkurencyjność unijnej gospodarki. Z tej kwoty 58,65 mld euro (+2,5 proc. w porównaniu do 2019 r.) zostanie przeznaczone na wyrównywanie różnic gospodarczych między państwami członkowskimi i w nich samych , a także na stymulowanie wzrostu gospodarczego, tworzenie miejsc pracy i wspieranie konwergencji za pośrednictwem europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (EFSI).

Europejski globalny system nawigacji satelitarnej Galileo otrzyma wsparcie w wysokości 1,2 mld euro (+74,7 proc. w porównaniu do 2019 r.).

Młodzi ludzie skorzystają z szeregu programów: 2,89 mld euro trafi na edukację w ramach Erasmus+ (+3,6 proc. w porównaniu do 2019 r.). Europejski Korpus Solidarności, który tworzy możliwości wolontariatu lub pracy przy projektach w kraju lub za granicą, otrzyma 166,1 mln euro (+15,9 proc. w porównaniu do 2019 r.).

Dla europejskich rolników trafi 58,12 mld euro. Zarządzanie bezpieczeństwem i migracją będzie nadal cieszyć się unijnym wsparciem finansowym. Przykładowo, 2,36 mld euro zostanie przeznaczone na Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz agencje działające w tej dziedzinie (Europol, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), EASO, eu-LISA) .

"Udało nam się dodać do projektu budżetu Komisji 850 mln euro na priorytety Parlamentu Europejskie: walka ze zmianami klimatu (ponad 500 milionów euro), innowacje, badania i rozwój oraz młodzież. W szczególności program badawczy "Horyzont 2020" został dofinansowany o dodatkowe 402 mln euro, a instrument "Łącząc Europę" o 133 mln euro"

- powiedziała sprawozdawca projektu w Parlamencie Europejskim, eurodeputowana Monika Hohlmeier (EPL).

Po formalnym przyjęciu kompromisu przez Radę Unii Europejskiej zostanie on przedłożony do zatwierdzenia komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, a następnie poddany pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym w Parlamencie Europejskim (podczas sesji listopadowej w Strasburgu). Procedurę zakończy podpisanie budżetu przez przewodniczącego Parlamentu.

Porozumienie opiera się na założeniu, że Zjednoczone Królestwo - po wystąpieniu z Unii Europejskiej najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r. - będzie nadal uczestniczyć w realizacji budżetu do końca 2020 r., tak jak gdyby było nadal państwem członkowskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl